Výroba CNC frézky na zakázku

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2011, 12:01

Dobre odsávanie, dobre zakrytovanie(prach je sviňa,ale nepôjde tam kam ho nepustite) a pravidelná údržba, a stroj mu vydrží roky.

Toť môj názor.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

5. 4. 2011, 12:55

Zakrytovat a pod kryty pouštět stlačený vzduch, aby tam byl minipřetlak. Potom se tam prach tak lehce nedostane. Není to z mé hlavy, používá se to u pravítek odměřování.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2011, 1:01

nejenom
napriklad obleky pro praci s nebezpecnymi viry jsou take pretlakove
to je velmi dobra poznamka, na to jsem nepomyslel
myslim ze by stacil silnejsi ventilator kterej by nasaval vzduch bez prachu a cpal ho do vsech zakrytovanych prostoru kde jsou vedeni nebo srouby
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

5. 4. 2011, 9:08

robokop píše:ja myslim ze jakakoli konstrukce nebude mit sanci pri tom prachu ktery ocekavam bude abrazivni
tj. koupit nejlevnejsi cinu a za pul roku mit objednanou dalsi, pak je vymenit
za ty penize za ktery ta cina je se totiz neda provest vymena vybehanych komponent

je treba to zahrnout do kalkulace nakladu jetli se to vyplati
Přikláněl bych se k variantě pořádného krytování + odsávání. Pokud se pod pohyblivé komponenty dostane abrazivní prach tipuji
velmi krátký provoz kopmponent. Ovšem záleží na prachu, jak moc bude létat, kam všude se bude dostávat a jak
budou velké zrna toho prachu.
Řetěz na kole taky pracuje v prachu, vodě a přežije hodně. Dále bych byl opatrný s tím vyfukováním. Vyfukování, není náhradou pro
nedokonalé krytování. Stlačený vzduch, je to nejdražší médium, které existuje a ono výše zmíněné vyfukování pravítek, bylo pro
soukromníky s CNC bez centrálního rozvodu vzduchu, tou nejdražší energetickou položkou při provozu.
Přikláněl bych se k použití měchů, které by tvořily s krytováním stroje labirint.

např.: http://www.tecnimetal.cz/download/kat_mechove_kryty.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Neviděl bych to s tím krytováním, až tak neřešitelné. Všechny brusky vytváří abrazivní prach. Ovšem pořádné krytování musí být vyřešeno
již v návrhu stroje a nesmí se řešit až při stavbě stroje. Krytování není složité, ale je časově náročné na vymyšlení a nesmí se podceňovat.



Dále je uvedeno "průměr denně max. 5 hodin, rozmezí 5-10tisíc vyfrézovaných desek za rok"

Rok má cca 50 týdnů
Týden má 5 pracovních dní
Pracovní den má 5 hodin
celkem 1250 hodin ročně.

Při uvažování 10 000 kusů je to 8 kusů za hodinu. Což je 7,5 minuty na desku.

To je tak minimálně pro dva dost dobré stroje + zaměstnanec. nebo pořádná automatizace a tady si myslím, že se vůbec nemá smysl bavit o nějakých
hračkách nebo čínských srandách.

Pokud budete chtít splnit tyto požadavky bavme se o několika strojích a nákladech tipuji řádově kolem milonu (miliónů).

Je potřeba si spočítat, zda se Vám to vyplatí. Dále prosím uveďte jakou velikost desek budete dělat nejčastěji, pokud se má vše dimenzovat na ten
největší rozměr, tak je to masakr.

Toto už je ale záležitost pro profíky.

např.: http://www.auring.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

k čemu ty desky vůbec jsou?
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
mirenc
Příspěvky: 239
Registrován: 29. 2. 2008, 5:47
Bydliště: Slovensko-Budmerice

6. 4. 2011, 6:24

[quote="PanBongo"]Zdravím všechny zdatné konstruktéry,
(vzdálenost drážky od krajů desky je pořád stejná).

Ja by som to riesil jednoucelovim strojom, pritlacit desku k pravitku a obehnut frezov uchycenou
na vedeni, posuv rucne alebo strojovo...
Naposledy upravil(a) mirenc dne 18. 4. 2011, 8:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

6. 4. 2011, 6:49

mirenc píše:
PanBongo píše:Zdravím všechny zdatné konstruktéry,
(vzdálenost drážky od krajů desky je pořád stejná).

Ja by som to riesil jednoucelovim strojom, pritlacit desku k pravitku a obehnut frezov uchycenov
na vedeni, posuv rucne alebo strojovo...
O jednoúčeláku jsem taky přemýšlel, ale nevymyslel jsem jaký, aby to nevyšlo dráž, než sériově
vyráběný stroj.
Problém bude v tom čase, respektive množství kusů. Zde bych to rozhodně viděl na něco strojového.
Pokud by to byl 1kus za týden, tak bych nechal vypálit šablonu z 2mm plechu a objížděl to v ruce.

Dále dotaz pro Pana Bonga, jaké rozměry jsou té drážky? Šířka, výška, polomě zaoblení v rozích?
Jsou tyto rozměry stejné pro všechny velikosti desek?

Pokud by šlo ignorovat ten zakulacenej roh, šlo by to řídit nastavitelnýma koncákama a dalo by
se ušetřit za celej řídící systém, ale to železo toho stroje se neokecá.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 4. 2011, 6:55

system stoji cca 3000 (viz gravos) tak to moc neusetris (na tuhle aplikaci lepsi system a cam jen tak nenajdes 2.5D je tam zmaknuty a neotravuje to zbytecnostma a milionem parametru, dokaze to ovladat zenska ktera doted navlikala koralky)
na tyhle routery nic jineho nedavam
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 4. 2011, 10:51

Cituji zz9812: vyfukování pravítek, bylo pro
soukromníky s CNC bez centrálního rozvodu vzduchu, tou nejdražší energetickou položkou při provozu.

Tak to nevím, co to bylo za CNCéčka. Já si myslím, že malý kompresorek s poměrně malým vzdušníkem cca 35 - 50 litrů musí stačit na ofuk pravítek na dvou strojích s rezervou při motoru 1 kW. To množství vzduhu do těch pravítek je poměrně malé, tlak kolem 1 baru. Když je klid, tak to není skoro slyšet, jen takové jemné šumění. Alespoň u Heidnu.
To ovšem nemění nic na faktu, že je to nejdražší energie, jak píše zz912. Vřeteno a pohony žerou nekolikráte víc energie.
PanBongo
Příspěvky: 11
Registrován: 4. 4. 2011, 7:40
Bydliště: Uherské Hradiště

6. 4. 2011, 1:49

Děkuji všem za příspěvky i za nabídky spolupráce.
garulus píše:Dobre odsávanie, dobre zakrytovanie(prach je sviňa,ale nepôjde tam kam ho nepustite) a pravidelná údržba, a stroj mu vydrží roky.
Toť môj názor.
zz912 píše:Přikláněl bych se k variantě pořádného krytování + odsávání.
- osobně jsem stejného názoru, nejschůdnější řešení problému
zz912 píše:Při uvažování 10 000 kusů je to 8 kusů za hodinu. Což je 7,5 minuty na desku.
- zmiňoval jsem průměr, takže pozor, může to být 50 desek za den, ovšem i 0, záleží samozřejmě na aktuálním stavu zakázek
- desky jsou to protipožární, sádrová deska s příměsi, viz.: stránka výrobce
Dále dotaz pro Pana Bonga, jaké rozměry jsou té drážky? Šířka, výška, polomě zaoblení v rozích?
Jsou tyto rozměry stejné pro všechny velikosti desek?
- rozměry drážky jsou 5 mm šířka, 6 mm výška, poloměr zaoblení v rozích cca 15mm - je to drážka pro vložení těsnění (listové jako do dveří), při frézování se udělá na jeden chod
např.:
Obrázek
Ja by som to riesil jednoucelovim strojom
- uvažoval jsem o tom, ale frézování by trvalo dlouho + nastavování dorazů při změně rozměru desky, možná by to šlo nějak zpoloautomatizovat, např. vřeteno by kopírovalo nějaký doraz, který by plnil funkci "vedení". Záleží jaký by byl čas pro výměnu desky + frézování, to by muselo být ale strojově vedené
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 4. 2011, 5:11

doporucuji zvazit to nafouknuti krytu (pri dost kvalitne udelanych krytech hadam staci PC ventilator aby zajistil ze vzduch bude mezerami proudit ven z krytu
v praxi jsem si overil ze zdanlive zebelepsi hermeticke uzavreni a zatesneni obcas nekde netesni a tenhle prach se tam jako zazrakem dostane
ty ventilatorky nic nestoji, vymena linearu ovsem ano (muze byt stejne draha jako cely novy stroj z ciny se stejnymi komponentami :-) )
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

6. 4. 2011, 7:21

Josef píše:Cituji zz9812: vyfukování pravítek, bylo pro
soukromníky s CNC bez centrálního rozvodu vzduchu, tou nejdražší energetickou položkou při provozu.

Tak to nevím, co to bylo za CNCéčka. Já si myslím, že malý kompresorek s poměrně malým vzdušníkem cca 35 - 50 litrů musí stačit na ofuk pravítek na dvou strojích s rezervou při motoru 1 kW. To množství vzduhu do těch pravítek je poměrně malé, tlak kolem 1 baru. Když je klid, tak to není skoro slyšet, jen takové jemné šumění. Alespoň u Heidnu.
To ovšem nemění nic na faktu, že je to nejdražší energie, jak píše zz912. Vřeteno a pohony žerou nekolikráte víc energie.

The required air fl ow is 7 to 10 l/min per
linear encoder; permissible pressure is in
the range of 0.6 to 1 bar). The compressed
air fl ows through connecting pieces with
integrated throttle (included with LB and LF
linear encoders).

citováno z http://www.heidenhain.cz/cs_CZ/produkty ... i_snimace/" onclick="window.open(this.href);return false;

stroj co má 3 pravítka je cca 25l/min. Takže při dvou strojích je to 50l/min. Dělal jsem v jedné firmě na obráběcí stroje a spoustu našich "garážníkových" zákazníků si na to stěžovalo. Pravděpodobně se to řešilo tak, že si zákazník tlak snížil na 0.000prd baru a pak měl aspoň dobrý pocit že vyfukuje. Díky tomu,
se od vyfukování odstupuje a používá se jen tam kde je to opravdu nezbytně nutné, třeba na vřetenech. Ovšem i tam kde se přetlakování používá je snaha vše
co nejlépe zakrytovat aby ofukování bylo co nejmenší.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

6. 4. 2011, 8:05

PanBongo píše: - zmiňoval jsem průměr, takže pozor, může to být 50 desek za den, ovšem i 0, záleží samozřejmě na aktuálním stavu zakázek
Je potřeba aby jste si ujasnil jaký maximální čas na výměnu desky a na obrobení je pro Vás akceptovatelný. Od tohoto požadavku
se bude vše odvíjet. Je velký rozdíl, jestli chcete stroj s automatickým podáváním desek, automatickou výměnou nástrojů,
automatickou kontrolou obrobku, který bude makat non-stop. Nebo jestli vám nevadí, že výměna, ustatvení desky a obrobení
bude trvat třeba 30minut.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7229
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 4. 2011, 8:35

Jestli jsem to dobře pochopil, tak navrhuju následující řešení bez CNC, pro cvičenou opici jako obsluhu..... Stůl s kuličkovým povrchem nebo s labyrintem pro přetlak/podtlak pro manipulaci s deskou/upnutí, na dvou stranách dorazy do rohu, nad nimi nějaká kolejnice s příslušným radiusem v rohu a vzdáleností od hran(dorazů), délky kolejnic něco přes polovinu délky max rozměru desky. Po kolejnici by jezdila truhlářská horní frézka s nástrojem, přes pero ručně dotlačovaná do patřičné hloubky a ručně posunovaná do řezu. Maník/manice by bafla desku, dorazila by ji do rohu, nějakým mechanismem trochu upnout, od oka by začala frézovat drážku někde před polovinou délky jedné strany a dojela za půlku na druhou stranu, desku otočit o čtvrt kola atd, na čtyřikrát je drážka dokola, bez nastavování, měření, atd., rozměr je omezen jen velikostí stolu, variabilita rozměrů neomezená, při troše šikovnosti by ta deska ani nutně nemusela mít pravé úhly v rozích. Problém spíš vidím v trvanlivosti nástroje (karbidová stopková fréza?) v té sádře se skelnými vlákny a kvalitě hrany drážky, papír na povrchu by to asi vytlačovalo a otrhávalo když už nástroj nebude úplně super ostrý.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 4. 2011, 8:47

K tomu vzduchu ještě naposled. Je to první odkaz, co jsem našel. Jsou i lepší, ale nehledal jsem.

http://www.jiroutkompresory.cz/kompreso ... -w-bezolej" onclick="window.open(this.href);return false;

To by mohlo stačit minimálně pro 3 stroje a příkon 1,1 kW. To je moc proti příkonu stroje a cenách pravítek? No nevím.
Pak mne ještě napadá, že tak jako za komoušů v Nové Dubnici na HAHO fasovali čistý líh na čištění pravítek. Naředili, přidali tresť, vychlastali a pravítka přetřeli sem tam denatutátem.
zyrkovskij
Příspěvky: 1
Registrován: 17. 8. 2015, 11:49

17. 8. 2015, 12:05

Zdravím všechny,

hledám někoho kdo by byl schopen a ochoten vyrobit jednoúčelovou cnc vrtačku jednalo by se o vrtání děr 4-6mm do hloubky 35-45 mm nejedená se o nic přesného jde pouze o průchozí otvor. Když ujede mimo osu nevadí. Dále mám vymyšlený kruhový otočný zásobník, který by se pootočil po vyvrtání součásti a přistavil součást další. Ve výsledku se jedná o namontování dvou krokových motorů jeden na vrtací posuv a druhý na otáčení zásobníku. Po zhotovení a odzkoušení prvního kusu bych měl zájem o další 2-3 kusy. Případně pište zajímala by mne také orientační cena. Vrtačku bych pravděpodobně dodal sám tudíž cena za práci a součástky. Provoz by měl být tak 8 hodin denně.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“