Allegro A3972

Odpovědět
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

4. 1. 2010, 12:22

Spis kdyz jsem na suplikove pojezdy koukal ... neslo by nahodou otocit ten horni dil a pak oba vnejsi pripojit na zahladno, na ten prostredni pripojit portal? Pak by to jelo po 4 sadach kulicek a navic by slo trosku vyresit predpeti. A pak je asi nastavit, aby to vyslo na potrebnou delku. Ale kdo vi, zda pak vyjdou kulicky ..
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

4. 1. 2010, 2:55

obavam sa ze tot vsetko sa tu uz preberalo .. proste . z low cost veci nejde spravit uspokojive riesenie na CNC stroj.

Najprv to snkonci na vymene vedeni za podoprete tyce .. potom to skonci na vymene ulozenia skrutky . (na mormalne loziska v domcekoch :-) s moznostou vymedzenia vole..) .. Ked uz toto bude ok . zistite ze kostra stroja z jakla je vhodna len na chvenie ;) .. a ked aj tuto nejak spevnite skonci to na vymene za kulickovu skrutku ..

potom to dorazi na vymenu motorov, drivrvov za silnejsie..


nakoniec po vymenach bude cele riesenie 3x take drahe ako ked sa od zaciatku stroj koncipuje poriadne ...

podobne clovek dopadne aj s riadiacim softom ... zacnete pisat svoje riesenie ... a skoncite na komercnom machu alebo na EMC pretoze napisat doma soft triedy EMC je predsa len na jedneho velke susto ..
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

4. 1. 2010, 5:06

Ale zas to kouzlo, ze si na to clovek prijde sam ;-)

Take ted rozmyslim masinku, jednoduche a eleganttni reseni by bylo linearni vedeni a kulickovy sroub. Jenze cenove by to vyslo hodne prilis vysoka a vybec netusim, zda to bude fungovat. Takze radeji nejaky levny prototyp, ze ktereho nakonec budou jen motory, ale budu vedet, ze jdu spravnym smerem. A o suplikovych pojezdech jsem take uvazoval, ale nejak zavrhnul. Zatim vyhrava nepodeprena tyc ;-) (ale jen cca 40 cm)
RETFIE
Příspěvky: 51
Registrován: 1. 6. 2009, 8:32

24. 1. 2010, 8:53

tak a som tu znova, vyrobil som si nahradu za tie suflikove pojazdy.

Z matic M18 som vysustruzil koliecka a v ich strede urobil drazku po ktorej je vedena pasovina (5mmx25mm). Na jednej strane kruzku je vyvrtane 19mm ulozenie pre lozisko. Povodne som chcel pouzit 4 kruzky na jednu spojovaciu platnu, ale zatial sa zda ze stacia len 3.
Akurat ulozenie pre lozisko sa robi dost zle-ked je diera kapanek mensia tak sa po silnom zalisovani tazko otaca.

Ked to namontujem na ram pridam aj video.
Přílohy
lin.jpg
RETFIE
Příspěvky: 51
Registrován: 1. 6. 2009, 8:32

2. 3. 2010, 9:12

Takze moj napad s kruzkami/drazkymi je nepouzitelny-nedokazem ich vyrobit (navrtat dieru pre lozisko) dost presne na to aby sa mi stroj pri posuve nechvel a siel aspon ako tak rovno po osi...

pri zufalom pohlade na vysledok zbytocnej dvojdnovej roboty som namiesto kruzku s drazkou a loziskom pouzil dve loziska na jednom srobe, oddialene podlozkami, a mezdzi nimi pasovina (udrzanie stabilneho smeru pri posuve je vdaka zrazenej hrane loziska)

Zda sa ze takto namontovane loziska do trojuholnika uz idu postacujuco "rovno"

Ak to uspesne odskusam na rame, pridam video
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

3. 3. 2010, 7:06

hmm obavam sa, ze to stejne skonci kupou normalneho linearneho vedenia ;)

Taketo veci sa proste nevyrabaju, vyvoj je drahy .. a vyroba "kusovky" este viac predrazi vysledny produkt. A ten zabity cas je mnohokrat drahsi ako nove linearne vedenie, nehovoriac o kope znehodnoteneho materialu.

aj tak . drzim palce ;)
RETFIE
Příspěvky: 51
Registrován: 1. 6. 2009, 8:32

6. 4. 2010, 9:52

Konecne som mal cas namontovat a vyskusat novy system nahrady linearneho vedenia.

pre porovnanie, stary pokus:
http://www.youtube.com/watch?v=GQnEkXIi0D0

a aktualny stav:
http://www.youtube.com/watch?v=wk59pN88 ... re=channel

http://www.youtube.com/watch?v=Fkl9IB4xk2g

v porovnani so suflikovymi vedeniami je posuv stabilnejsi (uz sa to tak netrasie) a na otocenie skrutky staci mensia sila.
S tymto stavom sa uz dokazem zmierit.
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

6. 4. 2010, 1:28

Nezkousel nahodou nekdo namontovat 2 suplikove posuny opacne vedle sebe? Ze by se jeden vysouval a druhy zasouval?
Teoreticky by to mohlo s pevnosti dost pomoct ...
petr213
Příspěvky: 123
Registrován: 7. 3. 2008, 8:57
Bydliště: Uherský Brod

13. 4. 2010, 10:45

ledvinap píše:Nezkousel nahodou nekdo namontovat 2 suplikove posuny opacne vedle sebe? Ze by se jeden vysouval a druhy zasouval?
Teoreticky by to mohlo s pevnosti dost pomoct ...
Jáje mám montované na své hračce vždy dva ale né vedle sebe ale pod uhlem 90 st.
Přílohy
pojezdy.JPG
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

13. 4. 2010, 10:57

A zkusenosti?;-)
petr213
Příspěvky: 123
Registrován: 7. 3. 2008, 8:57
Bydliště: Uherský Brod

14. 4. 2010, 8:39

ledvinap píše:A zkusenosti?;-)
Zatím žádné. Ještě jsem nedodělal mašinku (byl jsem přinucen k jiným pracem). Ale proti jednomu posuvu je to podstatně tužší. Ten posuv je totiž v jedné rovině tuhý ale v druhé léce. Ještě lepší by bylo nalisovat ho do drážka o něco užší.

Petr
RETFIE
Příspěvky: 51
Registrován: 1. 6. 2009, 8:32

20. 8. 2012, 11:49

Zdravim,
tak po vyse dvoch rokoch som (takmer) dokoncil moje "CNC"-cko, z povodnej kovovej konstrukcie som upustil a presiel na kompaktnejsiu drevenu, pretoze to chcem mat v bytovke.
Ostava mi osadit 2 motorceky a napustit to nejakou farbou (su to MDF dosky - odrezky predavane za babku v baubauimax)
Konecne sa blizi chvila kedy budem moct otestovat a overit teoriu mojho sposobu polohovania, ktory som popisoval niekde na zaciatku tohoto vlakna.
Zatial pripajam foto masinky a neskor pridam vysledky testovania.
Přílohy
cnc.png
RETFIE
Příspěvky: 51
Registrován: 1. 6. 2009, 8:32

29. 8. 2012, 10:44

Tak a mam za sebou prve testovanie. Moja uvaha ohladom polohovania stroja pomocou casovaca v MCU sa ukazala byt pouzitelna.
Pripajam 2 fotky, jedna je foto dat nacitanych v ovladacom programe a druha je vystup z "CNC". Mam zle nastavene fazy pre osi X a Y, takze realny
vystup je zozrkadleny oproti originalu, ale to je trivialna chyba. Pocmarane miesta v strede obrazku su sposobene zle nastavenym zdvihom fixky osou Z, tiez trivialna chyba.
Akurat budem musiet dopisat mikrokrokovanie, lebo pri terajsom full-stepe sa tie zvuky nedaju pocuvat, a nerad by som si pohneval susedov.
No a pokusim sa aj o nejake pseudorampovanie, ale to az po dokonceni mikrokroku.

Video docasne ulozene tu:
http://ulozto.cz/xGuxEQs/produce-mpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Přílohy
cncgerberdec.png
CNCvystup.png
RETFIE
Příspěvky: 51
Registrován: 1. 6. 2009, 8:32

8. 9. 2012, 5:37

Riesim mikrokrokovanie a neviem sa rozhodnut aky tvar krivky mam opisovat.
Nie som si isty ci uvazejem spravne, ale chapem to takto:

- trojuholnikom s konstantnym stupanim / klesanim dosiahnem linearitu pohybu vramci plneho kroku, tj, kazdy mikrokrok pootoci hriadelou o konstantny uhol.
nevyhoda spociava v tom, ze na vrchole trojuholnika kde tecie najvyssi prud motor zotrvava najkratsi cas co zoslabuje moment motora
Tento tvar mi je najsympatickejsi pretoze sa dobre programuje a kod je rychlejsi ako pri inych priebehoch

- pri opisovani polobluku zmena z jedneho mikrokroku na druhy vramci pleho kroku nie je konstantna a uhly pootocenia sa medzi mikrokrokmi lisia,
avsak moment motora pri dosiahnuti amplitudy prudu je vacsi ako pri trojuholniku koli tvaru krivky (na Imax motor zotrvava dlhsi cas ako pri trojuholniku)

- sinus ktory som nasiel v datasheetoch driverov pre KM od Allegra vidim tak na pol skody - rozdiel pootocenia medzi mikrokrokmi je maly a moment motora
vacsi ako pri trojuholniku

chcel by som sa opytat ci uvazujem spravne alebo ci sa niekde zasadne mylim, prikladam aj diagram podla ktoreho mam momentalne nastaveny mikrokrok.

resp. vedel by mi niekto odporucit aku krivku mam opisaovat a preco? dakujem
Přílohy
diagram-trojuholnik.png
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

8. 9. 2012, 8:16

Ideálně by jsi měl opisovat "hranatou sinusoidu" - viz grafy průběhu proudu z datasheetu jednoho driveru krokových motorů:
Přílohy
mikrokroky1.PNG
mikrokroky2.PNG
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“