Moje AZX 7050 přestavba na cnc

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2012, 12:26

:lol: Ty máš totiž převod 1,5 a pořád tu píšeš 1:2 !!, to je jako s tím otočnákem :) To je - pokud má velké kolo 2x více zubů než pastorek. Dej sem počty
zubů a hned bude jasno.
Vůle 4 stovky nic moc, ale budiž, je to hoby. Desetina vadi :( , to bych reklamoval. Docela mě zajímá ta délková přesnost, ale jak jsem psal, dá se nastavit.
To péro vymontuj, dej si na něj hadr a zkus ho zmáčknout o zem. Pak ho uvolni a uvidíš, jakou rychlostí se bude vracet. Pokud rychle, tak pohoda.
Otočňák je ze souřadnicové vrtačky SIP (SOCIETE GENEVOISE SUISSE). "Sipka" byla téměr v každé nástrojárně a okolo se chodilo po špičkách. Rozhodně
to není přístroj na brutální obrábění a mě zatím bylo líto jí na frézce použít. Ale pokud jsi koupil levně, dobře si udělal. Tohle zboží je fakt špica :) .
Na "lehké" obrábění by mohl stačit. To ti povím, jestli najdu někdy čas a podivám se dovnitř :) .
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

25. 3. 2012, 12:51

ježiš ja jsem ale vůůůl. jasně že 1:1,5
30 a 20 zubu
ty dvě osi dotahnu ještě na matkach jde to snadno, na tom Y to budu ale muset vyměnit.
kupoval jsem matky od Tumu a dvě z pěti matek byly takovehle šmejdy.
dneska se stím ale už nebudu patlat. v nedělu nepracuju :mrgreen:
ja to ještě všechno poladím. je na tom ještě spousta práce. doufam že se nakonci dostanu do te stovky.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2012, 1:18

Na stovku zapomeň, na tohle kupuju za "mastno" broušený THK. Stovku ti udělaj kulky a guma na řemenu :lol: .
3-4 bude úspěch v téhle sestavě, víc od toho nečekej! Ono tisícinový odečítání je neštěstí. Já na klasickou nástrojovou frézku dal stovkový (ESSA),
protože na nepodstatnejch souřadnicích bych tam viděl ty tisícky a doklepával bych je :( .
Dej pak vědět s tím tlumením vzpěr a přesností šroubů. Tak hezkou neděli Mariane, když "neděláš" :D .
Já mám neděli na práci nejradši (největší klid), i když je to proti pánu bohu :lol: .
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2012, 7:22

Jak jsi napsal, Kvako, cituji: "kupoval jsem matky od Tumu a dvě z pěti matek byly takovehle šmejdy"
Ty zase prudíš: někde tu v tématu bylo: které jsou lepší? Jsou dobré do garážových vrat a nemocničních postelí.
Ja mám zkušenost s HIWIN 12, od 3 do 10ti stovek, byly dražší než 16ky nebo 20ky pro přestavbu cca 20ks BF20tek :( a stály dvakrát tolik...
Tak já taky nepojedu Dakar s V3S, nepůjdu do F1 s mojí C3, a prosím, neházej na dodavatele ty stovky....Dík!
Za málo peněz...málo stovek :lol: . Jsem jeden z prodejců, chápu, že vám je draho...Počítej své práci 200,-/h a pak dej vědět, co stála, mrška....
Jinými slovy, jestli mne někdo nabádá, že jsem drahý, mám jedinou odpověd: Kup si to jinde, udělej si to nebo sbírej známky a nepruď.
Ale celé je to OT, tak promiň, to byl jen můj úlet, vůbec ne osobně....Jen ten pocit zmaru mě dostává :lol:
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

25. 3. 2012, 10:55

nevím co ti na to napsat. snad jen že proti Tumovi nemam nic . velice slušné jednáni.
podle mne je to trošku zaražející že jsou tam takové rozdíly. když bude všude 10 stovek tak to beru ale když je ve třech 3 stovky a ve dvou desetina tak se nezlob ale je to šmejd. nevím kde si to četl ale ja jsem dal právě na lidi tady z fora . psalo se tu že jsou dobré a stačí dokonce jedna nepředepiatá. teď už vím že je to blábol.
jinak byly to první testy. a ještě to došteluju to pujde :) ja se toho nebojím :) ještě ty matky dotáhnu a na to Y dám ještě jednu předepnu to a hotovo :)
jinak víš dobře jaký mam na tohle nazor. mam radši kvalitu ale naco kupovat drahé věci když ti to někdo doporučí že to stačí a je to v pohodě.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2012, 12:24

V pohodě, já jen abys nechtěl zázraky, kde se nekonají :) A aby jsi neříkal, že jsi za málo peněz nedostal špicu :lol:
Ta diskuze, který šroub je lepší mě také zajímá :) a to zcela zištně, neb mašinky stavím :lol: .
Deset stovek je desetina, to je dost i na hoby, čína (asi) je v pohodě, Hiwin thajwan to umí taky. Prostě to vidím tak, že to nemáte dělat a stěžovat si :lol:
Dneska fakt "perlim"..Ale ted perfekto zahrávajů na beatu, a je mi všechno fuk. To bude zítra mazání :) .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2012, 7:01

to mas jednoduchy, kdyz koupis cesky srouby za 25 000,- kousek tak budou vsecky stejny
kupujes ale za par kacek neco co se musi trosku prebirat nez dostanes to co potrebujes
na cnc jsou ty vule neprijtelny ale existuje spousta aplikaci kde vubec nevadej

ono vubec se tu delaj veci tak nejak spatne a pak se lidi divej ze se to nechova spravne

napriklad 2f krokove motory nejsou urceny a nejsou vhodne pro aplikace jako je cnc
ale vpodstate to nejak chodi a hobikovi odvedou dobrou praci

realtime rizeni bez podpory realtime hardware na windowsich a taky to obcas nejak chodi

suplikovy vyjezdy jsou taky jenom na supliky a pritom se z nich tu stavej cnc
no a pak se nemuzes divit ze je kazdej jinej s jinou vuli
jsou proste na supliky stejne jako ty srouby ktery kupujes vlastne asi ani nebyli nikdy urceny na cnc ale za ty prachy jsou tak dobry ze je lze na cnc po nejaky selekci v pohode pouzit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

26. 3. 2012, 9:20

diť o tom to je prodiskutovat to ne?? skoušel jsem to měřeni na 300 mm šroubu mi to ujelo o 3 stovky meně měřil jsem to 4x. snad spravně. pokažde jednin směrem jelikož mam vuli v těch matkach
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2012, 9:25

ta odchylka podel je dana technologii a zpusob mereni bejva uvedeny v datasheetu
da se snadno kompenzovat v systemu narozdil od vule ktera i po kompenzaci zustava a pri obrabeni se negativne projevuje
lepsi srouby jedine brouseny kde ta odchylka po delce bude o dost mensi ale stale ti to treba neresi tepelnou roztaznost kde ti taky par stovecek nabyde a vpodstate nevis kde
priprav si ale tak 20x tolik penez co jsi za ty srouby dal ted a jeste taky na skleneny pravitka a serva atd...
pul mega to resi :lol:
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

26. 3. 2012, 9:45

asi jsem to napsal agresivněji než jsem to myslel, nemyslel jsem to zle. chci samozřejmě stoho dostat maximum. ale mě stačí když budu v toleranci 5 stovek na to co chci dělat i to bude uspěch. jsem začátečnik a mam velikou radost že mi to vubec jede. navíc ten systém od gravosu je skvělej a šlape to parádně. :wink:
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

26. 3. 2012, 10:04

tak jsem jeste dotahl trosku to predepnuti na X a Z stahl jsem to na 3 stovky. vic to uz nepujde .remeny jsou taky naple uz celkem dost. takze uspech :wink:
ten pist je asi stim spomalenim vraci se to pomalu. nevite nekdo kde sehnat pisty bez toho spomalovani nebo alespon jak se to jmenuje?
jinak dik za pomoc a vase nazory , vazim si toho.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

4. 5. 2012, 12:40

ahoj. tak jsem si včera trochu hrábl do oceli.
rozměr obrobku je 240x140 x20mm
je to první skušební kus.

nadělal jsem pár chyb v dráhach. svaření, zustala mi tam jedna tečka které jsem si nevším a par dalších věcí :mrgreen:
uspěšně jsem zlomil 10tku tvrdokovovou frezu :mrgreen: takže jsem to musel dodělat hss frezou a navíc nebyla zavrtavací takže max do materialu 0,5mm
tuhost stroje je uchazející akorát mi to degraduje ta osa Y kde je jenom jedna matka.navíc mi to tím pádem děla díru do oválu ve směru x je to 4 stovky a na Y až 0,1mmz rozměru díry. díra je menší.
sehnal jsem jinou matku a ta zas pro změnu nejde vůbec na ten šrou našroubovat... :twisted: :twisted: takže jsem to zatím nechal tak. a skusím sehnat matku i se šroubem a pak to vyměním.
skoušel jsem si na tom různe rychlosti a spůsoby obrabění tak ten obrobek dopad tak jak dopad :D nicmeně už vím zhruba jaké rychlosti na jakou frezu nastavit , tak příště to už bude lepší :)
ten otřep na spodu mi zustal ,protože jsem blbě změřil materíal.. měla to být 20mm ocel ale byla asi trošičku tlustší :)
krátke video :
http://www.youtube.com/watch?v=D-x_CKp07lg" onclick="window.open(this.href);return false;

potřeboval bych sehnat někde 10mm zavrtavací frezy. nemáte někdo typ kde nakoupit za dobrý peníz? ať už tvrdokov nebo nějake HSS s povlakem .
Přílohy
skuouška 1.JPG
tmxatcoxlab
Příspěvky: 200
Registrován: 12. 8. 2010, 3:24

4. 5. 2012, 2:27

no paradni! ;]
ty remeny, co je to 5M?
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

4. 5. 2012, 2:53

Ahoj
Na ocel už musíš mít CAM, co ti umožní najíždět do materiálu rampingem nebo helixem. Zavrtávací fréza není na ocel dobrá, to je spíš do dřeva nebo duralu. Vuli v matici můžeš vykompenzovat závažím, viz pro inspiraci moje CNC.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

4. 5. 2012, 5:01

tmxatcoxlab píše:no paradni! ;]
ty remeny, co je to 5M?
dík :) do parády to ma ještě daleko :)
jj 5M 16mm šířka :)
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“