Software pro RepRap

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

23. 5. 2013, 11:41

Dobrý den panové a dámy,

jelikož mám málo času, tak jsem se vyloženě bránil myšlence 3D tiskárny RepRap. Nakonec "mě to dostalo" a už studuji co by se dalo či nedalo. Má představa je taková, že bych chtěl rozchodit nejdřív software pro RepRap, pak elektroniku včetně krokových motorů a až se mi budou na stole alespoň nějak vrtět motory, tak půjdu do stavby hardware.

Jako RepRap bibli beru stránky http://reprap.org" onclick="window.open(this.href);return false; . Podle ní co se týče software potřebuji:
- CAD Tools
- CAM Tools
- - slicer
- - G-code interpreter
- - G-code sender


CAD Tools
3D kreslit trošku umím, takže mi stačí parametrický model převést do *.STL formátu

CAM Tools
Tak a tady jsem začátečník úplný. Kdysi jsem prošel školením na frézovací CAM od PTC, takže tuším co by zkratka CAM v RepRapu mohla znamenat, ale to je tak vše.

- - slicer
Jestli jsem to dobře pochopil, tak slicer by měl být software, které převede 3D model většinou ve formátu *.STL do G-kódu. Je to tak?
Mohu si vybrat z:
1 Skeinforge
2 RepSnapper
3 RepRap Host Software
4 Slic3r
5 X2sw
6 SuperSkein
......
Tak a tady bych potřeboval poradit, který program zvolit. Základní požadavky na software by měli být, aby byl zadarmo a mohl ho legálně používat i pro komerční využití. Na druhou stranu nemám zájem o nějaký odfláknutý pokus, který si říká Program. Požadavek na uživatelskou přívětivost nemám, pokud bude dobrý manuál (i v EN), tak kvalitnímu software rád věnuji čas na jeho pochopení. Pokud jsou tyto dva požadavky protichůdné, bylo by možné tyto programy (i jiné programy) seřadit dle jejich kvalit a ceny?

- - G-code interpreter
By měl být program, který převede G-kód do řeči stroje. Tady si mohu vybrat z:
1 EMC/Linux
2 Mach3
......
Tady bych šel do EMC. Láká mě z důvodu, že znalosti programu EMC bych pak mohl neomezeně využít v budoucnu i pro CNC frézky a jiné CNC "potvory". Ještě nevím jakou koncepci mechaniky zvolím, ale děsně se mi líbí "Rostock 3D printer". Dle tohohle fóra by EMC mělo uřídit "všechno", poradí si i s tímto? Dále se chci zeptat, mohu pak stroj řízený EMC používat komerčně? Radši se 10x blbě zeptám, než mít pak problémy.

G-code sender
A tímto pojmem si nejsem jistý. Tyto prográmky bych měl potřebovat pouze v případě, že budu mít elektroniku, která má v sobě "G-code interpreter". Je to tak? Potřebuji je, když budu mít EMC?


Jsou mé úvahy, které jsem napsal výše správné?

Předem děkuji za odpověď.

Zdeněk
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

23. 5. 2013, 1:22

zz912 píše: CAM Tools
Tak a tady jsem začátečník úplný. Kdysi jsem prošel školením na frézovací CAM od PTC, takže tuším co by zkratka CAM v RepRapu mohla znamenat, ale to je tak vše.
Doufam, ze se nepletu, ale v pripade 3d tiskarny je na urovni CAM slicer(+mozna prevod do STL). Takze CAM alespon v teto fazi resit nemusis.
- - slicer
Jestli jsem to dobře pochopil, tak slicer by měl být software, které převede 3D model většinou ve formátu *.STL do G-kódu. Je to tak?
Mohu si vybrat z:
1 Skeinforge
2 RepSnapper
3 RepRap Host Software
4 Slic3r
5 X2sw
6 SuperSkein
......
Tak a tady bych potřeboval poradit, který program zvolit. Základní požadavky na software by měli být, aby byl zadarmo a mohl ho legálně používat i pro komerční využití. Na druhou stranu nemám zájem o nějaký odfláknutý pokus, který si říká Program. Požadavek na uživatelskou přívětivost nemám, pokud bude dobrý manuál (i v EN), tak kvalitnímu software rád věnuji čas na jeho pochopení. Pokud jsou tyto dva požadavky protichůdné, bylo by možné tyto programy (i jiné programy) seřadit dle jejich kvalit a ceny?
V seznamu chybi Cura (jedna se vicemene o nadstavbu/zjednoduseni skeinforge) a netfabb. Sam znam skeinforge a slic3r, osobne se mi libi daleko vic slic3r.
Slic3r je momentalne velmi aktivne vyvijen, je napsan hodne prehlednym zpusobem v Perlu, je pomerne rychly (vetsinu prace udela clipper knihovna psana v C). Na druhou stranu se obcas Slic3r snazi prilis myslet za uzivatele, zvlast driv nebyl uplne vhodny na presne modely (heuristika obcas nezafungovala tak, jak mela, a uzivatel s tim nemohl nic udelat). Take je mezi verzemi spousta zmen, 'stabilni' verze vicemene neexistuje.
Skeinforge je pomerne pomala, kod mi prijde dost neprehledny, ale na druhou stranu poskytuje pomerne kvalitni a stabilni vysledky.
- - G-code interpreter
By měl být program, který převede G-kód do řeči stroje. Tady si mohu vybrat z:
1 EMC/Linux
2 Mach3
......
Tady bych šel do EMC. Láká mě z důvodu, že znalosti programu EMC bych pak mohl neomezeně využít v budoucnu i pro CNC frézky a jiné CNC "potvory". Ještě nevím jakou koncepci mechaniky zvolím, ale děsně se mi líbí "Rostock 3D printer". Dle tohohle fóra by EMC mělo uřídit "všechno", poradí si i s tímto? Dále se chci zeptat, mohu pak stroj řízený EMC používat komerčně? Radši se 10x blbě zeptám, než mít pak problémy.
U EMC bych mel trochu strach s planovanim cesty - emc provadi pouze blending dvou segmentu, coz by mohlo zpusobit zpomaleni, pokud se G-kod bude skladat ze spousty kratkych segmentu. Vetsina modernich firmware pouziva lookahead a nejakou heuristiku pro blending. Zkus vygooglit nejake zkusenosti uzivatelu ...
Pro rizeni Rostock bude treba kinematika, bud pujde pouzit existujici pro hexapod nebo je mozne a pomerne jednoduche ji dopsat. Nemel bych z toho strach.
Licence linuxcnc je GPLv2, hodne zjednodusene to znamena, ze spolu s programem musis distribuovat i [tebou upraveny] zdrojovy kod a nesmis omezit prava uzivatelu nad ramec GPL. Komercni vyuziti stroje neni omezno.
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

23. 5. 2013, 1:27

Tak ja na reprap používam: na 3d modelovanie Alibre design ale nieje problém použiť hoci jaký soft ktorý vie export do .stl, na prevod modelu z .stl do g-code som najprv používal Slic3r ale z jeho výsledkami som nebol spokojný tak som prešiel na Kisslicer http://www.kisslicer.com" onclick="window.open(this.href);return false; je free pre použitie jedného extrudera. Má super povrch aj podporu keď sa niečo tlačí nad podložku. Na ovládanie používam Pronterface je celkom jednoduchý a úplne stačí zbytočne by som to nekomplikoval s použitím EMC alebo Machu3. A ako firmware mám použitý kliment/sprinter. Je to len o skúšaní ktorý soft Vám sadne a bude splňovať to čo potrebujete. Všetky programy ktoré som spomenul sú free okrem Alibre design. Keď budete ešte potrebovať s niečím pomôcť ohľadom stavby alebo nastavenia tak sa kľudne ozvite. Prajem pekný deň
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

23. 5. 2013, 8:05

U EMC bych mel trochu strach s planovanim cesty - emc provadi pouze blending dvou segmentu, coz by mohlo zpusobit zpomaleni, pokud se G-kod bude skladat ze spousty kratkych segmentu. Vetsina modernich firmware pouziva lookahead a nejakou heuristiku pro blending.
Mohu poprosit o jednodušší vysvětlení? Nějak z toho nejsem moudrej. Rád bych si to vygooglil, ale z těchto pár informací, jsem se nikam nedostal.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

23. 5. 2013, 8:36

V této oblasti jsem úplný lajk. Snad i to je důvod proč se chci pustit do stavby 3D tiskárny. Nejsem programátor, ale programování mě vždy nějak lákalo.

Program Kisslicer , jsem si stáhl a byl jsem velice překvapen, jak jednoduše jsem se dostal k vygenerování drah a k vytvoření G-kódu.
Na ovládanie používam Pronterface je celkom jednoduchý a úplne stačí zbytočne by som to nekomplikoval s použitím EMC alebo Machu3. A ako firmware mám použitý kliment/sprinter.
Už jsem zjistil, že program Pronterface je napsaný v programovacím jazyce python a zdrojové kódy jsou zde:
https://github.com/kliment/Printrun" onclick="window.open(this.href);return false;
stáhl jsem si verzi pro Windows a po nainstalování Pythonu http://www.python.org/download/" onclick="window.open(this.href);return false; se mi program rozjel.

Dále jsem zjistil, že kliment/sprinter je software pro elektroniku Arduino
http://arduino.cc/en/Main/Products" onclick="window.open(this.href);return false;

Takže pokud tomu dobře rozumím, tak "Pronterface" bude komunikovat pouze s "sprinter"? Pokud budu chtít cokoliv nastavit musím vlézt do zdrojového kódu "Pronterface" nebo "sprinter"?

Jaké jsou výhody použití elektroniky Arduino ?

Moje původní myšlenka byla použít EMC + http://www.goodluckbuy.com/cnc-kit-5-ax ... oller.html" onclick="window.open(this.href);return false; , ale rád si nechám poradit.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

23. 5. 2013, 10:03

Arduino + ramps 1.4 http://www.reprap.org/wiki/RAMPS_1.4" onclick="window.open(this.href);return false; má tu výhodu že je všetko na jednej doske. Stačí všetko poprepajat a elektronika pre tlaciaren je hotová. Ja sa prikláňam k tejto možnosti aspoň zo začiatku kym prídete na to ako všetko to funguje. Nastavenia sa robia v kisslicer a kliment/sprinter. V zdrojaku pronterface sa nič nemeni. Pomocou pronterface otvárate g-code a ovladate tlaciaren. Mala ukážka http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=66&t=10390" onclick="window.open(this.href);return false;
Vinie
Příspěvky: 3
Registrován: 12. 8. 2012, 6:08

23. 5. 2013, 10:56

Mno trochu to tu shrnu.
1. zkus se podívat i na reprap fórum http://forums.reprap.org/list.php?221
2. to co jsi uvedl v prvním příspěvku je sice hezký, ale zbytečně si to komplikuješ takže stačí jen následující

a) software - co vytvoří 3D model a následně jej převede do .STL ( jejich mnoho tak si vyber)

b) software který 'rozřeže' .STL model a vygeneruje G-code, asi nejrozšířenější je skeinforge, slic3r, cura, kisslicer
skeinforge je na ovládání nejsložitější, hlavně ze začátku potřebuje dost laborování, jde tam nastavit naprosto vše
používám slic3r a kisslicer jsou celkem nenáročný a rychlí, nastavit se tam pár věcí nechá a ve vetšině případů to naprosto stačí
curu neznám, nepoužívám

c) software - kterým se ovládá tiskárna (otvírá G-code, příp. generuje, manuální pohyby a pod.) tady se nabízí asi dva takový nejpoužívanější pronterface a repetier host
pronterface je vcelku jednoduchý a nenáročný nicméně od doby co jsem zkusil repetier bych neměnil, ovládání je po pár minutách jednoduchý a je zde vše krásně přehledný včetně 3D grafiky atd. navíc se dá nastavit i pro rostock takže vřele doporučuju vyzkoušet
http://www.repetier.com/

d) firmvare - 'program' který je uložený v elektronice (arduinu) a překládá G-code na povely motorům atd., musí se nakonfigurovat přímo na danou tiskárnu upravit rozměry apod.
zde se zase nachází několik několik možností např. marlin, sprinter, teacup apod., ze začátku jsem používal marlin a byl ok, když jsem pak přešel na repetier host, tak jsem zjistil že mají i vlastní firmware, který je kompletně přepsán a využívá poznatky z marlinu, sprinteru a dalších
nesmírnou výhodou hlavně ze začátků a kalibrací tiskarny je to že používá EPROM pamět, takže se ty nejdůležitější věci dají nastavit přímo v repetier host a nemusí se kvůly malé změně přehrávat celý firmware, takže taky doporučuju
a navíc je dělanej i pro rostock, což většinou u ostatních si člověk musí dodělat sám a pokud se v tom trochu nevyzná tak je to odepsaný.
rostock nemám tak jsem to moc nezkoumal co na to kde je a není

PS: vše je free :)

co se elektroniky týče tak je vše víceméně postavené na Arduinu a nemá smysl vymýšlet něco složitějšího
mach 3 a EMC bych sem vůbec netahal, nemá to smysl (to už je pak lepší postavit si CNC a obrábět :o )
používá se Arduino + RAMPS 1.4, Sanguino apod já používám Megatronics (v1) z http://reprapworld.com/ a naprostá spokojenost, ze skušeností bych volil buď to nebo RAMPS 1,4

mno celkem vyčerpávající příspěvek tak si to nějak přeber :)
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

30. 5. 2013, 12:30

Koukám že spousta lidí předemnou tu už většinu věcí řekla.
Čili pokud reprap pak FW například merlin (umí i kruhovou interpolaci). A jako ovládání pronterface či něco podobného (sám si vystačím se starším repsnaperem).
Jako CAM kisslicer, slic3r, případně pro největší laborování skeinforge (tam je těch nastavení tolik, že ti půjde hlava kolem).
jako CAD doporučuji Alibre, pokud něco zadarmo tak třeba google sketchup (ale ten alibre je vážně perfektní). Pak taky stojí za zkoušku feecad, open source projekt http://www.freecadweb.org/wiki/index.php?title=Download.

Ale hlavně, NEMÁ CENU NAPŘED ZKOUŠET DĚLAT SE SW, BEZ HW (snad kromě toho CADu). ten SW je bez přímé návaznosti na HW k ničemu, nic neodladíš, nic nevzykoušíš a se SW samotným žádný zásadnější problém není....
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“