km na malou velkou frézku

Odpovědět
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

22. 6. 2013, 8:10

Ahoj co mi poradíte kdybych přemýšlel o ovládání malé konv. frézky velikosti FA 2 krokovými motory ? Nejde o cnc řízení,jen mi odešla převodovka posuvů.Jaký kroutící moment by to vyžadovalo? Stačila by sada 4+4+6,8 Nm? Taky by se to dalo uplatnit u vrtačky co máme v sinumeriku a ten je na mě moc profi,ještě se nám to ani nepodařilo rozchodit.Mohl bych to přebastlit na primitivnější ale jednoduchej mach,mám ho na malé gravírce.To bych ale musel nahradit ty siemens serva krokáčema.Je mi jasný že mě odborníci sepsujou ale radši mít jednoduchou servisovatelnou mašinku než něco co nezvládám a při každým problému musím volat odborníky.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

23. 6. 2013, 9:21

To je těžko odovědět.
Zkus si odpovědět sám, jestli máš dokumentaci zjisti jaký je použitý původní motor, jaký má výkon a krouták při max otáčkách a pak už jen zjistit jak to bylo zpřevodované. Podle velikosti si myslím že pokud nebudeš chtít velké rychlosti tak bude stačit motor okolo 4Nm a převod 1:2 ale je to fakt odhad.
Doporučil bych pak jít stejně cestou koupě jednoho motoru a driver ( např 4Nm) a tuto sestavu vyzkoušet na všech osách. Pak zjistíš jak a jestli to bude chodit a můžeš se rozhodout jestli k tomu dokoupit další 4 a 4 nebo pro Zko víc. Ono pokud nebudeš potřebovat velké rychlosti tak ti bude stačit více zpřevodovaný KM a tím se ti to celé může výrazně zlevnit.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

24. 6. 2013, 6:01

Repasuju nástrojářskou frézku Heckert r.v. 1984 (váha po odstrojení nesmyslů cca 1200 kg) a chystám se tam dát 3-fázové krokáče 6,8 Nm. Nechtěl jsem serva, protože si netroufám do toho vrazit takové peníze, a nepředpokládám potřebu rychloposuvů. Vycházím z toho, že dostatečný krouťák lze dosáhnout zpřevodováním, ale na úkor rychlosti. Tak jsem si stanovil nějakou rozumnou maximální rychlost posuvu os X a Y, řekněme 4 m/min, a vím, že jsem schopen pohodlně dosáhnout 2000 ot/min na KM, z toho mi vyjde zpřevodování (při stoupání kuličkových šroubů 5 mm to je 1:2,5). Osu Z zpřevoduju víc, protože je těžká, a nepředpokládá se tam potřeba rychlého posuvu. I tak počítám s protiváhou osy Z.

Na ty 3-fázové krokáče 6,8 Nm jsem přišel tak, že jsem podle momentových charakteristik hledal pohon s nejvyšším výkonem. A 3-fázové krokáče mají menší pokles krouťáku při nástupu do otáček, tím to vyhrály. Cena na 3 osy vyjde asi na 25.000 Kč.

Pokud jde o Tvou FA2 - když už tam budou krokáče, byl by hřích to neudělat jako CNC. Bude to vyžadovat kuličkové šrouby, ale ty nějak seženeš, a pak ta mašinka bude úplně jinde. Problém s porouchanou převodovkou posuvů se jinak dá vyřešit tak, že tam dáš asynchronní motor s jedním mechanickým převodem a s frekvenčním měničem.
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

24. 6. 2013, 8:49

Ahoj Krutore

S těma otáčkama jseš si jistý? Já mám 4Nm KM a víc než 800 ot/min z toho nedostanu s ohledem na rezonance. Mám Mach +smoothstepper. Předpokládám, že čím větší krouťák motor má, tím na menších otáčkách ho můžeš provozovat.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

24. 6. 2013, 5:06

bobik píše:Ahoj Krutore

S těma otáčkama jseš si jistý? Já mám 4Nm KM a víc než 800 ot/min z toho nedostanu s ohledem na rezonance. Mám Mach +smoothstepper. Předpokládám, že čím větší krouťák motor má, tím na menších otáčkách ho můžeš provozovat.
A jsou to taky 3f?
Já mám 2f 3Nm a na mašince jedou max do 1000ot/min volně v poho skoro 3000ot/min. Záleží co se na ně pověsí.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

24. 6. 2013, 5:49

Udělat z celé mašinky cnc mě taky napadlo ale už 2 cnc mašinky máme a jak už tady mj.i v jiném vláknu bylo,není to zase žádná sranda kvůli šroubům (držím palce pak se pochlubte).Vlastně mi jde hlavně o osu Y a měnič s motorem jsme zkoušeli na jiné mašině.Ne že by to nešlo ale aby to mělo sílu,musí se to zpřevodovat dopomala a i když nepotřebuju v tomto případě rychloposuv,potřebuju aspoň moct rychle motat kličkou.Aby asynchronní motor měl aspoň trochu přijatelný krout. moment,musím mu pustit tak 25 Hz.To je u motoru co má 640 ot pořád ještě cca 320 ot.Když to zpřevoduju,musím pak kličkou roztáčet celý to setrvačníkový soukolí a to dá při celodenní práci docela zabrat.Tak mě napadlo dát větší krokáč napřímo,jsou i třeba 8-12 Nm .Vycházím z předpokladu že krokáč má lineárnější krout.moment.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

24. 6. 2013, 6:26

jestli chceš pučím ti ty DC serva co mi zbylo z přestavby frézky i s tím tachem na roční posun a když ti to bude vyhovovat tak se nějak domluvíme :D
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

24. 6. 2013, 7:24

karelsklo píše:Udělat z celé mašinky cnc mě taky napadlo ale už 2 cnc mašinky máme a jak už tady mj.i v jiném vláknu bylo,není to zase žádná sranda kvůli šroubům (držím palce pak se pochlubte).Vlastně mi jde hlavně o osu Y a měnič s motorem jsme zkoušeli na jiné mašině.Ne že by to nešlo ale aby to mělo sílu,musí se to zpřevodovat dopomala a i když nepotřebuju v tomto případě rychloposuv,potřebuju aspoň moct rychle motat kličkou.Aby asynchronní motor měl aspoň trochu přijatelný krout. moment,musím mu pustit tak 25 Hz.To je u motoru co má 640 ot pořád ještě cca 320 ot.Když to zpřevoduju,musím pak kličkou roztáčet celý to setrvačníkový soukolí a to dá při celodenní práci docela zabrat.Tak mě napadlo dát větší krokáč napřímo,jsou i třeba 8-12 Nm .Vycházím z předpokladu že krokáč má lineárnější krout.moment.
Dnes není problém s vhodným měničem udělat plný krouťák při 0Hz a cca 200% při 0,3Hz (bez zpětné vazby)
Jediný zádrhel je že to motor nevydrží dlouho a dost se hřeje - jinak řečeno pro aplikaci kde se stále cykluje je nutné použít větší výkon i když se nevyužije neboť nefunguje klasické chlazení.

PS: Přetáčet krokáč dá větší práci než jednoduchá převodovka s volným motorem.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

25. 6. 2013, 9:05

bobik píše:Ahoj Krutore

S těma otáčkama jseš si jistý? Já mám 4Nm KM a víc než 800 ot/min z toho nedostanu s ohledem na rezonance. Mám Mach +smoothstepper. Předpokládám, že čím větší krouťák motor má, tím na menších otáčkách ho můžeš provozovat.



A jsou to taky 3f?
Já mám 2f 3Nm a na mašince jedou max do 1000ot/min volně v poho skoro 3000ot/min. Záleží co se na ně pověsí.
Jo je to 3f.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

25. 6. 2013, 12:02

A odkud jsi Luboši ?Problém je že k tomu asi nemám zdroj.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

25. 6. 2013, 6:39

Jsem z Prahy, půjčím ti motor driver , kolečko s tachem a transformátor do kterého leze 380 a dělá napětí pro drivery ( celé jsem to vyndal z mašiny). Takže udělat jen kabeláž a je to :-)
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

26. 6. 2013, 12:09

Tak dej vědět co za to vč. toho trafa a já bych to odkoupil.Jestli můžeš tak dej vědět co by stála varianta servo+trafo+driver+ruč ovladač a druhá varianta-to samé+to druhé servo s driverem.Kdyžtak tel. na mě je 603 334 224.Jsem z moravy takže bychom to museli udělat třeba přes dobírku.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2013, 8:05

Myslel jsem dát asynchronní motor místo původní převodovky posuvů. Jednotlivé strojní posuvy se přece zapínají pákami, takže když páku vypnu, tak motor posuvů se točí naprázdno, a já můžu v klidu točit ručně kličkou. Nebo to chápu špatně?

Jinak IMHO asynchroňák s dobrým měničem má mnohem lineárnější průběh krouťáku než krokový motor. Ovšem KM nepotřebuje převodovku. Ale připojit silný KM natvrdo přímo na posuvový šroub je podle mě dobrý nápad. Akorát při ručním posuvu kličkou je třeba KM fyzicky elektricky odpojit, protože dokud na něm bude přídržný proud, tak s ním nehneš, resp. hóódně se nadřeš.

Jinak já dosahuju s 2f KM 4 Nm 3000 ot/min i na stroji, kuličkový šroub Hiwin 12x4. Je to hodně o napájecím napětí a driveru, já mám M752. A to prosím s vlastním softwarovým generováním pulsů pod Windows, bez použití kernel-módu. Ale mikrokrok pravda jen 800 kroků/ot.
Petr Spáčil
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

28. 6. 2013, 7:49

Ono je to složitější,FA 2 jsem použil jen jako příklad,mám nějakou MAS kdovíco.Má jen jeden motor a všechno je hnaný převodama.Jejich spojky jsou zahádaný mezi sebou protože asi v některé převodovce zůstali 2 kvalty a hledat to znamená GO za min.50 tisíc.Na Y jsem zatím dal motorek z kdovíčeho na 12 V ale chce to něco co se nemusí mechanicky odpojovat.U té F 4 U mi vypadává klínek co unáší trapézák a vyřešit to znamená zase min.střední opravu za 20-30 tisíc.To je lepší dát to do šrotu.Jenže ty mašiny jinak chodí dobře a když koupíš jinou za 50 tisíc,nevíš jestli nebude stejná.Brousím na tom sklo,takže nepotřebuju brát 5 mm šponu na železe takže proč to nezkusit lehce překuchat.Je ale fakt že krokáč by se asi musel odpojovat protože dost funguje jako generátor.Mám s lubosem rozjednaný nějaký serva,to by mohlo být řešení.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“