Pěkná CNC frézka

vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

12. 11. 2013, 3:36

Dobrý den,

rád bych Vám ukázal několik fotografií CNC frézky, které mi poslal kamarád. Frézka se mi moc líbí.
Na fotografiích jsou odmazány odkazy na firmu, která ji vyrábí, domnívám se, že je to asi z komerčních důvodů.
Před časem jsem zde na foru řešil případnou samostavbu hobby CNC frézky, která by vyhovovala mojím účelům s ohledem na prvotní podmínku - hmotnost stroje.
Stál jsem před otázkou, zda se zabývat hokus-pokusy v rámci likvidace volného času, kterého mám nadbytek a nebo koupit vše hotové.
Nejprve mne zajímal stupeň obtížnosti sestavení a zprovoznění elektroniky, následně jejich spolehlivost pro řízení KM.
Vzhledem k tomu, že jsem v této oblasti dříve neexperimentoval, nechtěl jsem ani zbytečně do této zábavy vynakládat bezúčelně větší prostředky.
Byl jsem ochoten zajít do stavu, kdy bych obětoval určitou finanční částku na elektroniku a pokud bych ji nerozchodil, odložil bych komponenty do šuplíku s odůvodněním, že jsem mohl přijít o víc.
V podstatě ze zvědavosti jsem za mrzký peníz tvrdé měny sehnal malou frézku Proxxon MX70 - litinová konstrukce, křížový stůl a vřeteno z lehké slitiny.
Pohyb stolu a vřetena v osách XYZ je zabezpečován krokovými motory SX17-0604 a přesnými šrouby s předepnutými maticemi.
Šroubovice jsou připojeny k motorům pružnými spojkami. Úpravu provedl předchozí majitel.
Jako elektroniku jsem zvolil modrou desku s výstupy pro 4 KM. Po cca 10 minutách po tom, co jsem ji zapojil ke zdroji shořel odpor u jednoho výstupu pro KM.
Desku jsem reklamoval, cca po týdnu mi přišla zdarma nová. Se zprovozněním na Mach3 nebyl větší problém a funguje dobře - alespoň pro moje účely.
Frézečka chodí pěkně, jako vřeteno používám Proxxon BFW40/E. Tuhost stroje dovoluje do duralu zajet cca 1 - 1,5 mm do hloubky nástrojem o průměru 6 mm.
Problém je malá plocha křížového stolu a tím i velikosti obrobku.
Z tohoto důvodu dál uvažuji o stavbě stroje.
Provedení na obrázku se mi velmi líbí, domnívám se, že pracovní parametry budou minimálně stejné jako u zmíněného Proxxonu, což je pro mně postačující.

Vyobrazený stroj podle poskytnutých informací má pracovní rozsah stroje:

Osa X 240 mm
Osa Y 160 mm
Osa Z 75 mm

Celkové rozměry stroje jsou:

Š 520
H 550
V 470 mm

Krokové motory Nema 23
Jsou použita přesná vedení o průměru 12 mm

Podle nákresu je osa Y napevno součástí rámu konstrukce a na ní se pohybuje osa Z.
Osa X se pohybuje po vedení zabudovaném do spodní části rámu stroje.
Hlavní nosné profily jsou s největší pravděpodobností Kinetik o průřezu 40x80 mm.
Svislý nosník, ve kterém je upevněna osa Y a Z má průřez pravděpodobně 40x120 mm.
Pohybové části a vodítka jsou zabudované do těchto profilů.


Mám však několik otázek, na které jsem ani zde na foru nenašel jednoznačnou odpověď a tímto bych Vás poprosil o názor.

1/ Má smysl použít místo přesných vodících tyčí, které jsou v originále ukotveny pouze na konci v rámu stroje použít
podložené vodící tyče a přidat i pod ně profily K40x80 na výšku?

2/ Zesílit vodící tyče na průměr třeba 20 - 25 mm ?

3/ Pokud bych je takto zesílil, má smysl přidávat nosníky jako v bodu 1 ?

4/ Toto zesílení bych provedl i v ose Y ?

5/ Použít raději Lineáry, místo kruhových vodících tyčí ?

6/ U této konstrukce se stůl v ose X pohybuje po vodítkách upevněných ve spodní části rámu. Osa Y a Z je umístěna v nosníku, který je se základem stroje spojen napevno.
Je toto konstrukční řešení lepší nebo horší, než kdyby byla použita portálová konstrukce s pevnou základovou deskou a portálem pohyblivým po lineárech upevněných na základu stroje ?


Předpokládám, že bych stroj malinko zvětšil, pracovní rozsah by byl cca:
X 350 mm
X 250 mm
Z 80 mm


Jedná se mi o to, kolik touto úpravou získám vzhledem ke zlepšení vlastností stroje.
Jak jsem již uvedl, konstrukce se mi moc líbí a chtěl bych z ní vytěžit maximum co mohu získat s ohledem na účelnost vynaložené práce a peněz, když už se s tím budu dělat.
Jako vřeteno použiji opět Proxxon BFW40/E. Pohybové šrouby budou samozřejmě kuličkové.
Možnost koupení podobných strojů jako BF20 Vario a předělání na CNC jsem nucen definitivně opustit - velká hmotnost, problem se zakrytování.
Něco jiného je dílnička v rodinném domku a něco jiného činžovní byt ve 3. patře.


Děkuji mnohokrát za podněty.

VeVa

Foto 1.jpg
Foto 7.jpg
Foto 6.jpg
Foto 5.jpg
Foto 4.jpg
Foto 3.jpg
Foto 3.jpg
Foto 2.jpg
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 11. 2013, 6:03

pokud to nějak funguje, tak bych na to nesahal
a až to přestane vyhovovat, udělal bych na základě zkušeností vedle stroj dle svých představ - a toto poslal o dům dál ...
blbbě čtu - ty máš jen obrázek a ne stroj :-)

pak ale záleží na co to chceš a kolik na to máš peněz - a ty peníze jsou důležitější než to přání ohledně funkčnosti.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22430
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 6:55

Me se to teda prilis nelibi
Jsou tu povedenejsi amaterske konstrukce nez tahle komercni masina
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

12. 11. 2013, 7:28

robokop píše:Me se to teda prilis nelibi
Jsou tu povedenejsi amaterske konstrukce nez tahle komercni masina
Tak samozřejmě, každému se líbí něco jiného. To ale není hlavní věc, proč jsem ji tady dal.
Spíš jsem očekával poznatky ohledně mých dotazů. Samozřejmě by se mi některé stroje líbily mnohem víc.
Líbí se mi to hlavně z hlediska náročnosti potřeby strojního vybavení - hlavně s použitím Kinetik profilů a je to všechno pěkně zakrytované a nebude okolo moc svinčíku.
Pokud bych chtěl okopírovat nějakou mašinku odsud, byl bych již nucen hledat různé lasery, vodní paprsky atd.
Ale to už bych byl zase na štíru s hmotností vzhledem k použitému materiálu a konstrukci.
Takhle je to v podstatě jako stavebnice - profily přijdou poštou nařezané přesně na míru a smontovat v bytě to již nebude problém.
Chtěl bych to ještě malinko v rámci možností vylepšit. Místo podepřených tyčí v ose X dám raději lineární vedení na nosníky.

Pouze pro vysvětlení - dříve jsem bydlel v RD, kde jsem mněl postavenou vlastní dílnu. Tam pro mne nebyl problém mít stroj o hmotnosti i několik tun. Mněl jsem vlastní CNC frézku, vyjisřovačku, drátovku, vstřikovací lis, brusku, pilu atd. Jenže od doby, co jsem šel do invalidního důchodu jsem musel vše prodat a bydlím v činžáku.
Což je teď pro mně zásadní problém. Nemám do čeho píchnout a kopu se do prd....e. Tak si chci alespoň v rámci možností hrát s amatérskou frézkou.
Je pochopitelné, že v bytě nemohu mít nic těžkého nebo rozměrného - v případě potřeby to nepřestěhuju.
Tolik pro objasnění situace v pozadí, proč se tak vehementně bráním kvalitnímu těžkému stroji.
Naposledy upravil(a) vencavagon dne 12. 11. 2013, 7:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22430
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 7:36

kdyz si spocitas na kolik te vyjdou ty profily a na kolik plasma/voda tak na tom budes lip s tou plasmou/vodou
na ty tyce je to zda se dlouhe
kdyz chces stavet pouzij lepsi materialy a technologie

kdyz chces obrabet kup hotoveho cinana a lehce polad
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

12. 11. 2013, 7:43

robokop píše:kdyz si spocitas na kolik te vyjdou ty profily a na kolik plasma/voda tak na tom budes lip s tou plasmou/vodou
na ty tyce je to zda se dlouhe
kdyz chces stavet pouzij lepsi materialy a technologie

kdyz chces obrabet kup hotoveho cinana a lehce polad

Uvažoval jsem o tom, ale i malý číňan bude mít nejméně 120 - 150 kg.
Pokud máš na mysli číňana podobné konstrukce, připadá mi neadekvátní - je to zhruba formát A4 v půdorysu a stojí to 3000 - 4000 Euro.
Pokud vynechám ty číňany za 999 Euro a podobně - to je úplné máslo.
Já těmto konstrukcím z profilů stejně sám moc nevěřím, proto se ptám - v podstatě nemám na výběr.
Domnívám se, že to v této cenové relaci to bude minimálně lepší tak jak to zamýšlím okopírované a vylepšené Lineáry.
Navíc když bych ty přesné tyče nahradil lineály s nosníky např. 40 x 80mm - i na ose Y. Toť moje otázka.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22430
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 8:04

jako kdyby ty tyce byli alespon 2x silnejsi tak je to jina
ale porad si myslim ze tyhle profily jsou nejdrazsi z ceho to muzes udelat
kdyz si koupis plnej material nebo silnostenej profil mas to tuzsi a svrtat a vyzavitovat to jde taky
nebude to o nic horsi nez tohle
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

12. 11. 2013, 8:11

robokop píše:jako kdyby ty tyce byli alespon 2x silnejsi tak je to jina
ale porad si myslim ze tyhle profily jsou nejdrazsi z ceho to muzes udelat
kdyz si koupis plnej material nebo silnostenej profil mas to tuzsi a svrtat a vyzavitovat to jde taky
nebude to o nic horsi nez tohle

Právě to je to, co mně tak zajímá. Pevnost těch profilů.
Takže v podstatě pokud jsem to dobře pochopil, pokud bych pominul estetickou stránku a čistě teoreticky nakoupil duralové pásoviny např. o síle 20 mm a šířce 80 - 100 mm,
nařezané na mnou požadované délky, svrtal a sešrouboval - vyrobil z nich rám a nosníky atd, bude ta konstrukce odolnější a tužší nei z Kinetiku? S použitím lineálů.
Úplně pominu estetiku, jednalo by se o pravoúhlé tvary.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5219
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 11. 2013, 9:02

vencavagon píše:
robokop píše:jako kdyby ty tyce byli alespon 2x silnejsi tak je to jina
ale porad si myslim ze tyhle profily jsou nejdrazsi z ceho to muzes udelat
kdyz si koupis plnej material nebo silnostenej profil mas to tuzsi a svrtat a vyzavitovat to jde taky
nebude to o nic horsi nez tohle

Právě to je to, co mně tak zajímá. Pevnost těch profilů.
Takže v podstatě pokud jsem to dobře pochopil, pokud bych pominul estetickou stránku a čistě teoreticky nakoupil duralové pásoviny např. o síle 20 mm a šířce 80 - 100 mm,
nařezané na mnou požadované délky, svrtal a sešrouboval - vyrobil z nich rám a nosníky atd, bude ta konstrukce odolnější a tužší nei z Kinetiku? S použitím lineálů.
Úplně pominu estetiku, jednalo by se o pravoúhlé tvary.
Vzhledem na roměry bych si tipnul, že L profily tl 5 a rozměrech L 100 x 100 ti prokáží větší službu.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2013, 12:07

vencavagon píše:Pokud bych chtěl okopírovat nějakou mašinku odsud, byl bych již nucen hledat různé lasery, vodní paprsky atd.
Co máš proti laseru? Podle mě je naopak konstrukce pálená a ohýbaná z ocelového plechu to nejlevnější a nejjednodušší řešení pro amatéra a při tom dostatečně tuhá, pokud je rozumně zkonstruovaná. Použití těchhle prefabrikovaných profilů tě bude tlačit to takových konstrukčních prvků, jako je tyč chycená na konci jedním šroubkem v nějaké plechové bočnici. Ale uznávám, je to pěkné, lesklé, eloxované :-)
Aleš Procháska
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

13. 11. 2013, 6:20

prochaska píše:
vencavagon píše:Pokud bych chtěl okopírovat nějakou mašinku odsud, byl bych již nucen hledat různé lasery, vodní paprsky atd.
Co máš proti laseru? Podle mě je naopak konstrukce pálená a ohýbaná z ocelového plechu to nejlevnější a nejjednodušší řešení pro amatéra a při tom dostatečně tuhá, pokud je rozumně zkonstruovaná. Použití těchhle prefabrikovaných profilů tě bude tlačit to takových konstrukčních prvků, jako je tyč chycená na konci jedním šroubkem v nějaké plechové bočnici. Ale uznávám, je to pěkné, lesklé, eloxované :-)

Já proti Laseru a vodnímu paprsku nic nemám. Naopak velmi dobrá technologie - bych ji rád použil.
Asi jsem to napsal blbě, ale myslel jsem tím to, že je to pro mně nedostupné.
Bydlím v místě, kde široko daleko nic takového není.
Když jsem rozeslal poptávku e-mailem na firmy, které jsem našel na internetu, nepovažovali ani za nutné odpovědět.
Připadá mi to, že nemají zájem o práci - respektive výpalky na jednu frézku dejme tomu v počtu 10 ks pro ně nejsou práce.
A tohle mi velmi vadí, proto jsem začal uvažovat pouze o Kinetik profilech.
Pokud jsem ještě působil v nástrojárně, tak jsme dělali všechny zakázky - jak za 200 Kč tak i za 200 000 Kč.
A to i případě že zrovna nebyl čas a zájazník mohl případně počkat. Neodmítali jsme, i když bylo hodně práce.
Malý příklad - 2 ocelové kalené destičky do formičky - rozměr 70*40*4 mm - vzhledem k ceně poměrně nezajímavá zakázka.
V obou destičkách dva otvory pro uchycení do formy, na jedné dva tvary řezané drátem, vtok, na druhé 12 otvorů pro vyhazovače o průměru 0,5 mm.
Cena 2800,- Kč. Zákazník čekal týden. Zrovna v tu dobu jsme dělali několik dalších kompletních forem - nebyl čas.
Za čas přišel zákazník znovu a dal nám zakázku za 35000 Kč. Sám řekl, že kdybychom ho předtím vyhodili, že by o nás už nikdy nezavadil a hledal by jinde.
Naposledy upravil(a) vencavagon dne 13. 11. 2013, 6:48, celkem upraveno 3 x.
oscar
Příspěvky: 1192
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

13. 11. 2013, 6:23

vencavagon píše:Bydlím v místě, kde široko daleko nic takového není.
Když jsem rozeslal poptávku e-mailem na firmy, které jsem našel na internetu, nepovažovali ani za nutné odpovědět.
A kde to je?

Ja jsem zjistil ze na internetu se tyto firmy nenajdou a nezkontaktujou.
Chce to osobni kontakt.
Z internetu prijde mejl maximalne nejake sekretarce a ta ho "zařadí".
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

13. 11. 2013, 6:37

oscar píše:
vencavagon píše:Bydlím v místě, kde široko daleko nic takového není.
Když jsem rozeslal poptávku e-mailem na firmy, které jsem našel na internetu, nepovažovali ani za nutné odpovědět.
A kde to je?

Ja jsem zjistil ze na internetu se tyto firmy nenajdou a nezkontaktujou.
Chce to osobni kontakt.
Z internetu prijde mejl maximalne nejake sekretarce a ta ho "zařadí".

Např.
vodní paprsek - dodávka včetně materiálu
http://www.vytech.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Výroba nosníků

Sokolov
http://www.pbs-rotava.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.gzv-group.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Horní Slavkov
http://www.kaisrlik.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Neodepsali ani jeden, oznámení o přečtení přišlo od všech. Na stránkách se chlubí hezky, ale skutek utek.
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

13. 11. 2013, 6:45

vencavagon píše:
oscar píše:
vencavagon píše:Bydlím v místě, kde široko daleko nic takového není.
Když jsem rozeslal poptávku e-mailem na firmy, které jsem našel na internetu, nepovažovali ani za nutné odpovědět.
A kde to je?

Ja jsem zjistil ze na internetu se tyto firmy nenajdou a nezkontaktujou.
Chce to osobni kontakt.
Z internetu prijde mejl maximalne nejake sekretarce a ta ho "zařadí".

Posílal jsem poptávku Např.
vodní paprsek - dodávka včetně materiálu
http://www.vytech.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Výroba nosníků

Sokolov
http://www.pbs-rotava.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.gzv-group.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Horní Slavkov
http://www.kaisrlik.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Neodepsali ani jeden, oznámení o přečtení přišlo od všech. Na stránkách se chlubí hezky, ale skutek utek.
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

13. 11. 2013, 6:48

vencavagon píše:
prochaska píše:
vencavagon píše:Pokud bych chtěl okopírovat nějakou mašinku odsud, byl bych již nucen hledat různé lasery, vodní paprsky atd.
Co máš proti laseru? Podle mě je naopak konstrukce pálená a ohýbaná z ocelového plechu to nejlevnější a nejjednodušší řešení pro amatéra a při tom dostatečně tuhá, pokud je rozumně zkonstruovaná. Použití těchhle prefabrikovaných profilů tě bude tlačit to takových konstrukčních prvků, jako je tyč chycená na konci jedním šroubkem v nějaké plechové bočnici. Ale uznávám, je to pěkné, lesklé, eloxované :-)

Já proti Laseru a vodnímu paprsku nic nemám. Naopak velmi dobrá technologie - bych ji rád použil.
Asi jsem to napsal blbě, ale myslel jsem tím to, že je to pro mně nedostupné.
Bydlím v místě, kde široko daleko nic takového není.
Když jsem rozeslal poptávku e-mailem na firmy, které jsem našel na internetu, nepovažovali ani za nutné odpovědět.
Připadá mi to, že nemají zájem o práci - respektive výpalky na jednu frézku dejme tomu v počtu 10 ks pro ně nejsou práce.
A tohle mi velmi vadí, proto jsem začal uvažovat pouze o Kinetik profilech.
Pokud jsem ještě působil v nástrojárně, tak jsme dělali všechny zakázky - jak za 200 Kč tak i za 200 000 Kč.
A to i případě že zrovna nebyl čas a zájazník mohl případně počkat. Neodmítali jsme, i když bylo hodně práce.

Malý příklad - 2 ocelové kalené destičky do formičky - rozměr 70*40*4 mm - vzhledem k ceně poměrně nezajímavá zakázka.
V obou destičkách dva otvory pro uchycení do formy, na jedné dva tvary řezané drátem, vtok, na druhé 12 otvorů pro vyhazovače o průměru 0,5 mm.
Cena 2800,- Kč. Zákazník čekal týden. Zrovna v tu dobu jsme dělali několik dalších kompletních forem - nebyl čas.
Za čas přišel zákazník znovu a dal nám zakázku za 35000 Kč. Sám řekl, že kdybychom ho předtím vyhodili, že by o nás už nikdy nezavadil a hledal by jinde.
Odpovědět

Zpět na „Ruzne jine fotecky videa a dokumenty“