Nová 3-osá deska driverů pro krokové motory NEMA 17

Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

11. 9. 2015, 1:21

Zdravím ve spolek

Sháněl jsem na trhu rozumnou desku pro řízení tří motorů s integrovaným oddělovačem a možností přímo připojit koncové spínače pro všechny osy. Poté co jsem otestoval a následně zavrhnul klasikou čínskou desku, jsem se pustil do práce na vlastní driverové desce.

Je původně určená pro řízení krokových motorů v mých CNC-Airbrush mašinkách. Nakonec se ukázalo, že spolehlivě zvládne řídit i malé stolní CNC Singular o kterém se zmíním ve zvláštním příspěvku :-)

- Deska zvládne hravě motory NEMA 17 a nižší...- výstupní proud regulovatelný max. 1A.
- Drivery mají plynulou regulaci proudu tudíž lze plynule řídit i teplotu motorů :-)
- Dělení mikrokroku až 1:16 tedy 3200 kroků na otáčku !
- Koncové spínače se zapojí přímo na svorkovnici a jsou připraveny pro MACHa
- Deska je dodávána i s konfiguračním souborem pro MACH 3
- Stačí stačí připojit motory, napájení 12V až 24V, nahrát konfigurační soubor do Machu a už to jede)

Desek jsem vyrobil i pár do zásoby a jsou tedy pro případné zájemce za přiměřený peníz k dispozici :-)


Obrázek
Naposledy upravil(a) quak dne 11. 9. 2015, 2:17, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8950
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 9. 2015, 1:27

Sympatická, líbí :) Akorát škoda těch NC, měl jsi to udělat 4osý (a nechat případně ten 4tej modulek volitelnej). Na malé stolní CNC Singular jsem velmi zvědav :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

11. 9. 2015, 1:41

Díky.... byl jsem limitován rozměrem , protože deska se musí vejít přímo do CNC Airbrush hlavy kde ovládá 3 Airbrushe. Nicméně i na další osy jsem myslel, a tak je tam na desce neosazený konektor pro výstup 4-té osy a signálu Enable tak aby se dala připojit jednoduše ještě jednoosá destička, aniž by člověk musel složitě preparovat paralelní kabel pokud by tyto signály chtěl využít :-)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8950
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 9. 2015, 2:02

No jo, ale to máš mít v popisu ;) Jinak ad teplota motorů, je tam nějaký automatický snižování proudu při zastaveném motorku?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

11. 9. 2015, 2:14

Je to postavený a driverech s chipem Alegro A4988 .
Tady je dokumentace k tomu obvodu co všechno umí a snese
http://www.allegromicro.com/~/Media/Fil ... sheet.ashx

Je tam Fixed off-time current regulator. Ale ten má trochu jiný význam, než snižovat proud při dlouhodobé nečinnosti motoru, tak jak to třeba dělá driver M542. U tšchto malých proudů to ostatně ani nedává příliš smysl, stejně co se týká teploty to musíš mít dimenzovaný tak aby vydržel jak stát a nebo běžet naplno trvale po dobu mnoha hodin, dní, měsíců (a kdoví jestli ne let :-) )
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8950
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 9. 2015, 2:31

A4988 to sám od sebe nedělá, cesta je přes snižování VREF, takže je spíš otázka, co umožňuje ten modulek. Ale zas tak moc mě to nezajímá :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

11. 9. 2015, 3:12

Modul s ničím takovým taky nepočítá, a čistě empiricky, motory se s touhle deskou hřejí úplně stejně ať jezdí nebo stojí... Sympatický na těch modulech je, že je na nich malý trimr kterým lze ten proud plynule nastavovat třeba za jízdy ...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8950
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 9. 2015, 3:45

quak píše:Modul s ničím takovým taky nepočítá, a čistě empiricky, motory se s touhle deskou hřejí úplně stejně ať jezdí nebo stojí...
V druhém případě zbytečně :) Sice by bylo smutný, kdyby to bylo postavený tak, že by to při dlouhodobém trvalém provozu shořelo, na druhou stranu proč trochu energie a tepla neušetřit, když to jde. Jde o to, co se na tom dělá a kolik si bere zbytek, často asi bude přínos opravdu zanedbatelný.
quak píše:Sympatický na těch modulech je, že je na nich malý trimr kterým lze ten proud plynule nastavovat třeba za jízdy ...
Ono toto umožňuje kdejaký driver, skoro bych řek, že většina (akorát zrovna ve stejných vodách hodně oblíbená TB6560 VREF vstup nemá :().
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 9. 2015, 4:49

Pokud to náhodou někdo neví, tak tyhle sranda-drivery Pololu se teď dělají s novým chipem DRV8825 od TI.
Má to lepší spínače, takže umí trochu větší proudy (teoreticky až 2.5A, v praxi tam max. 1.5A). Jinak jsou plně kompatibilní s původními Pololu s A4988.
Ale ani tenhle novější chipy neumí snižování proudu při stojící ose, což mi přijde fakt škoda.
Taky neumí signál "index", který hlásí celý krok (jak to umí třeba TB6560), to mě taky mrzí.

Jinak se tyhle sranda-drivery se mocně používají v oblasti 3D tiskáren. Přímo pro ně se dělají různé shieldy, které se dají rovnou nacvaknout na desky Arduino.
Něco jako tohle http://www.ebay.com/itm/CNC-Shield-V3-A ... 1253125113" onclick="window.open(this.href);return false;
Případě se s tím dělají celé desky, které mají už procesor (ala Arduino, tj ATmega) na sobě.
Naposledy upravil(a) Mex dne 11. 9. 2015, 7:16, celkem upraveno 2 x.
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

11. 9. 2015, 6:47

Kdyby někdo toto udělal na třífázový krokáče, jsem první zákazník
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2015, 7:02

zrovna ted a ze stejnych duvodu zacinam tvorit to samy, jen drivery budou 8825, co chces za tu desku?
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 9. 2015, 7:24

doncarlos píše:Kdyby někdo toto udělal na třífázový krokáče, jsem první zákazník
Bojím se, že to si ještě počkáš.
3f drivery zatím mají nepříjemnou cenu i v Číně, i tam je rozumný driver za nějakých 60 USD.
Přitom v nich není víc elektroniky než v 2f driverech. Naopak místo 4 jenom 3 half-bridge, přibude jenom jedno měření proudu navíc.
Chce to, aby přišel nějaký výrobce s killer-produktem, něco jako je legendární TB6560, a posadil cenovou hladinu úplně jinam.
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

11. 9. 2015, 10:39

filla píše:zrovna ted a ze stejnych duvodu zacinam tvorit to samy, jen drivery budou 8825, co chces za tu desku?
Takhle to mám spočítaný na 1790,- bez DPH. Můžu ti tam vsadit i ty DRV8825 ... když tak napiš do SZ domluvíme se co a jak...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8950
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 9. 2015, 12:04

Mex píše:Ale ani tenhle novější chipy neumí snižování proudu při stojící ose, což mi přijde fakt škoda.
Taky neumí signál "index", který hlásí celý krok (jak to umí třeba TB6560), to mě taky mrzí.
Mluvíš o chipech nebo o destičkách? Chip HOME signál poskytuje (pin 27). Snižování proudu leda externě (asi odpájet trimr a řešit externě komplet VREF*). Ale už je to holt bastl :( Btw. právě jsem si pět kousků objednal (i s tim mini chladičem), zkusím konečně upgradnout halfstepový driver u Zázraku™ (stále jsem to plánoval s Toshibama a ne a ne se do toho dokopat, todle je svěží vítr :)).

T.

*Na těch driverech je to stejně trochu fuj, max. trvalý proud (1.5A) dosáhne člověk ve čtvrtině dráhy trimru..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 9. 2015, 1:35

Thomeeque píše:Chip HOME signál poskytuje (pin 27).
No vida, to je příjemná změna. Původni chipy A4988 na těch Pololu driverech to neuměly, tak mě ani nenapadlo to na tom novém chipu od TI hledat.
Díky za upozornění.
Pokud bych už nějak vytahoval ten signál Home, pak už je stejně plná kompatibilita s originálními deskami v háji, tak už není problém si vytáhnout ven i ten Vref pro externí snižování proudu. Trimr bych asi nechal na desce, jen bych to napětí vytáhl ven a tam to tranzistorem připínal přes odpor (nebo spíš trimr) k zemi. Takže trimrem na driveru by se řídil aktivní proud, trimrem mimo desku pak proud při stojícím motoru.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“