S28 - Jak naplnit olejové čerpadlo po výměně oleje

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
StrayAlien
Příspěvky: 13
Registrován: 2. 12. 2022, 8:23

28. 8. 2023, 10:50

Ahoj ,

Zdravím z Melbourne v Austrálii. Omlouvám se, pokud překlad na deepl.com není dobrý. Doufám, že mi budete rozumět.

Jsem v závěrečné fázi "restaurování" S28. Níže přidám pár obrázků. Rozebral jsem ho, vyčistil a natřel a opravil, co jsem viděl, že je potřeba opravit. Dalším krokem je jeho používání a uvidíme, zda něco potřebuje opravit / renovace pak.

Nyní je vše zpět dohromady, naplnil jsem novým olejem, ale olej není čerpán. Olejové čerpadlo funguje - vyzkoušel jsem ho před rozebráním stroje. Také motor se točí správným směrem. Olej je na vodorovné čáře v průhledítku.

Asi musím nějak naplnit olejové čerpadlo olejem, aby se netočilo na vzduch. (?).

Jak mám olejové čerpadlo předehřát a naplnit olejem?

Za každou pomoc děkuji.

///// English version

Hi all,

Greetings from Melbourne, Australia. Apologies if the deepl.com translation is not good. I hope you can understand me.

I am in the final stages of 'restoring' an S28. I'll add some pictures below. I have stripped cleaned and painted it and fixed what I could see needed fixing. Next step is to use it and see if anything need fixing / refurbishment then.

Now it is all back together I have filled with new oil but the oil is not being pumped. The oil pump does work - I tested it before I stripped the machine. Also, the motor is spinning in the correct direction. The oil is at the horizontal line in the sight glass.

I guess I need to somehow fill the oil pump with oil so it does not spin on air. (?).

How do I prime the oil pump and fill it with oil?

All help appreciated.
PXL_20230827_003037405.jpg
PXL_20230827_003132068.jpg
PXL_20230818_014639479.jpg
PXL_20230818_014531435.jpg
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

29. 8. 2023, 1:21

Hello,
so I haven't had a problem with the oil pump yet, but I'll try to give some advice within the scope of my knowledge.
I think the gear pump is self-priming, so it should suck the oil itself. If this is not the case, then I would try to unscrew the discharge pipe (marked by an arrow in the picture) and deliver oil to the resulting opening in the pump, and by manually turning the pump drive - in the opposite direction than the correct direction, try to get oil into the suction pipe. Then test whether oil is flowing from the pump discharge by briefly starting the engine. So I assume that the suction basket on the suction pipe is not clogged.
Hopefully it will be understandable after using google translate.

Ahoj,
tak s olejovým čerpadlem jsem ještě problém neměl, ale pokusím se v rámci mých znalostí trochu poradit.
Myslím si, že zubové čerpadlo je samonasávací, takže by si mělo olej samo nasát. Pokud tomu tak není, tak bych zkusil odšroubovat výtlačnou trubku (na obrázku označena šipkou) a do vzniklého otvoru v čerpadle dopravovat olej a ručním otáčením pohonu čerpadla - opačným směrem než je správný směr se snažit dostat olej do sací trubky. Pak vyzkoušet krátkým spuštěním motoru zda z výtlaku čerpadla teče olej. Předpokládám tedy, že sací koš na sací trubce není ucpaný.
Snad to bude po použití překladače Google srozumitelné.
čerpadlo.jpg
čerpadlo.jpg (79.52 KiB) Zobrazeno 655 x
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
sqad87
Příspěvky: 33
Registrován: 18. 4. 2023, 8:23

30. 8. 2023, 9:11

Do you have the possibility to create a vacuum at the output of the oil pump?
The easiest, in my opinion, is to use a vacuum pump to bleed the brakes on the car (something like in the picture).

Máš možnosť vytvoriť vákuum na výstupe olejového čerpadla?
Najjednoduchšie je podľa mňa použiť podtlakovú pumpu na odvzdušnenie bŕzd na aute (niečo ako na obrázku).
pumpa.png
StrayAlien
Příspěvky: 13
Registrován: 2. 12. 2022, 8:23

30. 8. 2023, 11:22

Díky salus, sqad87,

Vážím si komentářů.

Nakonec jsem to včera večer vyřešil. Zdá se, že čerpadlo se samo napouští. Co jsem dělal špatně, byl příliš pomalý chod motoru. Mám ho na VFD a běžel asi na 1/3 až 1/2 otáčky. Nechtěl jsem běžet na plné otáčky bez čerpání oleje. Tak trochu situace "slepice a vejce".

Rozběhl jsem ho rychleji a začal čerpat poměrně rychle.

Ještě jednou díky.

Greg.

// English

Thanks salus, sqad87,

I appreciate the comments.

I did end up resolving this last night. The pump does seem to be self priming. What I was doing wrong was running the motor too slow. I have it on a VFD and was running it at about 1/3 to 1/2 speed. I didn't want to run at full speed without oil being pumped. Kind of a "chicken and egg" situation.

I ran it faster and it starting pumping fairly quickly.

Thanks again.

Greg.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“