Kuzelove pravitko

Odpovědět
ramil
Příspěvky: 13
Registrován: 2. 7. 2011, 4:33

12. 12. 2011, 6:08

Dobry den, potreboval by som pomoc s nahodenim kuzeloveho pravitka na SV 18 RA. Nedari sa mi zistit ako vyzera prepojenie suportu s pravitkom. Podla manualu mi nie je jasne ako vyzera skrutka priecneho suportu (Zial mam len samotne masivne pravitko a konzolku). V manuale SV 18 RA to nie je detailne nakreslene a tym padom mi nie je jasny ani popis. Dakujem kazdemu kto mi poradi, pripadne zasle fotku, obrazok skrutky. Este raz vopred vdaka. S pozdravom Ramil
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

14. 12. 2011, 2:56

ramil píše:Dobry den, potreboval by som pomoc s nahodenim kuzeloveho pravitka na SV 18 RA. Nedari sa mi zistit ako vyzera prepojenie suportu s pravitkom. Podla manualu mi nie je jasne ako vyzera skrutka priecneho suportu (Zial mam len samotne masivne pravitko a konzolku). V manuale SV 18 RA to nie je detailne nakreslene a tym padom mi nie je jasny ani popis. Dakujem kazdemu kto mi poradi, pripadne zasle fotku, obrazok skrutky. Este raz vopred vdaka. S pozdravom Ramil
Stroj bez pravítka:
Pohybový šroub je z jednoho kusu včetně ozub. pastorku pro strojní posuv a na konci/začátku je vlastní klička. Axiální síly zachycuje domeček u noniusu.

Stroj z pravítkem:
Šroub je dvoudílný, zadní část (se závitem) je prodloužená o válcovou část a je to uchycený v kamenu, který "jezdí" v pravítku. Kamen zachycuje axiální síly. Přední část hřídele s kličkou a ozub. pastorkem končí v místě kde u klasického šroubu začíná Tr závit, z této strany je do hřídele otvor s jedním, nebo dvěmi (už si to přesně nepamatuji) pery a šroub (pohybový) má od závitu kus válcový části s jednou/dvěmi drážkami a zasouvá se do tý hřídele. Celé to přenáší pouze rotační pohyb, osovou (axiální) sílu zachycuje zmíněný kamen v pravítku skrz který prochází druhý konec šroubu a je v něm zajištěný maticí + kontra s nějakým jemným závitem (možná M12x1). Už nevím, zda tam nejsou axiální ložiska (S-28 je tam nemá, něco mi říká, že na SV18 byly).

U nás byl každý rád, že pravítko neměl, nebo se ho zbavil, když se měnil šroub. Ten dvoudílný neměli, tak se tam dal jednodílnej a pravítko šlo do sklepa. :D
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
ramil
Příspěvky: 13
Registrován: 2. 7. 2011, 4:33

14. 12. 2011, 3:08

Pan Koptic. Dakujem pekne. Vazim si Vas pristup. Este raz vdaka.
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

14. 12. 2011, 7:43

ramil píše:Pan Koptic. Dakujem pekne. Vazim si Vas pristup. Este raz vdaka.
Rádo se stalo, a pro příště - bez toho "pan" :D
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

27. 9. 2012, 6:05

koptic píše:
ramil píše:Pan Koptic. Dakujem pekne. Vazim si Vas pristup. Este raz vdaka.
Rádo se stalo, a pro příště - bez toho "pan" :D
..ale jenom si vychutnej ty chvíle slávy bracho :lol:
sustruh sv18 ,vrtačka
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“