Ložiska serva

potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2012, 4:46

Chci se zeptat, zda už někdo měnil ložiska serva.
Mám servo fanuc 400W a připadá mi, že je dost slyšet jakoby nějaké tření, jako by to bylo ložisko. Je to slyšet na opačné straně co je hřídel serva, tedy nahoře. Taky to servo vcelku po 5min chodu dost topí. Po zahřátí měnič vypne a alarm hlásí něco jakoby oL I.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2012, 5:18

Hm to vypada zle , na rozborku a opravdu vymenu lozisek . Hlavne si dej veeelky pozor az to budes kuchat , dusledne si oznac polohu vsech veci co s toho budes sundavat abys to pak presne stejne slozil. muze byt i spinave sklo enkoderu , anebo se mohl potkat rotor se statorem na resolveru , zalezi na tom co to mas za motor.
Doporucuju hlavne klid a peclivy modelarsky pristup.
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2012, 6:31

Vůbec nemám představu jak to tam vypadá a ani nevím o jakém sklu enkoderu mluvíš. No zítra se na to v klidu odpoledne mrknu a když to bude rozhozený koupím hned nové ložiska.
Jedná se o motor http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=19&t=8595" onclick="window.open(this.href);return false;
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

28. 10. 2012, 7:01

rozebrat to jde , ja 2ks rozebíral. enkoder je spojen s motorem pružnou spojkou to je pohoda, problem je že šrouby motoru jsou zalité nejakým sajrajtem a to nerozebereš. je to tvrdé jako čert. musíš to odvrtat a tim zmršíš šrouby. je dost problem je pak sehnat vté delce... až budeš sundavat stator z rotoru tak hodně opatrne . to vinutí je tam strašně blízko. abys jej nepoškodil... je to celkem pakarna.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2012, 7:06

Ja uz to chapu , ty to honis frekvencakem ,,, nj , tak to je jasne.
Nehon to tim a nebudes mit problem.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2012, 8:00

Takž myslíš že je problém v tom že to honím měničem? Vždyť to takhle honí spousty lidí :D :D
Co s tím topením a co s tou chybou oL I
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

28. 10. 2012, 9:23

Co je to za měnič? co za chyba znamená podle manuálu? ol I by mohlo být over load I ( tedy proud). Máš zapojené teplotní čidlo se serva do měniče?
pokud ne, tak si nedovedu představit jak měnič pozná to že by se ti servo zahřálo ( i když netvrdím že to nejde asi by šlo měřit měnící se vnitřní odpor vinutí podle teploty ale to nebude asi dost přesné). Skoro bych se bál že je to jak píše Radek. Obecně neni vhodné AC serva ( alespon ne ty co mají magnety) regulovat běžným měničem který nemá i možnost pro AC serva nebo BLDC motory. Někdy trochu pomůže vektor ale pokud je točivé pole statoru ve zkluzu za magnety tak dochází opravdu k velkým ztrátám jak na motoru tak na měniči ( a pokud nemá měnič dobrou proudovou ochranu tak může vyhořet, a pokud jí má tak to vyhodí chybu na nad proud). Taky by mohla být příčina v načatém vinutí kde bude mezizávitový zkrat a tím i zvětšený průchod proudu a pak se to měniči taky nemusí líbit. Taky jsem se párkrát setkal s tím že enkodér měl načatá ložiska. Každopádně při rozebírání označovat a fotit, hlavně pokud to nebudeš zkládat hned to ti bude vše jasné ale až to budeš dávat dohromady za měsíc či týden budeš vědět kulové ( tahle už jsem zmařil věci :D ). Zkus si změřit odpor vinutí a případný zkrat na kostru.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 10. 2012, 9:40

vždyť to může znamenat i přetížení měniče, nejen motoru ne?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2012, 10:04

lubos píše:Co je to za měnič? co za chyba znamená podle manuálu? ol I by mohlo být over load I ( tedy proud). Máš zapojené teplotní čidlo se serva do měniče?
pokud ne, tak si nedovedu představit jak měnič pozná to že by se ti servo zahřálo ( i když netvrdím že to nejde asi by šlo měřit měnící se vnitřní odpor vinutí podle teploty ale to nebude asi dost přesné). Skoro bych se bál že je to jak píše Radek. Obecně neni vhodné AC serva ( alespon ne ty co mají magnety) regulovat běžným měničem který nemá i možnost pro AC serva nebo BLDC motory. Někdy trochu pomůže vektor ale pokud je točivé pole statoru ve zkluzu za magnety tak dochází opravdu k velkým ztrátám jak na motoru tak na měniči ( a pokud nemá měnič dobrou proudovou ochranu tak může vyhořet, a pokud jí má tak to vyhodí chybu na nad proud). Taky by mohla být příčina v načatém vinutí kde bude mezizávitový zkrat a tím i zvětšený průchod proudu a pak se to měniči taky nemusí líbit. Taky jsem se párkrát setkal s tím že enkodér měl načatá ložiska. Každopádně při rozebírání označovat a fotit, hlavně pokud to nebudeš zkládat hned to ti bude vše jasné ale až to budeš dávat dohromady za měsíc či týden budeš vědět kulové ( tahle už jsem zmařil věci :D ). Zkus si změřit odpor vinutí a případný zkrat na kostru.
Model toho měniče je: OMRON
MODEL: CIMR - J7AZB0P7
Input: AC1P 200-240V 50/60Hz 12,8A
Output: AC3PH 0-240V 0-400Hz 5A1,9kW
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=v ... XPH7jvVQrw" onclick="window.open(this.href);return false;
S nastavením mi pomáhal Michal, bez něho by se servo asi nepohlo. :D
Nechci zatím to servo kuchat i když kdo ví co mě odpoledne bleskne hlavou :D :D :D
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2012, 11:53

Mě tak napadlo, když to píše něco o proudu. Není možné, že je to třeba tím, že jsem vyřadil filtr mezi sítí a měničem? :shock: To je asi blbost co? :D
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2012, 5:10

Zkoušel jsem to i na druhém servu, naprosto stejném a chová se to naprosto stejně. Zkuste prosím pošpekulovat něco v nastavení. Zda něco pozměnit. Budu rád za každou poznámku.
Přílohy
Nastavení Měniče.xls
(20 KiB) Staženo 248 x
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

29. 10. 2012, 5:23

A ve stejném režimu ti to už chodilo? Nebo to začalo dělat až při zátěži? Na rovinu docela se divím že to vůbec chodí. Řízení AC serva s magnety je dost jiné než běžného asynchronu. Pokud ti to dělá i na jiném motoru typoval bych že něco odešlo v měniči. Taky to může být překročním dlohoudobých špičkových proudů které vznikají přetěžováním.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2012, 5:30

lubos píše:A ve stejném režimu ti to už chodilo? Nebo to začalo dělat až při zátěži? Na rovinu docela se divím že to vůbec chodí. Řízení AC serva s magnety je dost jiné než běžného asynchronu. Pokud ti to dělá i na jiném motoru typoval bych že něco odešlo v měniči. Taky to může být překročním dlohoudobých špičkových proudů které vznikají přetěžováním.
Teprve s tím začínám, rád bych vyměnil to servo za původní DC motor u frézky. Takže to dlouhodobě u mě nikdy nešlo.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

29. 10. 2012, 5:49

Problém je v tom že pokud měnič nemá zpětnou vazbu tak nespíná fáze ve zprávné poloze vůči rotoru což bez zátěže v zásadě nevadí ale při zátěži to spíná jinde a pak se to hřeje nebo to vypadne ze synchra.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2012, 6:00

lubos píše:Problém je v tom že pokud měnič nemá zpětnou vazbu tak nespíná fáze ve zprávné poloze vůči rotoru což bez zátěže v zásadě nevadí ale při zátěži to spíná jinde a pak se to hřeje nebo to vypadne ze synchra.
Stále zkouším jen bez zátěže.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“