jednoduché vřeteno pro DPS

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 4. 2013, 9:10

Ahoj,

přemýšlím nad jednoúčelovým vřetýnkem, které by bylo součástí celého takového "Z" přípravku pro výrobu DPS případně jinou jemnější práci (byl by na něm umístěn i laser pro LDI, webkamera, možná i jednoduchá dotyková sonda a nevylučuju, že mě napadne ještě něco). Mělo by hlavně vrtat a i zlehka frézovat (snové by bylo dostal se na úroveň tohoto proxxona, kterého na podobné tásky používám momentálně a který mi v pár ohledech nevyhovuje, nicméně není to podmínka). Mělo by být hodně přesné co se házivosti týče.

Momentálně to vidím takto (kamerka /vlevo/ a laser /vpravo/ jsou tam jen hodně divoce nastřeleny pro nějakou představu):
Celek
Celek
Detail upínání 1/8" nástroje
Detail upínání 1/8" nástroje
Pro jednoduchost jsem vyfotil serepetičky, na ktéré přijde řeč:
IMG_3866_vretentko_stuff.jpg
Vřeteno by bylo určeno jen a pouze pro nástroje s 3,175mm (1/8") dříkem. To je řekl bych alfa a omega mého nápadu (zbytek v podstatě můj nápad není, někde už jsem něco podobného viděl), kompromis, od kterého si slibuju, že bych tak mohl dosáhnout poměrně jednoduše kýžené přesnosti. Byla by v něm vyvrtána přesná díra, která by pohltila kompletní dřík (23mm). Zhruba deset posledních mm by bylo vřeteno rozčtvrceno, to byla "kleština". Utažení bych myslel maticí a mírně kónickým závitem (asi na vřetenu, případně v custom matičce). Ve vřetenu by byl vyvrtán i kolmý (na osu) 3mm otvor pro vložení utahovací tyčky (matice by se utahovala normálním klíčem, tyčkou by se blokovalo protáčení vřetena). Otvor pro tuto tyčku by zároveň byl "výfuk" otvoru pro dřík. Myslíte, že by toto upínání mohlo fungovat? Je to navrženo tak, aby to šlo vytvořit z 8mm tyče (to je průměr vřetena, ložiska jsou tedy 8mm, závity M8). Vřeteno by u spodní ložiska bylo zajištěno závlačkou (fialová), u vrchního opět maticí, která by umožnila doladit předepnutí.

Další, na co bych se rád zeptal, je, jaký použít typ řemínku/řemeniček a zda by mohla fungovat řemenička, vysoustružená přímo do vřetena (průměr ca 7mm)?

Soustružení vřetena a řemeničku motoru bych zkusil zadat CNC Davidovi, matice by určitě bylo taky potřeba "líznout" a nevím, jestli je možno nějak docílit u běžných matic rozumného vyvážení..?

Dík, T.

PS: Motorek QK1-0175 na obrázku se mi náhodou dostal do ruky, je z inkoustovky Canon i560, přijde mi, že má celkem páru (parametry se mi dohledat zatím nepovedlo), jen bych asi musel převodem zvýšit otáčky.. možná není vhodnej, je tam spíš ilustrační :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

7. 4. 2013, 9:23

ja vim ze je to neco jineho, ale nezkusis jit spis touhle cestou?
http://www.mycncuk.com/forums/diy-proje ... indle.html" onclick="window.open(this.href);return false;
treba
http://www.ebay.com/itm/C10-ER11M-100L- ... 232903abb4" onclick="window.open(this.href);return false;
klestiny jsou za $6
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

7. 4. 2013, 9:32

Já jsem začal stejný problém řešit ze strany motoru. Mám pár kusů BLDC motorků PAPST 24V/12A, 0.18Nm, 11500ot/min viz foto. Průměr motoru je 56mm, délka těla 106mm a přijde mi na vřeteno ideální, protože je tichý. S řídicí elektronikou jsem na tom tak, že mi kamarád navrhnul desku pl. spojů a je potřeba nechat vyrobit a osadit prototyp, k čemuž se snažím dokopat už pár měsíců (od Vánoc). Na fotce je vidět i soudečkovitá vroubkovaná řemenička (tu mám odjinud), která zajišťuje, že plochý řemínek drží na středu řemenice a nesjíždí.
Kdyby byl zájem, tak bych mohl dotáhnout tu elektroniku a vyměnil bych motor s elektronikou (plánuju vyrobit cca 5ks- víc motorů asi neseženu) za kompletní mechanickou část - vřeteno (to mi moc nejde).
Za naprosto ideální bych považoval vřeteno s ATC ale to už asi moc blouzním...
IM006366.JPG
EDIT: Máte někdo zkušenosti s rozebíráním takovýchto motorů a s náhradou jejich osy ER kleštinou jako v linku z předchozího příspěvku? Já jsem si ten motor zatím netroufnul rozebrat...
Naposledy upravil(a) melsoft dne 7. 4. 2013, 9:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22395
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2013, 9:38

melsoft :
a na kolik by jsi si takove vreteno cenil (s tim atc)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 4. 2013, 9:49

oscar píše:ja vim ze je to neco jineho, ale nezkusis jit spis touhle cestou?
http://www.mycncuk.com/forums/diy-proje ... indle.html" onclick="window.open(this.href);return false;
treba
http://www.ebay.com/itm/C10-ER11M-100L- ... 232903abb4" onclick="window.open(this.href);return false;
klestiny jsou za $6
Určitě zajímavá alternativa (asi rozumnější :)), mrknu i na to.. ne, že bych to vůbec nezaregistroval, ale nějak mě nenapadlo, že by to mohlo bejt za až takhle příznivý ceny a taky mi přišlo, že bych si s tim možná nevěděl co počít (konstrukčně), sjedu to vlákno..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

7. 4. 2013, 9:53

to robokop:
Asi plácnu blbost, protože ceny nesleduju (nejsem v obraze) ale moje možnosti jsou aktuálně tak 3-4000 kč. Předpokládám, že by se jednalo o samotné vřeteno bez motoru? Jsou nějaké podrobnosti jako rozměry, upínače atd?
Naposledy upravil(a) melsoft dne 7. 4. 2013, 10:10, celkem upraveno 1 x.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

7. 4. 2013, 10:03

imho ti tam chybi 0
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22395
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2013, 10:07

kamos ma nejaky profi kousky, mam mu to tady prodat
ceska vyroba, urceno do masin na tistaky
80 000 ot/min
atc
chlazeni vodou
3F asynchronak 500W
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2013, 10:17

Podle toho co jsem viděl u origoš stroje to chce na DPS hoooodně velké otáčky.

Já budu dělat pohon vřetene z flexky.
Koupím nejlevnější kus z nějakého marketu do 500kaček. Vyndám jenom motor a zbytek vyhodím.
Vzhledem k převodu asi 1:4 má motor nominálku přes 40.000ot/min a "výkon" 500W. Pod motor hodím sklíčidlo do ložisek a je vyřešeno. Regulátor je již brnkačka.

PS: Ideální by bylo sehnat značkovou flexu z bazaru (narex apod.) na tu jsou k sehnání náhradní díly, no uvidím.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

7. 4. 2013, 10:22

Promiň, že rejpu ale nezapomeň si přikoupit pořádný "hluchátka" jako měl Otík ve filmu Vesničko má středisková. Poslouchat několik hodin levnou flexu z Baumarktu, to bude zažitek :-)

Jinak já jsem dělal (gravíroval a vrtal) plošňáky malým Proxxonem, který má cca do 18 000 ot/min a výsledek nebyl tak zlý.
pokusyPCB.jpg
Samozřejmě pokud máš vyšší otáčky vřetene, můžeš si dovolit vyšší rychlost posuvu jak při gravírování tak při vrtání.
Naposledy upravil(a) melsoft dne 7. 4. 2013, 10:35, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 4. 2013, 10:31

Koukám, že můj první post byl dost off topic, taky název tématu se mi moc nepoved.. :mrgreen:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

7. 4. 2013, 10:56

No dobrá tak zpět k tématu:
1)Proxxon se vždycky nelibě vyjadřoval k "čtvrcení" kleštin a vychvaloval svoje "tříčelisťové" řešení jako přesnější. Možná na tom něco bude...
2)Není ten tvůj motorek moc malej? Možná to na té fotce klame, máš rozměry? Já bych tipoval, že na rozumné použití by to chtělo tak něco kolem 300W.
3)Neznám ty modelářský BLDC ale podle mě ta technologie staví na schopnosti Li-Pol akumulátorů dát špičkově hodně velký proud (desítky ampér). Nebude tohle pro běžný zdroj problém (jasně použít velký kondíky na výstupu, ale to zase nemá ráda většina stabilizátorů!).
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 4. 2013, 11:18

melsoft píše:No dobrá tak zpět k tématu
Dík :)
melsoft píše:1)Proxxon se vždycky nelibě vyjadřoval k "čtvrcení" kleštin a vychvaloval svoje "tříčelisťové" řešení jako přesnější. Možná na tom něco bude...
To asi ano, ale Proxxon tam na rozdíl ode mne nemá těch dalších 13mm otvoru stejného průměru, jaký má dřík, takže by u mne samotné upínání nemuselo mít tak zásadní vliv..
melsoft píše:2)Není ten tvůj motorek moc malej? Možná to na té fotce klame, máš rozměry? Já bych tipoval, že na rozumné použití by to chtělo tak něco kolem 300W.
Průměr 36mm, délka 57mm, nevim, jestli v tom Proxxonu, který jsem stanovil jako pro mě dostatečnou metu, je o moc větší, 300W určitě nebude (papírově 100W, zdroj má ale pouze 12V/2A, takže asi i ta stovka je hodně nadnesená). Ale možná (nejspíš) slabý skutečně bude, sám píšu, že ten je tam spíš ilustrační :)
melsoft píše:3)Neznám ty modelářský BLDC ale podle mě ta technologie staví na schopnosti Li-Pol akumulátorů dát špičkově hodně velký proud (desítky ampér). Nebude tohle pro běžný zdroj problém (jasně použít velký kondíky na výstupu, ale to zase nemá ráda většina stabilizátorů!).
To je asi spíš na oscara, ale imho tam možná stabilizátor není nutný (a budou v této aplikaci takové špičky?)..

T.

Btw. gravírovalo ti to moc pěkně!
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

8. 4. 2013, 7:19

Thomeeque píše:
melsoft píše:3)Neznám ty modelářský BLDC ale podle mě ta technologie staví na schopnosti Li-Pol akumulátorů dát špičkově hodně velký proud (desítky ampér). Nebude tohle pro běžný zdroj problém (jasně použít velký kondíky na výstupu, ale to zase nemá ráda většina stabilizátorů!).
To je asi spíš na oscara, ale imho tam možná stabilizátor není nutný (a budou v této aplikaci takové špičky?)..
ja to posilal spis jako odkaz na to vlastni konstrukcni reseni vretene, o ty motory az tolik neslo.
jinak pres motory je tu lubos
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

8. 4. 2013, 8:21

Mám tu někde vlákdno s vlastním vřetenem bohužel není čas, dnes by mi měl dojít driver na BLDC motory na 220V 750W osobně znám pár vřeten z bldcčka a je to ta 50 na 50% kvalita čínských motorů není nic moc. Bez zalovek hrozí že když to někam pošleš a zapíchneš takže se ti motor zastaví tak hrozí na 90% že odejde motor nebo spíš régl. Taky ty motory se dost hřejí , jsou dělané na to že je chlatí vzduch v modelu a tak musíš počítat že pokud chceš trvale 500W tak musíš vzít motor který modeláři považují tak za 2000W. Taky ta komplikace s trafem navíc mě dost štvala a jak tu kluci psali ty špičky jsou dost hnusné a protot ty kodíky musejí být jinak z toho může být regulátor dost neštastný.
Pro jednoduchost bych být tebou zkusil najít nějakého poškozeného proxona ( pokud ti vyhovuje výkon) a z něj si vzal motor, nebo něco podobného, kde je kartáčkový motor na 220V.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“