Práce programátora

Odpovědět
machu
Příspěvky: 1
Registrován: 11. 6. 2013, 1:28

11. 6. 2013, 1:38

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je s prací programátora v téhle branži. Mám zájem dělat při škole, tvorbu NC kodu bud pro Milling nebo Turning, chtěl bych se tomu totiž v budoucnu určitě věnovat. Mohl by mě do toho někde zasvětit, jak je to náročné časově, jaké byly vaše začátky, co první plat, jak je důležitá firma pro kterou děláte, dá se stát programátorem ze dne na den, kolik času tomu věnujete, kde čerpáte zkušenosti, dá se býti hlavním programátorem, pro jaké mašiny programujete, co je vaší náplní práce, co uděláte první, když dorazíte do ,,roboty,, uděláte si kafe ?, dá se programovat i z domu, když musím chodit při tom do školy, mám hodně dotazů. Studuji strojírenství, ale nějak mě ta konstruktérká branž moc nebere, mám z tama sice dobré znalosti, ale nejraději bych pracoval v CAM oddělení, než CAD, jenomže tohle je o zkušenostech, momentálně mám volno a tak prosím jednu firmu co dělá formy, aby mě vzali mezi sebe, chci tam dělat i zadarmo, hlavně ale abych viděl, jak CAM opravdu funguje v realitě, protože je sice pěkné, že mám hromadu hodin odsimulovaných (vím co jak obrobit) ale znáte to, jak si na to nešáhnete, různé fígle jak co obrobit rychleji a jaký je proto nejlepší nástroj a hlavně, jak to nevidíte v akci, je to naprd... děkuji za odpovědi načerpané dlouholetým programováním :)
Uživatelský avatar
dodo_mt
Příspěvky: 180
Registrován: 23. 4. 2008, 5:19
Bydliště: Martin
Kontaktovat uživatele:

11. 6. 2013, 2:38

jak je to náročné časově
vsetko zalezi od toho ak je skladba roboty (male velke kusy, 2ose, 3ose,4 ose, 5ose obrabanie)
jaké byly vaše začátky, co první plat, jak je důležitá firma pro kterou děláte,
zacal som v poslednom rocniku strednej skoly na praxi a hned po skole som nastupil do prace ak CNC obsluha, myslim ze 4200sk za dva tyzden :), ako absolvent sa o plat ani nezaujimaj najpr vnieco dokaz a az potom pytaj plat. :wink:
dá se stát programátorem ze dne na den
neda!
kolik času tomu věnujete, kde čerpáte zkušenosti
10-12h v praci, popripraci doma si prchadzam fora katalogy atd... skusenosti z vyroby popripade od starsich chlapov na dielni
dá se býti hlavním programátorem
tomuto nerozumiem :)
pro jaké mašiny programujete
mam ich v popise
co je vaší náplní práce, co uděláte první, když dorazíte do ,,roboty,, uděláte si kafe ?
programovanie, naradie, modely, upnutie, pripravky, technologia. Zapnem monitory kuknem co sa deje vo svete obehnem dielnu a tymm zacinam pracovat.
dá se programovat i z domu,
da ale musis poznat strojovy park, naradie, upnutia, a ludi zase to zalezi aj od skladby roboty... podla mna je to neefektivne hlavne ked treba nieco prerabat... clovek to v reale nevidi... atd...

dodo
CNC programátor
CAD: Pro/E 2001 - PTC Creo 6.0
CAM: EdgeCam 7.75 - EdgeCam 2020
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 6. 2013, 4:25

[quote="machu"aby mě vzali mezi sebe, chci tam dělat i zadarmo, hlavně ale abych viděl, jak CAM opravdu funguje v realitě[/quote]

Považuj to za vyřešené :-) Kdyby se všichni takhle snažili jako ty, tak by bylo na světě krásně :-)

To co se dalo naučit ses už asi naučil, teď už jen ta praxe. To co sis vybral (programovat v reálné firmě reálné věci mezi lidmi kteří to umějí) je asi to nejlepší možné. Ale programátorem můžeš být hned, jen ti ty programy ze začátku budou víc trvat, budou pomalejší a asi ti firma nesvěří ty největší "špeky" :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

11. 6. 2013, 8:02

"dá se stát programátorem ze dne na den?"
dá (asi), napsat přejezd jedné osy o kousek dopředu zvládne "každý" když má naštudováno otázka je jestli to někdo ocení :D

Napsal bych to jinak, u mě (programování PLC a MCU) mě vždy něco překvapí (příjemně) i po mnoha letech (nebo několikrát za týden). Je to taky o tom že výrobci nespí na vavřínech a udržet s nimy krok ve svém oboru není úplně snadné. Takže být fakt dobrým programátorem se podle mě nedá naučit nikdy, dobrý programátor se učí pořád.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní veci kolem programovani“