AC servopohony

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Galio
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 6. 2013, 8:30

20. 6. 2013, 9:17

Zdravím,
byl jsem postaven před úkol rekonstruovat vrak frézy HURCO BMC 25. Jedná se mi servopohony os. Jsou zde použity motory YASKAWA USAFED 09FB1S a drivery CACR-SR 10BB1BF. Motory jsou OK a dva drivery také. Ten třetí by se dal sehnat. Rád bych je použil. Přestavba na krokové motory by sice byla možná, ale asi zbytečně nákladná. Bohužel nemám žádné zkušenosti s řízením AC serv. Zatím jen s krokovými. Tak by mne zajímalo:
Kde dochází k porovnávání (dekrementaci) počtu impulzů, třeba z Machu a impulzů z inkrementálního čidla na motoru? V driveru, nebo někde dříve? Dual Axis Board Assembly, nebo přímo v počítači?
A dá se vůbec Mach na řízení AC pohonů použít?
Neznáte někdo odpověď, nebo alespoň nevíte o nějaké literatuře, kde bych to zjistil?
Děkuji.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22422
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2013, 10:07

Krokace se v tehle velikosti uz moc pouzit nehodi
Skoro bych rekl ze nedaji

Podivej se na drivery jak jsou rizene
Muzou byt po sbernici, nebo krok/smer, nebo analogove
Od toho se odviji dalsi tvoje kroky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2013, 1:06

Je to analog, presne tuto frezku jsme jiz prestavovali a ty drivery s motory , byt jsou starsi, tak jsou japonske a chodi naprosto luxusne.
Rizeni serv je mozne realizovat pomoci +/- 10V. polohu je treba z-5 tnovazebne zavest do systemu.
Mach3 s puvodni silovou elektronikou nepripada v uvahu nasadit pro rizeni.
U vretene na tomto stroji je potreba zvladnout rizeni elektronicke prevodovky. Ma moznost rizeni rychlostne do otacek a naopak polohove na silu
(blbe ale snad srozumitelne receno)
RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8947
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

20. 6. 2013, 1:24

Nechápu, co furt všichni máte, mě ten Mach3 nepřijde od pohledu zas tak nepoužitelnej, aspoň teda Áčko

Obrázek

:mrgreen: (sorry, mám tu vedro a už i hlad) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

20. 6. 2013, 1:56

:D
Galio
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 6. 2013, 8:30

20. 6. 2013, 5:09

To Radek-B:
Dík za info, tak nějak jsem to předpokládal. Takže asi použiji nějaké vhodné krokáče se stejným nomentem. Jenom bude asi trochu problém s dostatečně dimenzovaným zdrojem, asi bude nutno použít tři. Škoda, ty motory jsou opravdu pěkné; ty drivery už méně - často odcházejí. Stejně by mne ale zajímalo, kam zpětná vazba vede a kde se to porovnává s požadovanou polohou. Z driverů to vede do desek označených jako "Dual Axis Board Assembly" (415-0176-001A). Od nich jsem ale žádnou dokumentaci nesehnal.
Řízení otáček vřetene manuálně (potenciometrem) chodí. Tak bych chtěl alespoň tenhle pohon zachovat.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7229
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 6. 2013, 5:36

no, asi mi do toho nic není a znalosti mám z většiny získané jen usilovným studiem tohoto fóra
přesto bych si dovolil doporučit obrátit se s přestavbou na někoho, kdo o tom něco ví
aby se z pěkné litinové mašiny byť se zastaralým systémem nestala mašina s řs a pohony o dvacet let mladšími podle r.v. a vlastnostmi výrazně horšími.......
možná škoda toho stroje
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2013, 5:52

Jednoznačně serva, na takový stroj dávat krokové motory je úplná škoda.
Krokáč je dle mě vhodný na malou lehkou "amatérskou" konstrukci. Na pořádnou mašinu patří pořádný motor.

Mám doma krokový motor 3Nm a servo YASKAVA 0,67Nm. Servo má v mnohém navrch a rozhodně není krokový motor lepší.
Krokáč vytočím sotva na 1000ot/min, servo běhá ladně do svých 3000ot/min, zrychlení a odezva jsou u serva taky lepší a to se nebavím o různých rezonancích a hlučnosti, zpětné kontrole pozice apod..

Samozřejmě jde o cenu, ale pokud bude mašinka mít i něco dělat komerčně tak se servopohony zaplatí samy obratem.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

20. 6. 2013, 6:51

Galio píše:To Radek-B:
Dík za info, tak nějak jsem to předpokládal. Takže asi použiji nějaké vhodné krokáče se stejným nomentem. Jenom bude asi trochu problém s dostatečně dimenzovaným zdrojem, asi bude nutno použít tři. Škoda, ty motory jsou opravdu pěkné; ty drivery už méně - často odcházejí. Stejně by mne ale zajímalo, kam zpětná vazba vede a kde se to porovnává s požadovanou polohou. Z driverů to vede do desek označených jako "Dual Axis Board Assembly" (415-0176-001A). Od nich jsem ale žádnou dokumentaci nesehnal.
Řízení otáček vřetene manuálně (potenciometrem) chodí. Tak bych chtěl alespoň tenhle pohon zachovat.
Nevim jestli sem si to dobře vysvetlil,ale nemel sem z prispevku Radka-B pocit, ze by ti radil prejit na krokace. Spis naopak, zachovat serva, coz se sice vylucuje s machem, ale sou tu i jiny a lepsi a dokonce free ridici systémy, které v pohode zvladnou +-10V. Myslim ze KM na takovej stroj je degradace.
M
Galio
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 6. 2013, 8:30

20. 6. 2013, 8:18

To fupe:
Nikoliv, Radek mi to neradil, ty krokáče byl to návrh majitelů toho stroje. Už jsem jim navrhoval ovládání plazmové řezačky - ale to je samozřejmě jiná liga. Já se naopak snažím co nejvíce původních prvků, a tedy i pohonů využít. Jenom se zde snažím zjistit, kde dochází k porovnávání zadaného posuvu s impulzy z inkrementálního snímače. Že se jedná o analogové (proporcionální) řízení je mi už jasné, ale potřebuji zjistit, jak to ovládat (jakou aplikací). Původní jednoůčelový počítač stroje je už nekompletní, tak ho musím nějak nahradit. Jaká aplikace by se na to hodila? Myslím v PC. A jaký interface?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22422
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2013, 8:23

serva poridis i levneji jak ty krokace
s krokaci to mozna nepujde ani rozchodit
vpodstate tu je jen jedna volba a to serva
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

20. 6. 2013, 8:52

Galio píše:To fupe:
Nikoliv, Radek mi to neradil, ty krokáče byl to návrh majitelů toho stroje. Už jsem jim navrhoval ovládání plazmové řezačky - ale to je samozřejmě jiná liga. Já se naopak snažím co nejvíce původních prvků, a tedy i pohonů využít. Jenom se zde snažím zjistit, kde dochází k porovnávání zadaného posuvu s impulzy z inkrementálního snímače. Že se jedná o analogové (proporcionální) řízení je mi už jasné, ale potřebuji zjistit, jak to ovládat (jakou aplikací). Původní jednoůčelový počítač stroje je už nekompletní, tak ho musím nějak nahradit. Jaká aplikace by se na to hodila? Myslím v PC. A jaký interface?
LINUXCNC plus MESA karty. No problém.
K porovnani pozadovane a realne polohy serva dochazi v PID smycce v linuxcnc.
M
Galio
Příspěvky: 4
Registrován: 20. 6. 2013, 8:30

20. 6. 2013, 9:31

Tak jo, díky za tip. Linuxcnc někde v archivu mám, tak se jdo porozhlédnout po těch kartách. :D
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“