Proma nebo quantum

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Sikula
Příspěvky: 12
Registrován: 11. 4. 2013, 11:17

1. 9. 2013, 8:43

Dobrý den, vím že podobné věci tu byly už probírané, ale konkrétně se mě jedna o tyto dva soustruhy. http://www.promacz.cz/stroje-naradi/Obr ... ruh-na-kov" onclick="window.open(this.href);return false; nebo http://www.bow.cz/produkt/3420553-stoln ... 550-400-v/" onclick="window.open(this.href);return false;. Vím, že zde na foru je dost odpůrců těchto mašinek, jsem ale nekompromisně limitovaný místem... jinak bych si koupil nějakou starší českou poctivou litinu. Proma je česká čína a Quantum německá čína. Podle mě, si ale němci umí výrobu lépe ohlídat,takže osobně bych se přikláněl asi k Quantu. Budu na tom dělat jako kutil, žádná produkční výroba. Jsou to lehké mašinky, takže mě je jasné , že limitem bude 1-2mm max úběr u železa, ale to mě nevadí... rád si s tím vyhraju. Máte s těmito soustruhy někdo zkušenost, který by jste doporučili. Jsem v tomto oboru celkem začátečník, takže prosím o vaši trpělivost, protože budu mít asi ještě hodně otázek ( pro vás úplných samozřejmostí ).

Děkuji moc :)
tonino362
Příspěvky: 7
Registrován: 19. 10. 2012, 8:29

2. 9. 2013, 6:02

Nazdar .Ako si uz napisal ked nechces nieco vecsie tak ti odporucim to quantum je to dost podobny tomu co som mal ja optimum d250+500g ked ti poviem popravde tak normalny sustruh nenahradis tymto malym ale zase robil dost presne a velmy dolezite chladenie bez toho je to pri niektorych pracach ohubu myslim si ze ked pojdes do toho quanta neprehlupis.
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 9. 2013, 7:06

akorát tý Promě odpovídá víc tento typ - http://www.bow.cz/produkt/3425003-stoln ... 0-g-400-v/
má také převodovku posuvů
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

2. 9. 2013, 8:17

Rozdíl v kvalitě, pokud jsem měl možnost porovnat není žádný, zato v ceně ano - ta "německá" čína je podstatně dražší. Osobně mám s BOW špatnou zkušenost, já tedy už tam nikdy nic radši nekoupím.
Možná si zkus jestli by sis nevybral tady:
http://eshop.vyrobnistroje.cz/category/ ... oustruhy/2" onclick="window.open(this.href);return false;
ten, než to prodá tak to i opravdu zkontroluje a seřídí, není drahý a k případnému problému se dokáže postavit čelem ( opět osobní zkušenost) a zatím jsem o něm četl a slyšel pouze chválu, o nějaké kritice nevím.
Zkus mu napsat, prý na internetu nemá vystavené úplně všechno co prodává.
Sikula
Příspěvky: 12
Registrován: 11. 4. 2013, 11:17

2. 9. 2013, 9:46

Děkuji moc za názory tipy. Ještě by mě zajímalo, jaké jsou skutečné reálné možnosti těchto "lehkých" soustruhů. Jak tak brouzdám po všech možných bazarech, tak jsou soustruhy se stejnýma parametrama , ale jsou fakt litinové a váží třeba i 800kg i víc. Teoreticky, když porovnám dva soustruhy "lehký" a "těžký", které budou mít oba vzdálenost mezi hroty např 550mm a točný průměr nad suportem 100mm, tak na obou mohu obrábět obrobek stejné maximální možné velikosti s tím, že na tom lehkém mě to bude trvat třeba 4x déle vzhledem k menší ubírané šponě z důvodu výkonu motoru, tuhosti stroje atd. Nemám na mysli teď plnou kulatinu, to by se Proma možná vůbec neroztočila, ale třeba silnostěnou trubku,kterou potřebuju stočit z 100mm na 90mm. Jde mě v podstatě o to, jestli můžu na tom lehkém soustruhu udělat ten samý obrobek jako na těžším litinovém s tím , že mě to bude trvat o něco déle , ale prostě to na něm udělám.
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 9. 2013, 10:08

v podstatě ano,pokud patřičně ubereš šponu jedinej problém je upichování při tom se ukáží nejlépe vlastnosti stroje.. a to se prostě srovnat nedá..
problém těch číňanů je že zvednou vřeteník aby mohli napsat že to má velkej točnej průměr ale prostě ten zbytek tomu chybí.. kdežto ten TOS ten rozměr skutečně dá..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 9. 2013, 11:09

co je toto za model, znáte to někdo ? http://eshop.vyrobnistroje.cz/product/s ... cjm250/821
vypadá to dle mého zajímavěji než uvedené dva modely na výběr
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

3. 9. 2013, 3:32

Sikula píše:Děkuji moc za názory tipy. Ještě by mě zajímalo, jaké jsou skutečné reálné možnosti těchto "lehkých" soustruhů. Jak tak brouzdám po všech možných bazarech, tak jsou soustruhy se stejnýma parametrama , ale jsou fakt litinové a váží třeba i 800kg i víc. Teoreticky, když porovnám dva soustruhy "lehký" a "těžký", které budou mít oba vzdálenost mezi hroty např 550mm a točný průměr nad suportem 100mm, tak na obou mohu obrábět obrobek stejné maximální možné velikosti s tím, že na tom lehkém mě to bude trvat třeba 4x déle vzhledem k menší ubírané šponě z důvodu výkonu motoru, tuhosti stroje atd. Nemám na mysli teď plnou kulatinu, to by se Proma možná vůbec neroztočila, ale třeba silnostěnou trubku,kterou potřebuju stočit z 100mm na 90mm. Jde mě v podstatě o to, jestli můžu na tom lehkém soustruhu udělat ten samý obrobek jako na těžším litinovém s tím , že mě tož bude trvat o něco déle , ale prostě to na něm udělám.
A proč myslíš že by se Proma s kulatinou neroztočila? Já mám vyzkoušené, že roztočila.
Pak ještě na téhle číně kromě upichování nejdou ( nebo jen velmi malé a špatně) třeba radiusy tvarovým nožem, vnitřní zápichy, vypichovat z čela, když potřebuješ řemenici tak jí taky musíš "vylechtat", atd. ale jde si poradit. Trvá to samozřejmě všechno dlouho, ale když tě to neživí a nespěcháš ...
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

3. 9. 2013, 3:36

chb píše:co je toto za model, znáte to někdo ? http://eshop.vyrobnistroje.cz/product/s ... cjm250/821
vypadá to dle mého zajímavěji než uvedené dva modely na výběr
Neznám ale asi bude mít širší lože podle té váhy a pokud ano, tak bude i trošičku tužší
Sikula
Příspěvky: 12
Registrován: 11. 4. 2013, 11:17

3. 9. 2013, 4:16

A proč myslíš že by se Proma s kulatinou neroztočila? Já mám vyzkoušené, že roztočila.
Pak ještě na téhle číně kromě upichování nejdou ( nebo jen velmi malé a špatně) třeba radiusy tvarovým nožem, vnitřní zápichy, vypichovat z čela, když potřebuješ řemenici tak jí taky musíš "vylechtat", atd. ale jde si poradit. Trvá to samozřejmě všechno dlouho, ale když tě to neživí a nespěcháš ...
No s tím roztočením jsem to nemyslel až tak doslova...ale při představě že bych do té Promy upnul železný špalek o délce cca 450mm a průměru 100mm, tak vzhledem k váze mě to tak nějak napadlo, protože to je těžký jak hrom.

Jsem fakt začátečník i když už něco pamatuju, a když píšeš, že jdou z těží dělat třeba vnitřní zápichy, tak to asi tak bude ... máš tím na mysli např. drážku pro vnitřní segerovku? Pokud je to tak, tak ale proč ne?


Ten soustruh CJM250 bude asi 100% Čína... alespoň googel našel hafo stránek v čínštině
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

3. 9. 2013, 7:06

Samozřejmě. Optimum, Proma, Noell, Atol, Bernardo, ten z odkazu – všechno je to 100% čína a všechno nejspíš i z jedný fabriky.
Hele, určitě lepší jednou vidět a zkusit, než 10x číst a slyšet. Třeba se zkus domluvit tady na fóru, jestli by ti někdo ten svůj číňan - jakýkoli – nepředvedl. Už jsem tu totiž takovou nabídku i viděl. Ať máš alespoň nějakou představu.
Udělej si výlet, vem s sebou nějaký materiál, který bys asi tak zamýšlel nebo potřeboval obrábět, kup ochotnému majiteli nějakou drobnost - bonboniéru, flašku, hezkou holku nebo tak něco, ať tam nepřijedeš s prázdnou a když nebudeš doma zlobit ( neodmlouvej, choď brzo spát, mej si bez remcáníní uši, občas utři nádobí … ) tak tě určitě pustěj. A budeš v obraze daleko víc, než když tady přečteš celý tohle fórum třikrát.
Připadá mi sice, že tahleta doba neznámým návštěvníkům v ČR příliš nepřeje ( podle mě - ale jsem už starej takže to třeba neumím správně posoudit - je to proto, že v roce 2007 veškeré obyvatelstvo České republiky už předstihlo, jak nám v roce 1990 a 1991 správně předpovídali Komárek s Klausem a spol., v životní úrovni ty švýcary. Tehdy jsem fakt vůbec netušil, co to je za chudáky ti švýcaři. Rakušáky jsme měli nechat za zády někdy kolem roku 1998, a kdo tomu nevěří tak ať si v knihovně přečte starý noviny, pro ty míň chápavý, jako třeba já, tam byly i obrázky), nejsou ani výjimkou lokality, v nichž kvůli návštěvníkům polovina obyvatel rodinného domku hlídkuje do půlnoci a druhá od půlnoci do rána, domácí zvířectvo ( pokud jim ještě nějaké zbylo) chovají v zařízeních nápadně připomínajících prvorepublikové pěchotní pevnosti a kde místní starousedlíci považují za holý nerozum pustit jim neznámou osobu k domu na menší vzdálenost, než je dostřel z mauzrovky, ale možná se i přesto někdo ochotný najde a budeš pak daleko chytřejší a nevyhodíš 30-40 tisíc za něco, co by pro tebe mohlo být nepoužitelné.
Podle mě za to jeden výlet stojí.
Sikula
Příspěvky: 12
Registrován: 11. 4. 2013, 11:17

3. 9. 2013, 7:42

Naprosto s tebou souhlasím... je lepší 1x vidět než 10x slyšet nebo číst. No třeba se někdo ochotný najde, kdo by mě to ukázal...uvidím. Od ty číny si samozřejmě neslibuju žádné zázraky, ale jelikož jsem zkoušel dělat na velkém soustruhu kdysi dávno, tak si to už moc nepamatuju a nemám tu práci možnost porovnat, takže by mě ta práce na ty číně nemusela až tak vadit. Samozřejmě že nechci mít doma nepoužitelnou hračku za 40.000 Kč. Proto jsem se tady taky ptal, jaké s tím má kdo zkušenosti. Jestli ale platí to, že je na číně problém udělat vnitřní zápich na segerovku ( i když nevím, proč by to nemělo jít) tak je otázka, jestli má cenu do tohoto malého soustruhu investovat.
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 9. 2013, 10:37

zeptej se jinak.. jestli tady je někdo kdo zkusil pořádnej soustruh a čínu, jestli by šel znovu do číny.. já si myslím že není :D ale na druhou stranu je tady mnoho samouků kteří měli jenom čínu a jsou spokojení.. :D tak si vyber..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2013, 11:39

Sikula píše:problém udělat vnitřní zápich na segerovku ( i když nevím, proč by to nemělo jít)
Předpokládám, že to je proto, že vnitřní nůž, když propruží (nebo se rozviklá a zkroutí celý čínský soustruh :-) ) tak se dostane do polohy, kde zabírá ještě víc, tím vzroste řezná síla, nůž propruží ještě víc, atd. Nemusí se hned zlomit, ale bude vibrovat a povrch bude stát za kulový. Samozřejmě se tomu dá různě odpomoct, nabrousit ho tak, aby mohl být nad osou a podobně, ale už to už zavání negativní geometrií, což zase znamená velké řezné síly :-)
Aleš Procháska
Sikula
Příspěvky: 12
Registrován: 11. 4. 2013, 11:17

4. 9. 2013, 4:06

RaS píše:zeptej se jinak.. jestli tady je někdo kdo zkusil pořádnej soustruh a čínu, jestli by šel znovu do číny.. já si myslím že není :D ale na druhou stranu je tady mnoho samouků kteří měli jenom čínu a jsou spokojení.. :D tak si vyber..
No u mě je otázka, jestli čínu nebo vůbec nic. Nic velkýho si dovolit nemůžu. Kdybych měl místo, tak vůbec nic neřeším. No asi tu šikmoočku risknu :D ... ještě uvidím jakou. Zřejmě to ale bude podobný, takže možná tu levnější Promu a k tomu ještě další věci. Ono to nákupem soustruhu nekončí. Za dalších min 20.000 musí být další věci...luneta, výstružníky atd.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“