HURCO

diskuze tykajici se ridicich systemu a software komercnich CNC stroju
Odpovědět
yuroph
Příspěvky: 14
Registrován: 25. 2. 2011, 5:30

25. 12. 2011, 10:22

Může mi někdo něco o tom systému i stroji něco napsat.Děkuji.Jen jsem to viděl na veletrhu a šéf o tom centru uvažuje.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2011, 11:41

Spíš řekni co by tě konkrétně zajímalo. Já mám dvě Hurca (VMX1 a VMX30t) a jsem s nimi spokojený, fungují jak mají.
Aleš Procháska
yuroph
Příspěvky: 14
Registrován: 25. 2. 2011, 5:30

25. 12. 2011, 12:00

3D programování. Servis. Prostě vše. Já dělám v rhinu a powermillu. Jinak programuji heidenhaina, sinumeric,fagora i fanuca.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2011, 12:36

Se servisem moc neporadím, na VMX1 jsem měl za pět let jednu závadu (koncák), servisák přijel druhý den, vyměnil, funguje to zase dál. Ale: tohle není moc relevantní, ta VMX1 se moc nepředře, dělám na ni sám a dávám si na ni pozor :-) Druhé Hurco je nové, takže servis ještě nebyl potřeba.

Co myslíš tím 3D? Programuju v HSMWorks a žádné zvláštní funkce pro 3D nepoužívám (jestli myslíš takové ty G68.2), to všechno zařídí soft. 3D funkce do dialogu ani nemám koupené, ale jinak myslím, že dialogový režim má Hurco vyřešený nejlépe ze všech systémů které jsem viděl.
Aleš Procháska
yuroph
Příspěvky: 14
Registrován: 25. 2. 2011, 5:30

25. 12. 2011, 1:07

Takže stačí sehnat postprocesor do powermillu a je schopno to pracovat? Nebo mají něco špecmen?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2011, 1:24

Není tam nic abnormálního, chytá se to i na generické postprocesory. Co mi dalo nějakou práci byl post pro HSMWorsk pro VMX1 v pětiosém režimu, to jsem upravoval dvě hodiny a ještě si musel vyžádat radu od výrobce softwaru :-) Teď mám určité nejasnosti ohledně VMX30 s automatickou obrobkovou sondou, od dodavatele mám doporučení jak to používat, ale přijde mi to dost nepraktické, tak hledám vlastní postup. Ale nepředpokládám, že by to bylo neřešitelné.
Aleš Procháska
yuroph
Příspěvky: 14
Registrován: 25. 2. 2011, 5:30

25. 12. 2011, 1:34

Díky moc a ať se daří. Mám o čem přemýšlet. Jestli další systém nebo jít opět do handoše.
vozbrouk
Příspěvky: 43
Registrován: 5. 11. 2011, 9:05

24. 9. 2013, 3:00

Ahoj,
u nás ve firmě o Hurcu také uvažují. Nám se to moc nelíbí,
ale co se dá dělat. Hlavně obsluha na dílně by měla být dvou strojová a
jeden systém mají heidenhain a druhý by měli mít Winmax... což si žádá o malér.


Zajímá mě jaké hurco má slabiny a jaké příslušenství jste ke stroji kupovali.
Docela se mi líbí nadstavba winmaxu, kde může obsluha programovat na pc vedle stroji a
může načíst dxf výkresy a podle toho frézovat.

Když byste porovnali heidenhain a winmax, co je lepší pro formařinu.
Dodavatel hurca nám tvrdil že řídící systém winmax je pro kusovou výrobu, ale všichni okolo
tvrdí, že jsou spíše pro sériovou výrobu, stejně jako fanuc. Tak kde je pravda???? Dík za odpověď.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2013, 5:29

Formy normálně neděláme, takže o vhodnosti pro formařinu toho moc neřeknu. Ale je to normální standardní stroj, dají se s tím dělat všechny běžné věci.
Ten Winmax umí načtení dxf, je to velmi slušně vybavené pro programování přímo z konzole, i bez CAMu. Máš tam knihovnu nástrojů, můžeš dělat ve 2 1/2 D cokoliv a základní věci 3D (řádkování tvarového povrchu kulovou frézou) + indexování v rotačních osách (teď nevím, jestli se z konzole dají programovat i nějaké věci spojitě v pěti osách, ale spíš ne, to jde jen přes G-kód). Ale my to nevyužíváme, máme na to CAM, stroje jsou zapojené do LAN a normálně si načtou program ze vzdáleného disku.

K té sériovce - já chápu schopnost kusové výroby jako "vyšší level". Velkou sérii dám dohromady na jakémkoliv nepřívětivém systému, holt to budu programovat tři dny a nakonec stroj nějak přinutím dělat co chci. Na kusovou výrobu už musí mít mašina různé vychytávky které usnadní programování a seřizování. Snad jen kdyby stroj pro kusovku měl třeba pomalou výměnu nástrojů nebo nezvládal běžet na tři směny nebo se k tomu musel co měsíc volat servis, ale žádný takový problém u Hurca není.

Ještě aktualizace - už mám ty Hurca čtyři :-) A pokud nebudu potřebovat nějakou opravdovou specialitu, tak ani do budoucna nejspíš nebudu mít důvod jít do jiného systému.
Aleš Procháska
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

30. 10. 2013, 6:21

vozbrouk píše: Když byste porovnali heidenhain a winmax, co je lepší pro formařinu.
Dodavatel hurca nám tvrdil že řídící systém winmax je pro kusovou výrobu, ale všichni okolo
tvrdí, že jsou spíše pro sériovou výrobu, stejně jako fanuc. Tak kde je pravda???? Dík za odpověď.
Ahoj, na formarinu nemuzes srovnavat dva systemy, ktere jsou prvotne na jinou praci.
U nas ve firme koupili Fanuka a ted si nevi rady, co se strojem. :wink: Obrobkova sonda nema moznosti jako na Heidnu a tim firma prichazi mesicne o 30 az 100 tisic bez DPH.
Prodejce nam sliboval hory doly a nakonec nelze sehnat ani pracovnika, co by na tomto stroji chtel delat.

Proste na formarinu s tolerancemi 0,01mm nepremyslej nad nicim jinym nez Heidnem :!:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 10. 2013, 6:48

Co konkrétně kolem sondování neumí Fanuc a umí Heidenhain? Nerýpu, ptám se, protože ani jeden z nich nemáme (kromě Winmaxu máme ještě Sinumeric (bez problémů) a Mitsubishi (děs běs)).
Aleš Procháska
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

30. 10. 2013, 7:19

prochaska píše:Co konkrétně kolem sondování neumí Fanuc a umí Heidenhain? Nerýpu, ptám se, protože ani jeden z nich nemáme (kromě Winmaxu máme ještě Sinumeric (bez problémů) a Mitsubishi (děs běs)).
Tezko se to popisuje, ale nej zaklad je rucne najet ke kusu a vyrovnat kus podle plochy, tzn. osonduju v ose Y jeden bod, pak prijedu rucne na jiny bod na plose a znovu osonduju Y. Vysledek mi to napise (lze s tim i merit rozdily uhlu) a ten zapisu do systemu. System automaticky vse prepocitava pri obrabeni do te doby nez natoceni systemu zrusim.
Podobne to lze delat i s dirami. To je jako zaklad pro formarinu. A to nebudu popisovat, co jeste lze pomoci sondy u Heidna.

Na Fanuc jsme meli u nas ve firme i techniky od fi Renishave a ... rozchodili par drobnosti, a to hlavni co popisuji vyse nejde. Vzdali to.
Fanuc je proste na jiny druh prace.

PS: ten sinumerik co mate mne zajima. co dokazete sondovat? kolega si chce koupit CNC a rozhoduje se mezi Heidnem a Sinumerikem. Presneji v bazarech je samy Hurgo, Fanuc a jine , ale Heden 530 nikde.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 10. 2013, 7:40

S tím Sinumerikem + sondy bohužel nevím :-) Sondy máme koupené jen u Hurca/Winmax a tam samozřejmě není problém osondovat obrobek jak ručně, tak plně automaticky (najde si ho to na stole, zaměří polohu, natočení, zarotuje souřadnice a jede). Sondy také většinou Renishaw, ale to s tím myslím nemá mnoho společného, to musí být v systému.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Ridici systemy“