Frézování hliníku 6063 - ideálně 4os

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
sirpetr
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 11. 2012, 5:24

23. 11. 2013, 11:46

Ahoj lidi,
potřeboval bych vyrobit 3ks tohoto výrobku ze slitiny hliníku 6063 (výborná obrobitelnost). Je to ideálně pro mašinu s rotační osou. Je to udělané tak, že se to dá obrobit s vhodnými nástroji na 2 upnutí - nejdříve se obrobí vnitřek společně s vnější konturou, pak se to upne na rotační osu a obrábí se indexovaně po stranách a pár věcí souvisle dokola, ale nekomplikovaně jen pojezdem celým záběrem frézy vždy kolmo k rovině obrobku, žádný těžký 3D obrábění. Závity jsou M1.6, chci je předvrtat a pak frézovat. Vím přesně jakým postupem bez problému obrobit, jen nemám přístup ke stroji ani velké zkušenosti s CAMem. Mám také model fyzicky - vyrobený kvalitním 3d tiskem z plastu.

NÁSTROJE všechny nakoupím po poradě s vámi, budu je potřebovat až mi brzo dorazí moje vlastní frézka. Předpokládám závitou frézu (datron) a frézu na obrábění vnějšího zaoblení jinak standartní nástroje.

MATERIÁL dodám sám nařezaný na přibližný rozměr.

MODEL dodám v libovolném formátu, je udělaný kvalitně, za to ručím.

TERMÍN vyhotovení nejlépe 3 týdny. Preferuji o víkendu, ale klidně se uvolním i ve všední den. Rád bych se obrábění a popř. i CAMování rád zůčastnil. Nechci vám to komplikovat, jen bych se rád i něco přiučil, jestli to bude možné a přidal ruku k dílu. Pokud nelze, nevadí.

CENA na dohodě. Odhadoval jsem několik tisíc, snad to není úplně mimo.

MÍSTO ideálně v Praze či na dojezd autem max 2h.

Díky za odpovědi.
Petr
Přílohy
ObrabeniA.jpg
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2013, 8:07

Snad nebudu moc dotěrný.... na jakým, že stroji hodláš v budoucnu dělat ten díl a hlavně frézovat ty závity M1,6 ???
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

23. 11. 2013, 8:29

Ono ani ty zubatá kola nebudou žádný hit typl bych že jsou pěkně malé.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2013, 8:38

Moc zajímavé, přiznávám že na tohle absolutně nemám, i kdybych měl 4. osu. A to si myslím, že už jsem v životě pár specialit udělal.
Pokud by bylo možné po realizaci zakázky uveřejnit foto hotového výrobku a cenu, kolik to stálo, byl bych moc rád, zase bych si trochu rozšířil obzory.
Petr Spáčil
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7230
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 11. 2013, 8:39

Co ta díra uvnitř toho zubatého kola? Ta je průchozí?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

23. 11. 2013, 8:46

testone píše:Co ta díra uvnitř toho zubatého kola? Ta je průchozí?
tak toho jsem si ani nevšiml, na průchozí bych to nevidel.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
sirpetr
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 11. 2012, 5:24

23. 11. 2013, 8:57

Engineer: Bude to kvalitní českej stroj z litiny se 4os. V čem je takový problém ty závity frézovat? (když pominu kvalitní nástroje)
Lubos: Ty zubatý kola jsou pro frézu 0.6mm. Je to na tom dílu to nejmenší, ostatní věci jdou v pohodě 2mm a více.
testone: Ano, obě dvě díry - nahoře i jedna z boku je průchozí.
Krutor: Ano, rád až bude správný okamžik, tak něco uveřejním, ale teď to není aktuální, jedná se o prototypy.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22435
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2013, 9:07

ona existuje freza na zavit M1.6?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sirpetr
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 11. 2012, 5:24

23. 11. 2013, 9:13

robokop píše:ona existuje freza na zavit M1.6?
datron.sk má frézy až do M1
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22435
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2013, 9:19

aha
ja tam koukal vzdy jen na vrtaci
tak to potom ok

btw koukal jsi kolik tenhle vercajk stoji?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2013, 9:53

Sorry za OT, ale jaký je důvod, proč závit frézovat, a nedělat závitníkem? Chápu tyto důvody:

1) jde o atypický závit, na který nemám závitník
2) potřebuju plný profil závitu až do dna díry

Pokud existují i jiné důvody, prosím poučte mě. Díky
Petr Spáčil
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2013, 10:26

Vzhledem k tomu, že takový špeky čas od času dělám, a vím co to obnáší v praxi, tak jsem se zeptal na ten stroj .... ono dělat strojně závit M1,6 frézou je tak na prvoligovýho Fehlmanna (ten můj je dnes už tak asi okresní přebor :lol: ) a pro hodně dobrýho technologa .... tím ale nechci tvrdit, že na to třeba nemá nějaká česká mašina.
Pokud to není tajný můžeš napsat značku toho českého stroje co na to budeš mít?
Jinak jestli jsem Tě správně pochopil, tak chceš vyrobit prototypy a hlavně vytvořit technologii?
Měl by sis ale uvědomit, že u takovýhle věci je třeba postupovat obráceně.... tedy.
1.zvolit vhodný či nejvhodnější stroj, pokud je možnost volby
2.zvolit vhodné nástroje
3.vytvořit strategii
4.pokud to jde tak vyladit díl tak aby byl technologicky řešitelný dle bodů 1-3 :wink:
Jinými slovy nástroje pro třeba mýho Fehlmanna budou jiný než nástroje pro nějakou vysokootáčkovou potvoru, a to samý bude platit o zvolené technologii ....
Mimochodem jaký přesnosti a povrchy se na tom obrobku požadují?
Prostě si myslím že nebude fungovat postup že ti to někdo vyrobí a technologicky (programově) vyřeší a Ty to pak nahodíš na svůj budoucí stroj .... Taky je otázka jestli se tohle vše má řešit pro 10ks , 100ks, 1000ks a nebo desetitisíce dílů...
No a podle odpovědí na výše uvedené se vyvrbí cena .... Jednotky tisíců bych ale nečekal už jen s ohledem na ceny vhodných nástrojů, zejména těch na M1,6 závit. :wink:
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 11. 2013, 7:48

Krutor píše:Sorry za OT, ale jaký je důvod, proč závit frézovat, a nedělat závitníkem? Chápu tyto důvody:

1) jde o atypický závit, na který nemám závitník
2) potřebuju plný profil závitu až do dna díry

Pokud existují i jiné důvody, prosím poučte mě. Díky
představ si dělat M1,6ku v trubce o vnějším průměru třeba 1,8 nebo prostě těsně v rohu něčeho kde je minimální stěna, to ten závitník protlačí tou stěnou a závitníkem takovej závit neuděláš, to musíš frézovat..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22435
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2013, 7:52

taky se to frezovani vyplati v pripade ze mas vrtaci zavitovou frezu
odpada jedna operace
muzes si navic udelat zavity podle prumeru sroubu, aby sly tesne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sirpetr
Příspěvky: 14
Registrován: 24. 11. 2012, 5:24

24. 11. 2013, 8:21

Krutor: V zásadě je mi teď jedno, jakým způsobem se ty závity udělají. Ale až to budu dělat sám, tak to chci frézovat. Bohužel soustruh nevlastním a vřeteno na frézce bude spíše vysokootáčkové, tím tedy dle mého padají všechny ostatní možnosti.

Robokop: Ten nástroj vrtací špičku nemá, takže operace budou stejné - předvrtat a frézovat.

Engineer: Ano, ale já vlastně tak postupuju. Vím co chci vyrábět, podle toho jsem objednal frézku a vhodné nástroje ke stroji dokoupím. Samozřejmě vždycky je u výrobku kompromis mezi vyrobitelností, funkčností a designem. Protože to sám jednou budu obrábět, tak jsem se to snažil navrhnout tak, aby to šlo co nejlépe. Nejsou tam žádná zbytečná zaoblení, díry jsou tak malé protože jsem to chtěl celé co nejmenší, kolečka po stranách tam také nejsou jen pro srandu. Jinak ohledně té ceny - psal jsem, že všechny potřebné nástroje po poradě s výrobcem nakoupím - právě proto, že ne každý by je mohl standartně mít.
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“