sklíčka

Odpovědět
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

29. 11. 2013, 8:00

Jen tak narychlo,ono se to blbě fotí.Materiál je většinou borofloat-sklo s vysokým podílem kysličníku boru.Tolerance jsou někde až 0,4 mm no ale někde zas třeba 0,02 mm (ale to už je ale extrém,třeba náběhy drážek ).Většinou 0,1-0,05 mm.To velké sklo s polodrážkou je napřed lepené na přesnou tloušťku ( bezpečnostní ),potom chemicky upravené ( protože v celé evropě se nedá sehnat kvalitní antireflexní sklo co by se dalo použít před monitor,jestli někdo víte,poraďte)a pak obrobené pro vsazení zevnitř do masky přístroje.Dávalo se to do vysílaček lokomotiv.Kolečka se brousí většinou na 0,4 až 0,1 mm a slouží většinou jako průhledy a tak.Něco je dělané konvenčně,něco už na majerovi.Hlavní výhoda cnc je že když už je odladěný program,dá se třeba na 45 minut odejít a dělat něco jiného.No,vlastně těch výhod je víc-lepší nastavování,opakovatelnost...Ale spálit kotouč nebo rozmačkat obrobek je je taky jednodušší.
Přílohy
CIMG0876.JPG
CIMG0877.JPG
CIMG0878.JPG
CIMG0880.JPG
CIMG0881.JPG
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

29. 11. 2013, 10:22

O tom až tak moc nevím,každopádně blbě.Dobře umýt a pak leštit oxidem ceria.Suspenze cca 1:10 s vodou,kotouč filc,nesmí se tam dostat nečistota nebo to bude ještě horší...Suspenze odstřikuje atd ... Pokud už není co zkazit,tak bych zkusil opravnou sadu na světla(skleněná) to moc nestojí.Možná jsou firmy co na to mají technologii ale tohle je přesně ta věc do které se nikdo rád nepouští.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2153
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

30. 11. 2013, 5:31

kutil_tim píše:Ahoj jako odborníka na sklo bych tě poprosil o radu.
Dnes jsem se smažil na autě očistit sklo
a ono to nejde je jakési zvětralé či co.
Je staré .
Jde to zvenku něčím vyleštit ať vidím ven ?
řešení kup si nové auto už mě po dlouhém přemýšlení napadlo .
jednodušší bude asi výměna, pokud to není něco speciálního,
čelní sklo jsem pojistil a určitě se to vyplatilo
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

30. 11. 2013, 8:40

Můžeš zkusit tohle http://www.polpur.cz/polpur/eshop/8-1-O ... asek-CEROX" onclick="window.open(this.href);return false;, použít tvrdší filc . Pokud je to sklo osleplé ve větší vrstvě bude to trvat dost dlouho a není to zrovna zadarmo ,ale povrch to umí udělat hezky.Z běžně dostupných věcí se používal Sidol teď už Sitol , ale taky to není hned . Nejefektivnější je jet od hrubších zrnitostí k jemnějším , ale na to musí být už být výbava.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

30. 11. 2013, 9:57

Nerad bych někomu něco rozmlouval ale je třeba zvážit jestli to má smysl.Tohle všechno jsme zkoušeli mnohokrát a můžu říct že zrovinka leštění větších ploch je velice nejistý podnik.Samozřejmě se vždycky najde někdo kdo řekne..."bratranec kamaráda povídal že..."Takže z mých zkušeností s tímto můžu jenom konstatovat ( a to o skle platí obecně ) že:téměř nikdy ( vlastně vůbec nikdy ) neplatí to co udává výrobce brusiv a leštiv,podmínky je třeba velmi složitě upravovat.Dále nároky na čistotu jsou enormní-stačí když se pod leštící kotouč dostane zrnko písku vel. 0,01 mm ( čehož si člověk nevšimne,resp.u takovýchto věcí se to nedá ovlivnit a je téměř jisté že k tomu dojde ) a leštěná plocha je nenávratně zničena.Dále se to nedá spolehlivě chladit a udržet leštivo kde má být-tedy je velké riziko přehřátí a prasknutí.S tím souvisí také poškození co už tam jsou-buďto se z nich něco vylomí nebo budou náchylnější na teplo.Atd atd...Netvrdím že to není možné,jistě jsou firmy co toto všechno zvládají ale jestli cena bude zajímavá..?Po letitých zkušenostech bych to možná riskl u své staré mazdy ale jen z profesního zájmu.Jestli se pletu a někdo to dělá za tisícovku tak mě opravte,svět už může být o kus dál.Já se snažím aspoň jednou za půl roku dolít ostřikovač a dál to neřeším.
A dostat správně rozmíchanou směs ceria s vodou správně pod kotouč,jéje....
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2153
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

1. 12. 2013, 7:01

Kdysi jsem to také řešil. Komunikoval s f. Polpur a jinými experty na leštění.
Bylo mi řečeno, že vyleštit jdou pouze škrábance, které se nedají detekovat nehtem. To je takové, které jsou vidět třeba proti přímému sluníčku. Hlubší se dají také místně vybrousit, ale dojde ke změně lomu a optickému zkreslení. Pokud je na skle nějaká hvězdička od kamínku tak hrozí prasknutí celého skla.

Vše potom vyřešil větší kamínek a pojišťovna zaplatila bez problému 18tis. za opravu
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6965
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 12. 2013, 12:16

picom píše:Kdysi jsem to také řešil. Komunikoval s f. Polpur a jinými experty na leštění.
Bylo mi řečeno, že vyleštit jdou pouze škrábance, které se nedají detekovat nehtem. To je takové, které jsou vidět třeba proti přímému sluníčku. Hlubší se dají také místně vybrousit, ale dojde ke změně lomu a optickému zkreslení. Pokud je na skle nějaká hvězdička od kamínku tak hrozí prasknutí celého skla.

Vše potom vyřešil větší kamínek a pojišťovna zaplatila bez problému 18tis. za opravu
tak ještě napiš která pojišťovna , protože z mnoha zkušeností vím že se pojišťovny kroutí , pak ti řeknou že sklo musí měnit pouze servis který s nimi má smlouvu a tam zjistíš že sklo které jinde stoji 5k tak u nich 10k a pojišťovna hradí jen do 6k a podobně .

jiná věc je když si odchytíš dotyčného kterému od kola odletěl kamínek a hradí to jeho pojišťovna , ale to nemá nic společného s připojištěním skla
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2153
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

1. 12. 2013, 3:24

pojišťovna Wustenrot 1500 ročně, oprava Charouz, peníze poslali asi za 14dní
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7231
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

1. 12. 2013, 5:28

kutil_tim píše:Tak dík
jsem si myslel že hadr ze starých slipů a nějaká pasta do stovky a chvíle práce manželky a bude to OK.
Hmmmn zas tak špatně vidět ven není abych to dával firmě
či ty jiné operace
za to mi to nestojí.
Nestačilo by to okno umejt?
I zevnitř....
to je občas docela překvápko .....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2013, 6:39

testone píše:
kutil_tim píše:Tak dík
jsem si myslel že hadr ze starých slipů a nějaká pasta do stovky a chvíle práce manželky a bude to OK.
Hmmmn zas tak špatně vidět ven není abych to dával firmě
či ty jiné operace
za to mi to nestojí.
Nestačilo by to okno umejt?
I zevnitř....
to je občas docela překvápko .....
Jo jo, ja to mám odskúšané na okuliaroch :D :D :D
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2013, 6:43

No to teda jo zejména když je člověk kuřák a taky se třeba trochu víc potí.
Per aspera ad astra
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“