naslepo

Veškeré provozní záležitosti, dotazy a návrhy k fungování fóra a členů
Odpovědět
mojža
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 1. 2014, 8:58

29. 1. 2014, 11:21

Zdravím,
Jsem čerstvým členem tohoto fóra a proto se omlouvám, jestli zcela nezapadnu do jeho zvyklostí.
Moje zvláštnost je v tom, že od narození nevidím.
Téměř celý život jsem se živil programátořinou, začínal jsem v 70 letech na JPR12, později nějaké to Atarko, časem jednočipy a dosovský Turbo Pascal.
Dneska je to bída, protože prakticky všechna programovací prostředí jsou grafická a tam si neškrtnu. A tak jdu z bláta do louže.
Mým hobby je práce rukama, možná přesněji práce s hmotou.
Hodlám si pořídit nějakou menší cnc frézku a než si začnu dělat veškeré programy umožňující práci v 3d, takové, které budou fungovat i bez myši a bez pohledu na obrazovku, rád bych se na tomhle fóru optal, jestli znáte nějaké standardní nemyšoidní programy, které by mi umožnily přípravu dat.
Nejjednodušší by asi bylo spojit se s někým, kdo to umí a na obrazovku kouká, ale touhle cestou jít nechci.
Díky za konstruktivní rady.
Mojža
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

29. 1. 2014, 7:03

fandím ti - myslím, že si málokdo umí představit, jaké problémy musíš řešit.

Jen nevím, zda CNC frézka je to správné, v počátcích dělá každý chyby, ovládací software sice nakreslí dopředu dráhu, ale to zrovna tobě nepomůže. A hledat rukama roztočenou frézu - kam že se zatoulala může dost bolet. Nebylo by pro tebe snadnější, bezpečnější a asi i levnější se zaměřit na 3D tisk ? Ale je to jen momentální nápad ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2014, 7:32

jinak jsou nejake programy jako linuxcnc ktere maji i textove rozhrani a mozna by to slo propojit s interfacem aby jsi to mohl cist
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
mojža
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 1. 2014, 8:58

30. 1. 2014, 5:01

Zdravím Zatím jsem neodhalil jak reagovat na jednotlivé rady a tak aspoň takhle shrnu.
1. Do linuxu se mi moc nechce, i proto, že "má txt interface, který bych MOŽNÁ mohl číst".
2. Jakékoli počítačové vidění je v dnešní době na tak nízké úrovni, že pro praktický život lidí, kteří nevidí nemá smysl. S bílou holí a svými vlastními smysly se běžně pohybuju v pražském provozu, podle hlasu poznám více než vlastní manželku a jestli mám na sobě modré nebo zelené tričko je mi šumák.
3. Kdybych se obrátil k 3d tisku, byl bych tu v tu chvíli se stejnou otázkou, se kterou jsem to tu začal. Jaký program pro návrh funguje i absolutně bez užití myši? Navíc, chci výrobek z poctivého materiálu a ne se strukturou lehce slepených nitek.
4. Celý život s lecjakým "nebezpečím" pracuju. Není problém sáhnout si třeba i na 12 mm vrták ve vysokých otáčkách, musí být velice uvolněné ruce. Udělal jsem si ze dřeva a hliníkových profilů posuvný stolek pod vrtačku, závitová tyč 6 mm dává příjemně počítatelný posuv a tak i s těmi frézami běžně pracuju. Chápu, že se rukama nedá sledovat dráha pohybujícího se nástroje. Ale, kdo mi brání, dát si do vřetena jen tak pro formu nějaký kousek kulatiny a neroztočit ho, a sledovat jeho pohyb v prostoru, kde pochopitelně nebude žádný materiál? Neusleduju všecko, ale krizové stavy ano. Ostatně, můžu naprogramovat jen tak složité věci, které udržím v představivosti, celý život cvičené programátořinou.
A tak zatím díky za reakce a než si to všecko s výstupem do G kódu budu muset udělat sám, ještě chvíli počkám.
Mojža
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7220
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 1. 2014, 6:16

klobouk dolů
nevím jestli nebudu opakovat věc kterou dávno znáš, ale G kod který všemi CNC mašinkami hýbe není nic jiného než prostý text vytvořitelný a editovatelný v jakémkoli textovém editoru, Notepad atd.
základní syntaxe je velmi jednoduchá, je to jen pár příkazů
ve srovnání s nějakým dospělým programovacím jazykem je to triviálnost
na 2,5d pohyby stačí dejme tomu 3 příkazy, pokud se nástroj pohybuje po matematicky snadno popsatelných geometriích, třeba přímce a kružnici
pokud se má nástroj pohybovat po nějaké obecné dráze, skládá se dráha z krátkých, třeba 0,001 mm dlouhých úseček nebo kruhových oblouků
to pak dělá nějaký SW na který se ptáš, protože napsat ručně třeba 100 mm dráhu po 0,01 mm úsečkách je trochu pracné
určitě by šel pomocí parametrických rovnic popsat i 3D prostor složený ze snadno matematicky popsatelných ploch, např. koule, paraboloidu atd.
z tohoto popisu pak vygenerovat g kod by mělo jít poměrně jednoduše, bohužel ale asi běžně dostupné programy se bez grafického rozhraní neobejdou
když tak nad tím uvažuju, to co chceš, jestli to dobře chápu, je jádro každého CAD a CAM programu, v něm pak kolem tohoto matematického jádra je hromada grafického rozhraní určeného pro vidící obsluhu
pro běžného uživatele je asi nepředstavitelné zadávat plochu rovnicemi, pro Tebe je to asi jediná a dost možná už zvládnutá cesta
možná existuje nějaký open-source SW, ze kterého by sis mohl to jádro vytáhnout a použít, to by možná tady věděl uživatel Bobík, ten všechny možné SW sleduje
snad jsem neplácal moc velký voloviny
držím palce
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 1. 2014, 7:07

existuje textovy linuxovy modelar kde lze modelovat jednoduche veci bez potreby grafickeho rozhrani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

30. 1. 2014, 8:59

Jednou z možností je OpenSCAD (http://www.openscad.org/" onclick="window.open(this.href);return false;). Je to nástroj pro 'programování' 3d objektů - je možné je skládat z jednodušších entit. Dají se v tom udělat i poměrně komplikované věci (třeba 3d tiskárna Mendel90). Výstupem je .stl soubor.
Jen bych měl strach, že některé věci nefungují úplně intuitivně nebo podle dokumentace, takže by to mohlo být občas dost frustrující.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2014, 7:37

jo to jsem mel na mysli
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Provozní záležitosti“