STL do GCODE

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Odpovědět
henela
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 12. 2013, 10:06

25. 12. 2013, 7:45

Dobrý den,

všechny zdravím, jsem tu nový a mám problém s pochopením převodu STL souboru do GCODE.
Můžete prosím někdo poradit naprostému začátečníkovi?
Předem děkuji.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2013, 7:51

Musí se použít nějaký z programů CAM, buď samostatný nebo provozovaný pod hostitelským CADem. Do něj se STL načte jako trojrozměrný model, zvolí se rovina frézování (s ohledem na upnutí polotovaru ve stroji), určí se nástroj, vybere obrys a nechá se vygenerovat G-kód pro daný obrys. Zpravidla nelze obrobek řešit jediným obrysem, proto se poslední dva až tři body opakují dokud nejsou vytvořené dráhy obrábění pro celý model (nebo zamýšlenou část). U pětiosého stroje může být i více obráběcích rovin. Tady na fóru se to celkem často a do detailů probírá.
Aleš Procháska
henela
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 12. 2013, 10:06

25. 12. 2013, 7:56

Děkuji, není mi právě jasné, který program mám použít. Můžete něco doporučit na zkoušení? Hlavně zadarmo(pro začátek, pak klidně koupím), mám momentálně WIN7, na linuxovém stroji s LPT se pracuje.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2013, 8:15

Já používám CAD SolidWorks a pod ním spuštěný CAM HSMWorks. Ten první se dá sehnat za symbolický poplatek ve studentské verzi a ten druhý v omezené (ale na učení dostačující) verzi zdarma.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6960
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 12. 2013, 8:19

na tvorbu z modelu do G kodu slouží CAM takže tady projdi sekci CAM a máš jasno , jinak za darmo třeba : http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=41&t=4167" onclick="window.open(this.href);return false;

nebo hledej třeba : Blendercam
henela
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 12. 2013, 10:06

25. 12. 2013, 8:43

Tak jsem stáhnul HEEXcad, otevřel soubor STL, ale nikde jsem volbu vytvoření GCODE nenašel.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2013, 10:58

Tenhle CAD neznám, ale CAD a CAM jsou dvě dosti různé věci. Generování G-kódu je funkce CAMu, ale ani tam se to nejspíš nebude jmenovat G-kód. V tom mém se třeba jmenuje Postproces :-) A ani to nestačí, protože jak psáno výše, je nutné mu napřed říct k jaké části (množině hran) modelu se to generování má vztahovat + ještě zvolit další věci (jako třeba nástroj). Všechno je to tu na fóru popsané, stačí hledat :-)
Aleš Procháska
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

9. 2. 2014, 4:26

prochaska píše:Tenhle CAD neznám, ale CAD a CAM jsou dvě dosti různé věci. Generování G-kódu je funkce CAMu, ale ani tam se to nejspíš nebude jmenovat G-kód. V tom mém se třeba jmenuje Postproces :-) A ani to nestačí, protože jak psáno výše, je nutné mu napřed říct k jaké části (množině hran) modelu se to generování má vztahovat + ještě zvolit další věci (jako třeba nástroj). Všechno je to tu na fóru popsané, stačí hledat :-)
používam ArtCam 2012 ide to v pohode.
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

10. 2. 2014, 1:53

... možná blbá otázka, dá se někde sehnat ArtCAM jako bazar, nebo starou verzi někde zapomenutou ve skladu, jde mi o rozumný peníz (samozřejmě přítele googla už jsem zkoušel)
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22424
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2014, 1:57

software je licence s tim se dost blbe obchoduje takze jako bazar to urcite nikde nenajdes
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

10. 2. 2014, 2:07

což je škoda, že něco koupíš a už to nemůžeš prodat, celkem závidím kolegům pařanům z PlayStation, koupíš hru, dohraješ, prodáš se strátou 200Kč a tak dále, jen z nás PCčkářů dělají s prominutím blbce
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2014, 3:42

Někdy tu licenci prodat jde, ale jen se svolením. Model bývá takový, že vám ten prodej schválí, teřeba za podmínky nákupu upgrade na novou verzi. Prostě pokud se jim podaří vytáhnout z vás třeba 100 000Kč, tak jsou ochotní souhlasit s tím, že si převedete licenci od někoho z koho už jim žádný zisk nekouká.
Jinak jsem tady na foru už dvakrát zmiňoval Grasshopper pro Rhinoceros ............ minulý týden jsem potřeboval vytvořit ze 3D sítě bodů vrstevnice. Udělal jsem si v GH definici, která z bodů vytvoří mesh, vytvoří roviny v definovaných rozestupech, z toho včeho vytvoří křivky průsečíků (tedy vrstevnic). Jak je tahle definice hotová, můžu načíst novou sadu bodů a GH mi z toho automaticky vytvoří nové vrstevnice.
Když se nadefinují roviny řezlů v XZ, nebo YZ, tak vzniknou řezy jejichž konce se dají propojit ........... a to je vlastně vygenerovaná dráha pro planární obrábění. V GH se k tomu dá dodat i potřebná "omáčka", aby z toho lezl výstup použitelný přímo pro CNCčko (tedy něco jako postprocesor). Než si to celé člověk nadefinuje, tak to chvilku trvá, ale zase je ten program zcela zdarma. Na hodně jednoduché obrábění plochy definované mrakem bodů (nebo tím STLkem) by to použít šlo.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“