harmonická prevodovka

mechanika k motorům
Odpovědět
corgon
Příspěvky: 18
Registrován: 6. 10. 2007, 11:39

2. 10. 2008, 7:04

mám takú kacírskú otázku. Myslíte že je efektívnejšie použiť harmonickú prevodovku a ozubené koleso + hrebeň na pohon amatérskej CNC frézky namiesto zaužívaného spôsobu pohonu guličkovou skrutkou? Mne sa toto riešenie pozdáva viac nakoľko nemusím roztáčať veľkú hmotu ak uvažujem že stroj bude mať rozmer 2x3m. Aký je váš názor?
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

2. 10. 2008, 7:30

Ale to není nijak kacířská otázka. Pohon řešený pomocí hřebene a pastorku se používá i na profi strojích, ovšem většinou tehdy, kdy by nebylo možno použít šroubu - tedy zejména kvůli délce. U strojů, které mají X do šesti metrů používáme šrouby, u delších (8, 9 ,12m) se používá hřeben. Problém je však přesnost převodu. Zatímco matice se dělají předepjaté, u tohoto převodu si nastavíš ,,nějakou´´ pozici, která ale už o kousek dál může být jiná. Pěkně to lze sledovat na odběru serva, který kolísá podle toho, jak je pastorek zatížen, obzvlášť zajímavé to bývá u dvouservových portálů, když si zobrazíš odběr obou serv jedné osy. Lítá to jako EKG :? Prostě ani drahé komponenty nejsou absolutně přesné a to vše se promítne. A časem (opotřebením) se zvětší vůle, musí se to znovu vymezovat. Takže jde o to, jakou přesnost požaduješ, co je pro Tebe dostupnější. Předpokládám, že délka os nebude velká, tak bych asi preferoval poháněný šroub a fixovanou matici

P.S. Až teď jsem si všiml - Ty fakt chceš stavět doma mašinu X=300cm a Y=200cm? :shock: To bude portál? Co na tom chceš obrábět?
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

2. 10. 2008, 7:38

U jednoho snimace jsem videl prevodovku s predepjatymy koly, jedno oz. kolo bylo v pulce rozdelene na dve kola, ktera byla od sebe pootacena pruzinou takze ve vysledku to melo velmi malou vuli. Bylo to pro strasne mala zatizeni takze v tomhle pripade asi nepouzitelne, ale vcelku zajmave pokud by nebylo potreba vyvijet velke sily.
corgon
Příspěvky: 18
Registrován: 6. 10. 2007, 11:39

2. 10. 2008, 7:53

stroj bude na polykarbonátové dosky o rozmere 1800x2800mm. Bude slúžiť ako formátovačka. Konštrukcia je zo zvarovaných profilov 200x300mm stena 8mm. Portál Fe profil 120x120mm/5mm. Lineárne vedenie Hiwin, brúsené ozubené hrebene Rexroth, harmonické prevodovky 1:100 od HT Drive, pohon DC servá + geckodrive, vreteno 2,2kW Teknomotor. Toto už je komplet doma už to len dať do finálneho stavu.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1417
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

2. 10. 2008, 8:05

Noo, hezký.....
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“