Lití hliníku v Lomnici nad Popelkou

Zde se můžete představit komunitě, případně najít někoho z vašeho okolí k navázání spolupráce.
Odpovědět
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

14. 9. 2015, 8:40

Takže plním svůj slib z minulého týdne, kdy jsem byl na služebce.
Když házíte kousky hliníku do kelímku, tak tam s nimi zanášíte malé množství vzduchu, někdy je ten kus dutý, má na povrchu malé prasklinky apod. Ale i když by jste do roztaveného hliníku hodili ten kus co jsme vyklepávali z formy na muffiny, tak tam zanesete nějaký vzduch, protože ten kus hliníku bude studenější než tavenina a jakmile se ponoří do taveniny, tak povrchová vrstvička vzduchu začne v tavenině tvořit bublinky. No a tento vnesený vzduch začne tvořit bublinky, větší bublinky vyplují na povrch, ale mikrobubliky vzhledem k viskozitě taveniny jít k povrchu nemohou. Bohužel tyto mikrobublinky negativně ovlivňují kvalitu odlitku, protože jednak zhoršují jeho povrchové vlastnosti a jednak zhoršují jeho pevnost. Jejich odstranění se provádí procesem nazývaným čeření.
Jedlá soda, neboli hydrogenuhličitan sodný se vysokou teplotou rozkládá na uhličitan sodný, vodu a oxid uhličitý 2NaHCO3 - Na2CO3 + H2O + CO2, kdy uhličitan sodný se dále rozkládá na oxid sodný a další podíl oxidu uhličitého Na2CO3 - Na2O + CO2 takto vzniklé bublinky oxidu uhličitého a vody strhávají mikrobublinky s sebou z taveniny a odstraňují tak vnesený vzduch. Problémem je vnesený oxid sodný, který by mohl negativně ovlivňovat kvalitu odlitku. Někdy se musí z taveniny sundat taková hliníková pěna, jak ten rozklad proběhl docela intenzivně.
Z tohoto důvodu se do taveniny přidává sůl, kdy vytvoří takovou zvláštní natavenou hmotu. Protože teplota tání NaCl je kolem 800°C a teplota tání hliníku je kolem 700°C, ale běžně se lije nad 700°C a ta sůl taky většinou není chemicky čistá. No a na tento natavený materiál soli se navazuje ten oxid sodný a další nečistoty obsažené v tavenině. Proto se z povrchu taveniny sbírají "škraloupy" obsahující nečistoty navázané na kuchyňské soli.
Takže asi takto polopatě, snad to bude dostačující.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 9. 2015, 8:45

vpodstate jde o odstraneni tohoto:
Obrázek

nasledne ta sul pomaha odstranit necistoty ktere jsou na povrchu
nekdy se lije prez takovou lopatku zastrcenou do kelimku pred tim nez se zvrhne nad tou formou tak aby vznikl jakysi sifon kde to nedovoli proudu strhnout necistoty z povrchu hladiny
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4925
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 9. 2015, 9:24

Parada dekujeme za vystvetleni. Zda se hodi urcene mnozsvi sody a soli vcelku nebo za sebou je asi sumak predpokladam ?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 9. 2015, 10:48

Davam nejdriv sodu, seskrabnu bordel je ho hodne
Pak sul a znova seskrabnu na cisto
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

14. 9. 2015, 11:37

Není, musíš postupně, jinak by jsi na tu sůl navázala část uhličitanu a ten by se nerozložil, takže by jsi ho tam musel přidat mnohem více, ale to by jsi zase musel přidat sůl na vyvázání Na2O a tak pořád dokola, až by jsi do 10kg hliníku sypal 15 kg směsi. To by ti všechno udělalo hnusný šlem a ty by jsi těch 10 kg hliníku utopil v 20kg hnusného bordelu.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7230
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 9. 2015, 11:46

na trubce ten amík co tam má kolem lití spoustu videí (myfordboy????) tu sodu zabalí do balíčku z alobalu a s tím balíčkem ji potopí klackem na dno kelímku
je to asi účinnější než to jen nasypat na povrch
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

14. 9. 2015, 12:00

.. díky moc, perfektně vysvětleno
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

14. 9. 2015, 12:03

To s tím balíčkem sody v alobalu je dobrej nápad, protože to jak to tam sypeme odčeří primárně povrch a dolů se to moc nedostane. Už jsem nad tím taky přemýšlel, ale bude to muset být ten tužší chalupářský, normální by se roztekl hned u povrchu. Takto lze dosáhnout odčeření v celém objemu tavícího kelímku, asi to v dohledné době vyzkoušíme.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

14. 9. 2015, 1:00

hoj ja jsem pár taveb už taky skoušel a na to odplynovaní se mi osvěčilo to zabalit do alobalu jak tady píšete, ale používam na ponoření plechovku.
uříznu z plechovky třeba od kukuřice tak 3cm ode dna. doprostřed dna udělam diru na třeba 8mičku zavitovou tyč. tu tam našroubuju- matka z obou stran.
timhle bazmekem to pak po vhození do taveniny ( baliček sody v alobalu) přitlačím na dno a neham probublat. jinak to ma tendenci vyplavat.
takhle jsem to viděl v jedne slevárně tam to měli samozřejmě profi načiní

jinak odlitky hezké, hoši ale ta bezpečnost... muže to do vás vystříknout roztavenej kov.. na videu- lidi bez brílí, v triku bez rukavic atd.. děs....
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4925
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 9. 2015, 11:34

... taky dekuju za perfekto vysvetleni vseho.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 9. 2015, 6:20

jojo dobra poznamka

nesypu jen na povrch ale tou lzickou co pak sbiram bordel to zatlacim ke dnu
bohate staci a je to lepsi nez tam honit nejaky alobal ktery ma v sobe vzduch a chce vyplavat

proste tu spetku na vrchu stlacim az ke dnu

co se tyce bezpecnosti ano
pomucky skoro nebyli

kdyz jsem pri prvnich pokusech ty pomucky pouzival usoudil jsem ze pri dodrzeni urcitych postupu jako napriklad nepridavat do taveniny vhozenim ale kdyz uz to jinak nejde tak vlozenim
nepracovat s vodou
tedy pisek pojeny olejem
atd....

tak je v celkovem dusledku bezpecnejsi nemit hafo pomucek
ono kdyz pak prez ten stit nic nevidis a prislapnes si zasteru atd.... tak si pri predstave ze bys v tu chvili nesl taveninu honem rychle rozmyslis jestli je bezpecnejsi to ci ono
fakt je to v plne vystroji nebezpecne nemotorne


zas kdyz pak treba u toho pouzivas vodu a muze se dostat do kontaktu tak je to riziko vystriknuti vetsi a v tu chvili je treba to cele prehodnotit a treba vyresit jiny system manipulace s taveninou
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 9. 2015, 12:14

robokop píše:tak je v celkovem dusledku bezpecnejsi nemit hafo pomucek
S tou velkou výbavou budiž.
Ale skoro bych řekl, že by na příští akci mělo být povinné (nebo alespoň důrazně doporučené) aspoň to základní výbavení - ochranné brýle.
Myslím, že na této akci jsem byl jediný, který je tam měl a používal. Docela mě to udivilo, protože asi většina lidí šla do něčeho, co zatím moc nezná a neví, co od toho může čekat.
Možná je to tím, že jsem se nějakou dobu ochomýtal kolem zdravotnictví, takže jsem občas ty důsledky viděl.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

15. 9. 2015, 1:57

Jo jo
Základní bezpečnost práce. Proto jsem tam taky hodil do placu asi čtvery rukavice kožené. Schválně krátké svářečské, ale úmysl se minul účinku :D
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1023
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2015, 9:21

Možná jste to v Lomnici probírali, a možná to máte ujasněné už dávno:
Počítáte plechovky od nápojů mezi užitečné zdroje hliníku ???

(Myslím hlavně z hlediska složení slitiny.
Nějaké tu mám a asi je nevyužiju, jestli by je někdo chtěl.)
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10131
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2015, 9:27

Habešan píše:Možná jste to v Lomnici probírali, a možná to máte ujasněné už dávno:
Počítáte plechovky od nápojů mezi užitečné zdroje hliníku ???

(Myslím hlavně z hlediska složení slitiny.
Nějaké tu mám a asi je nevyužiju, jestli by je někdo chtěl.)
je to skoro k ničemu ,to je hliník potravinářský tedy k tváření ,k odlévání nevhodný .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Členové“