1. 2. 2016, 12:52
K tomu druhému videu.
Takto nějak vypadala a částečně ještě vypadá výroba kuliček, korálí, perlí apod. v Železnobrodském skle, Těpeřích, Zásadě, Alšovicích a spoustě fabrik v "korálkovém kraji" (oblast mezi Jabloncem n/N, Železným Brodem a Tanvaldem. Ty skleněný kuličky se vyráběly na principiálně stejných strojích. Problém byl u těch lisovaných věcí, že někdy v 50. letech jistý pan Kopal vytáhnul z půdy a mechanicky dovyladil mačkadlo, které vymysleli těsně před válkou němci. Od té doby se mu říká Kopalovo mačkadlo no a na těchto mačkadlech se mačkalo v továrnách, sklepech a garážích ještě před deseti lety. Pak zbývající podniky dorazila krize a u Macha ve šrotu se jich několik válelo. Bohužel jeden pracovník na Kopalově mačkadle dokázal za směnu namačkat asi tolik korálků jako ta mašina na videu za cca půl hodiny.
Takže asi tak, když jsem byl na základce, tak každá druhá rodina doma mačkala, navíjela perly, nebo dělala figurky. U nás v ulici těhle samo-domo výrobců bylo čtrnáct (a to nejsme žádná dlouhá ulice). Starý babky navlékaly korále, nebo ketlovaly bižuterii (prostě si sedly před barák na lavičku, vytáhli asi deset vaniček od Ramy, troje kleštičky a pinzetu a už jely). Pak přišlo 11. září, začal klesat dolar a tyhle domácí dělníci postupně mizeli. Dneska jsou v ulici už jen tři a ti co nejsou v důchodu, nebo neumřeli tak dojíždí do Boleslavi do Škodovky, nebo k některému jinému výrobci auto-moto dílů.
Možná to bude znít divně, ale jsem rád že jsem tuhle dobu ještě zažil a budu o ní moct vyprávět dětem, popřípadě vnoučatům, protože dneska vás do žádné fabriky nepustí, leda tak do nějakého muzea a já si pamatuji že to bylo vcelku běžné vybavení domácnosti.
PS: my ještě máme doma rytecký stroj, ale to co děda ryl tři dny, tak já jsem schopný na CNC frézce vygravírovat za čtyři hodiny. Jasně na vázy bych potřeboval ještě čtvrtou, respektive pátou osu, ale i tak je to mnohem rychlejší a hlavně odpadá nutnost používání petrolky, která se přidávala k brusivu. Na tuhle petrolku měly rytci buď alergii (jako moje sestra), nebo jim zhuntovala zažívání (rytci se ve fabrice poznali tak, že před obědem snědli dva krajíce chleba, které vyzvraceli a pak se šli teprve naobědvat). Tohle si pamatuji jednak u dědy a jednak, když jsem pak sám dělal ve sklárně.
Elektrochemik holdující strojařině

Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1