Nový malý stolní soustruh (nešikmooký) - anketa

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět

otazka v prispevku

1. Ano, cena do 100k je akceptovatelná pokud bude odpovídat kvalita a životnost stroje
12
9%
2. Ano, pokud by byl do 60 tisíc
31
22%
3. Ano, ale nemám na to finance
18
13%
4. Ne, stačí mi čínské výrobky
10
7%
5. Ne, raději koupím něco levného starého, ale ne čínu
24
17%
5. Ne, potřebuju strojní posuv a větší mašinu
26
19%
6. Ne, potřebuju CNC soustruh
5
4%
7. Řešíte blbosti, lepší je jít do hospody a nebo za holkama.
12
9%
 
Celkem hlasů: 138
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2017, 10:08

Obávám se že aby to bylo ve finále aspoň na úrovni toho "ojetýho" Schaublina tak nebude stačit ani těch nějvyšších 100k v anketě. A za cenu okolo 100K se dá vcelku v pohodě sehnat venku originál i s nějakým příslušenstvím.
Ale je někdy zajímavý se po letech podívat na "mladickou nerozvážnost" :lol:
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2017, 11:04

Engineer: Tak jsem to zrovna dočetl. Je to vskutku zábavné čtení. :D Můj současný postoj je ten, že sice nemám v plánu navrhovat, vyrábět a prodávat nové soustruhy, ale projekt "kopie lože Schaublin 102" mi úplně nesmyslný nepřijde. Myslím, že je to dosažitelný cíl. Navíc bych řekl, že odlitek lože může být prodejný se ziskem i bez obrobení, takže to není ani riskantní investice. Nebo to může ležet a stárnout, to se taky počítá :-)
Nemám problém vyfrézovat model, nebo nějaké modelové desky, do toho klidně půjdu a udělám to. Z mé strany je problém v tom, že nemám lože Schaublin 102 pro okopírování. Mám jen ten Simonet 102, ten je sice taky parádní, ale to je docela raritní záležitost a bylo by to mnohem méně prodejné ve srovnání s rozšířenějším Schaublinem. Druhý problém je v tom, že neumím navrhnout modely tak, aby si ve slévárně neťukali na čelo a žádného slévače využitelné na konzultace neznám. Takže pokud se tady najde někdo ochotný zapojit se v tomhle, já to celé na vlastní náklady vyfrézuju. Případně pak zajistím odlití ve slévárně (může být i pro další zájemce z fora za cenu od slévárny).
Naposledy upravil(a) QNX dne 1. 9. 2017, 11:07, celkem upraveno 1 x.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

1. 9. 2017, 11:07

QNX píše:Něco jsem hledal a po letech jsem znovu narazil na tohle téma. Na první stránce jsem psal, že bych výrobu nového nešikmookého soustruhu soustruhu zařadil na příští pětiletku a ono už 5 let uběhlo. Sakra :lol: Shodou okolností zrovna řeším resuscitaci Simonetu 102 a prošel jsem spousty stránek s podobných strojích jako je Schaublin 102. To je tak parádní koncepce, že skoro uvažuju, že bych tu výrobu opravdu dal do plánu na ......... příští pětiletku :lol:
No, vážně .......... kdybych udělal modely pro slévárnu na lože Schaublin 102, měl by o odlitky ještě někdo zájem?
Když budou stejně dobrý jako ty původní, tak mě by se třeba hodily vřeteníky - protože ty vřeteníky se používaly i na spoustě jiných mašin a nebo jednoúčeláků od jiných výrobců.
Btw, rád bych ale byl aby byly stejně vystárnuté jako ty originál - takže pokud je budeš lejt letos, tak někdy v roce 2022 :mrgreen: bych si je teda koupil.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2017, 11:11

milan584: Hele, klidně nafrézuju modely i pro vřeteníky a koníky, ale platí pro ně to samé co pro lože. Sám to nezvládnu okopírovat (mám jak, ale nemám z čeho) a navrhnout. Vůbec to nepotřebuju a tedy na to nespěchám. Může se to v klidu nechat stárnout.
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2017, 12:35

QNX píše:milan584: Hele, klidně nafrézuju modely i pro vřeteníky a koníky, ale platí pro ně to samé co pro lože. Sám to nezvládnu okopírovat (mám jak, ale nemám z čeho) a navrhnout. Vůbec to nepotřebuju a tedy na to nespěchám. Může se to v klidu nechat stárnout.
Až uvidíš jak ten vřeteník uvnitř vypadá, jak je složitě žebrovanej, tak tě tento nemístnej optimismus rychle přejde .... :lol: Dej nejdřív dokupy toho svého Simoneta a pak uvidíš sám jestli má smysl se tímhle zabývat.
Mám tady hodně strojů týhle kategorie, takže si troufnu tvrdit, že mám solidní přehled a za sebe mohu zodpovědně prohlásit že já bych teda odlitek na vřeteník 102-ky kopírovat nechtěl. Ale aby bylo jasno bavíme se o moderním vřeteníku s kuličkovejma ložiskama, ten "jednoduchej" předválečnej typ na kluzný uložení by se asi ulejt dal, ale kdo do něj zase pro změnu udělá ty ložiska???? :wink:
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2017, 12:56

Engineer: Kopírování tvaru bych se nebál. Okopírovat tvar starého dokážu, ale už bych nevěděl jak z toho výsledného tvaru udělat správný model pro slévárnu, jak k tomu dodělat vtoky, kde kolik přidat atd.
Na simonetu pomalu dělám, právě díky tomu jsem se zase po letech ponořil do těch malejch soustruhů. Jen to bude delší dobu trvat. Momentálně jsem se zaseknul na tom, že si asi někde budu muset nechat udělat kontrolní trn do W20. Až někdy kolem roku 2022 bude hotovej Simonet .......... ty odllitky jako když najdu :lol:
To lože by prozačátek bylo fajn.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2595
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

1. 9. 2017, 6:50

QNX píše:Může se to v klidu nechat stárnout.
Otázka laika: to stárnutí "v kopřivách a na dešti" (jak se tady občas zmiňují i odlitky válející se na dvorech) se nedá nějak urychlit nějakými zrychlenými teplotními cykly?
Větší mrazáky už doma bývají (ať již ty "truhlové" nebo i šuplíkové po vyndání šuplíků) a nějaké větší trouby "na krocana" už domácnosti taky mívají.
Takže to tamtudy párkrát prohnat? Samozřejmě to asi nejde s velkými, tj. hmotnými kusy, ale něco menšího? A asi by se musely dát do nějaké konstrukce rozkládající váhu na větší plochu.
Fakt se musí stárnout v řádu let a toto domácí urychlení (neuvažuji pro profi použití konečného obrobku/výrobku) je prostě blbost?

Ale jak říkám, laik.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2017, 6:55

lapa: Urychlit to jde, ale přirozené stárnutí litiny dobře odpovídá mému tempu :lol: Jinak jsem si nedávno koupil i termosku na 25l kapalného dusíku, tak bych to v něm mohl i vykoupat, ale nenám důvod spěchat.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10131
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2017, 8:13

lapa píše: Otázka laika: to stárnutí "v kopřivách a na dešti" (jak se tady občas zmiňují i odlitky válející se na dvorech) se nedá nějak urychlit nějakými zrychlenými teplotními cykly?
Samozřejmě že dá jinak by nevznikl žádný přesný stroj. Je na to několik metod od žíhání na odstranění pnutí ,potom vibrování o různých frekvencích a samozřejmě konstruování tak aby bylo vnitřní pnutí v mezích možností co nejnižší .Pokud tě to zajímá dá se najít několik diplomových prací atd . Za dob kdy se odlitky válely po dvoře se technologie trochu změnila .Ono ani tím ležením nezmizí vnitřní pnutí úplně ,jen se sníží na přijatelnou mez pro dané použití.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2017, 10:47

Ale stejně, dokud to není odlité, tak to stárnout nezačne. Stárnutí bych nechal až na další etapu. Nejdřív model v PC, pak ho můžu vyfrézovat, pak teprve slévárna ........ a až potom řešit stárnutí.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2017, 6:56

QNX píše: Z mé strany je problém v tom, že nemám lože Schaublin 102 pro okopírování. Mám jen ten Simonet 102, ten je sice taky parádní, ale to je docela raritní záležitost a bylo by to mnohem méně prodejné ve srovnání s rozšířenějším Schaublinem. Druhý problém je v tom, že neumím navrhnout modely tak, aby si ve slévárně neťukali na čelo a žádného slévače využitelné na konzultace neznám. Takže pokud se tady najde někdo ochotný zapojit se v tomhle, já to celé na vlastní náklady vyfrézuju. Případně pak zajistím odlití ve slévárně (může být i pro další zájemce z fora za cenu od slévárny).
Záleží do jakého typu lože jsi se zamiloval, je tam asi 12 druhů od starých modelů po novější a dělících se podle typů pohonu :wink:
tohle je typ 102-10 pro náhon umístěný jinak než zespodu :) myslím, že by se dal považovat za takový základní model. PS: zapojovat se nehodlám, dle mého názoru by z toho vznikl šunt kanálové kvality pro dosažení nejnižší ceny odlitku
lože 102-10.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2017, 12:46

tumlik: Ano, tohle je ten model o kterém jsem uvažoval. Proč by to měla být kanálová kvalita? Když se podíváš na nabídky sléváren, tak je možnost výběru z celé řady litin a nic nebrání tomu, aby se vybralo něco vhodného. Rozdíl v ceně materiálů by byl minimální, tak proč šetřit na kvalitě litiny? Já bych to naopak pojal jako snahu o dosažení maximální možné kvality odlitku. Tedy vybrat to nejlepší co je v současné době v ČR dostupné. Až budu potřebovat lože kanálové kvality, tak si koupím něco z Číny. Tisícovka sem, tisícovka tam, to bych tady neřešil a na kvalitě bych určitě šetřit nechtěl. To by totiž celé ztratilo smysl. Ten model má jen vnější tvar, nebo jsi to kreslil včetně dutin a žeber?
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2017, 1:18

ja bych pojem "kanalova" kvalita pouzival velmi opatrne, pokud by totiz ty kanaly byly z nekvalitni litiny, tak by se to vetsine z nas asi moc nelibilo, ba naopak, to co musi kanal vydrzet je uctyhodne, takze bych se vubec nebal mit odlitek stroje z takoveto "kanalove" litiny
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2017, 1:31

Tak například jedna náhodná slévárna. http://www.slevarna-turnov.cz/cz/index.htm" onclick="window.open(this.href);return false; A nemám to ani moc daleko, takže bych se možná obrátil zrovna tam.
šedá litina s lupínkovým grafitem:
EN-GJL-100
EN-GJL-150
EN-GJL-200
EN-GJL-250
EN-GJL-300
EN-GJL-350
tvárná litina s kuličkovým grafitem:
EN-GJS-350-22-LT
EN-GJS-350-22-RT
EN-GJS-350-22
EN-GJS-400-18-LT
EN-GJS-400-18-RT
EN-GJS-400-18
EN-GJS-400-15
EN-GJS-450-10
EN-GJS-500-7
EN-GJS-600-3
EN-GJS-700-2
EN-GJS-800-2
EN-GJS-900-2
SiMo litina s kuličkovým grafitem
EN-GJS SiMo 4-05
EN-GJS SiMo 4-1
EN-GJS SiMo 5-05
EN-GJS SiMo 5-1
Vysoce legované litiny Ni-Resist pro použití v extrémních podmínkách
EN-GJSA-XNiCr20-2
EN-GJSA-XNiCr20-3
EN-GJSA-XNi22 GGG
EN-GJSA-XNiSiCr35-5-2

a další. Sice tomu moc nerozumím, ale myslím, že by se tam našel i kvalitnější materiál, než byl ten původní. Kdo se vyzná, mohl by poradit co zvolit a můžu poptat cenu.
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2017, 8:02

Asi Vás naseru, ale ono to není jen o tý litině a jejím výběru. Mám takovou informaci, že Schaublin používá nějaký speciální postup lití a speciální tepelný zpracování a díky tomu jsou jeho lože nesmírně odolné a velmi stabilní i při poměrně subtilním provedení. Je to technologie vypiplaná za víc jak 100 let existence firmy, takže se domnívám, že to nějaká zakázková slévárna jen tak v Schaublin kvalitě nedá. To lože má cca 40kg ... na kolik ten odlitek vyjde ?
No a pak tu je taky věc zvaná autorská práva, patenty, atd..... pročpak asi doposud žádnej šikmáč neopajcnul onu legendární Schaublin stavebnici, když jinak pajcujou kde co?
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“