Nový malý stolní soustruh (nešikmooký) - anketa

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět

otazka v prispevku

1. Ano, cena do 100k je akceptovatelná pokud bude odpovídat kvalita a životnost stroje
12
9%
2. Ano, pokud by byl do 60 tisíc
31
22%
3. Ano, ale nemám na to finance
18
13%
4. Ne, stačí mi čínské výrobky
10
7%
5. Ne, raději koupím něco levného starého, ale ne čínu
24
17%
5. Ne, potřebuju strojní posuv a větší mašinu
26
19%
6. Ne, potřebuju CNC soustruh
5
4%
7. Řešíte blbosti, lepší je jít do hospody a nebo za holkama.
12
9%
 
Celkem hlasů: 138
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22415
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 3:13

Jinak by to asi nemelo prilis sanci na uspech
Ja topsal jako vysvetleni jak chapu proc se timhle v teto urovni moc vyrobcu nezabyva
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

7. 9. 2017, 3:48

pokud cílem není retro imitace ala Schaublin - nechtělo by to už rovnou počítat s velkým podílem dnes dostupné elektroniky - odměřování, měnič/servo pro pohon, řízené posuvy místo sady kol atd ... buď přímo CNC nebo jen elektronika na posuvy a závity ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 4:08

chb: Brání něco tohle všechno naroubovat na ten základ? Odměřování musí být miniaturní, aby se tam vešlo. To asi splňují jen ty magnetické pásky, ale ty se vejdou i na klasický suport Schaublin. Pohon je také jen otázkou osobní volby. Já počítám s použitím 2kW AC serva, protože jich pár mám v regálu. Kdybych za dobrou cenu sehnal původní motor s převody, tak ho asi pořídím také. Motor na podélný posuv si můžeš dát díky vývodu šroubu původně určeného k připojení kardanky závitořezu. Já mám i ten CNC suport Schaublin, takže to bude makat jako CNC. Až seženu manuální suport, tak ho přidám do regálu s příslušenstvím. Otázka přestavby z manuálního na CNC, nebo třeba na revolverový je pak už jen otázka pár minut. To je kouzlo této stavebnice.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

7. 9. 2017, 4:11

chb píše:pokud cílem není retro imitace ala Schaublin - nechtělo by to už rovnou počítat s velkým podílem dnes dostupné elektroniky - odměřování, měnič/servo pro pohon, řízené posuvy místo sady kol atd ... buď přímo CNC nebo jen elektronika na posuvy a závity ?
Myslím si, že úplně budou stačit starosti s opajcováním vřetene, tlačného pouzdra a pružiny pro F27, vodících trubek, tažné trubky pro W20/W25 a zejména upínacích palců (o co jde a jak se to "dobře" vyrábí jistě tuší každý, kdo měl v životě čest se potkat s 65, 70, 102, 120, 122..........)
Samozřejmě na tu elektroniku by se rozhodně nemělo zapomínat - zejména když už je ta výroba a obrábění odlitků konečně vyřešená :mrgreen:
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

7. 9. 2017, 4:21

Engineer píše:pročpak asi doposud žádnej šikmáč neopajcnul onu legendární Schaublin stavebnici, když jinak pajcujou kde co?
No, na to existuje celkem triviální odpověď - chce si to ty dílce, co to je z nich poskládáný zkusit sám vyrobit. A s stejnou přesnosti (v stejné kvalitě) jako originál.
Pak se obvykle rozsvítí :mrgreen: .
Mj. možná zcela nedůležitá poznámka - předmět s kvalitou SM-300E :D bez ohledu na to, že bude mít stejnou barvu jako 102 N-VM-CF nebude asi obchodním trhákem :mrgreen:
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 4:41

milan584: :lol: A proto bych se držel toho lože. To mi připadá jako dosažitelný cíl. K tomu bych asi rovnou přidal odlitky na koníky a to je pro začátek až dost.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 5:35

chb píše:pokud cílem není retro imitace ala Schaublin - nechtělo by to už rovnou počítat s velkým podílem dnes dostupné elektroniky - odměřování, měnič/servo pro pohon, řízené posuvy místo sady kol atd ... buď přímo CNC nebo jen elektronika na posuvy a závity ?
vyborne jsem rad, ze si to beres na starosti

jinak obecne: neupinejte se k tupemu kopirovani, mame sanci mit nekolik polotovaru soustruhu, bylo by skoda, neudelat veci, kterd tenkrat nebyly, napr. valiva loziska ve vreteni, priprava na odmerovani,...
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 6:29

filla: Valivá ložiska do vřetene určitě chci. Tedy to staré Simonetí samozřejmě zůstane na kluzných. Jen nevím, jestli zrovna tady má cenu řešit odlitek. To by se asi docela dobře dalo obrobit z bloku kontilitiny. Příprava na odměřování bude u tohoto typu soustruhu spíš otázkou suportu, než lože.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 7:34

QNX píše:filla: Valivá ložiska do vřetene určitě chci. Tedy to staré Simonetí samozřejmě zůstane na kluzných. Jen nevím, jestli zrovna tady má cenu řešit odlitek. To by se asi docela dobře dalo obrobit z bloku kontilitiny. Příprava na odměřování bude u tohoto typu soustruhu spíš otázkou suportu, než lože.
kdyz uz, tak bych lil vsechno, sice bude drbacka s jadrama, ale pri vyhledo 10+ kusu to stoji za to
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22415
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 7:41

Jsou ty jadra vsude nezbytne nutny?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

7. 9. 2017, 7:55

Předesílám, že bez jasně vyřešeného vřeteníku a vřetene (aby šlo lehce a opakovatelně v rozumné kvalitě realizovat) nebude moc lidi ochotno do toho asi jít. Toto je stěžejní věc dělající soustruh soustruhem, aby z toho pak nebyl jen nějaký svidřík.
Jinak bych doporučil v tého souvislosti vlákno kde Fidel staví soustruh 110/500 z Urob si sám, nebo
diplomku kde je návrh a výpočet vřetene soustruhu
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10130
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 8:05

Jednoduchý jaderníky na pár kusu si uděláte ,není třeba okování,sejtka a podobný blbosti jako na velké série.
S fillou souhlas ,doba se změnila a znalosti taky, tak je potřeba trochu inteligentní modernizace.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 8:21

jadra se udelaji metodou ztraceneho vosku
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 9:01

filla: Já ty modely/formy klidně vyfrézuju, to není problém. Mám truhlářskou dílnu s velkým CNCčkem vytíženou asi tak na 1% a s příchodem zimy si na to čas můžu udělat. Nějaký materiál se na to určitě také najde. Je mi jedno jak složitý to bude, ale musím vědět co mám frézovat. Pokud někdo navrhne vřeteník, tak ať to je jako sada lože, vřeteník, koník. Nejsem proti, jen o tom vřeteníku nemám moc jasnou představu.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2017, 9:19

Sice jsem svoje angažmá v tomto nesmyslu (kopírování Schaublina) ukončil, ale doporučil bych Vám nejprve najít slévárnu co Vám na základě předloženého modelu lože a dalších dílů v počítači reálně slíbí výrobu, abyste pak s těmi modely nependlovali po Evropě při hledání někoho, kdo to v potřebné kvalitě ulije. :wink:
A aby to bylo nějak prospěšné, bude fajn když nám sem ty slévárny na které je možno se s důvěrou obrátit, uvedete. Jistě by to řada z nás pro podobné, často i mnohem jednodušší projekty mohla v budoucnu využít. Byl bych rád a mnozí další jistě také, když to budou oficiální výrobní možnosti, tedy nikoliv jen černý fušky slíbený někým v hospodě po jednom pětipívu. :)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“