Pravidlo vývrtu existuje?

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Odpovědět
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

14. 4. 2009, 2:55

Existuje nějaké pravidlo podle kterého programy vyvrtávají? Už jsem to několikrát pozoroval na videích a teď jsem po několika zlomených vrtácích přišel na to, že čim líp se materiál upichuje - tedy drolí, tím také líp ucpává vrták při vrtání a je potřeba víckrát vyjet a vysypat piliny. Podle jakého algoritmu jedou programy? Nedalo by brát čtverec vrtkáu? Tedy kolik průměr tolik zajet a vrátit?
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

14. 4. 2009, 4:42

Zpravidla se pouzivaji vrtaci cykly zacinajici G8X. Nektere systemy a soustruhy ale maji i nizzsi.

V tvem pripade bude asi nejlepsi pouzit cyklus G83. Vrtaci cyklus hlubokeho vrtani prerusovane s prodlevou.
Zadava se nekolik parametru ktere udavaji:

Navratovou rovinu (misto kde se prijelo rychloposuvem a kam se budeme v prubehu vrtani rychloposuvem vracet)

Referencni rovinu (misto kde se zacina vrtat, zpravidla povrch soucasti)

Velikost trisky , ketra se odebere v jednom cyklu.

Celkova hloubka vrtani.

Posuv pro vrtani.

Casova prodleva.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

14. 4. 2009, 2:08

OK poladit se to dá dobře nicméně člověk musí mít v hlavě nějaké to pravidlo podle kterého tam ty údaje nacpe. V podstatě se ten program ptá na to samý - kolik zasunutí na jedno před couvnutím? zavrtání? Co bys dal TY na například 3 vrták do automatovýho duralu?
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

14. 4. 2009, 8:46

Jestli se můžu podělit o zkušenosti z ručního vrtání automatového duralu, tak zaprvé bych řekl, že to chce mazat. Před každým zajetím kápnout do díry cokoliv, a je to úplně o něčem jiném.

Zadruhé mám zkušenost, že čím hlouběji mám vyvrtáno, tím častěji musím vrták vytahovat, protože špóny (spíš třísky či piliny) mají menší šanci se dostat až nahoru, kde mohou vylítnout ze spirály vrtáku. Takže zatímco do hloubky odpovídající cca 2x průměr vrtáku bych si troufl bez přerušování, tak v hloubce řekněme 8x průměr vrtáku už bych vytahoval po malých kouskách, řekněme maximálně 1/2 průměru vrtáku. No a o hloubku víc než 10x průměr vrtáku už bych se radši ani nepokoušel :-)

Jsou to všechno samozřejmě jen odhady, je tam ve hře strašně moc vlivů, a všechny velmi špatně měřitelné.

Ještě bych dodal, že vždy je lepší celobroušený vrták, protože mnohem lépe odvádí špóny.

A nakonec perlička - kdysi mě lákalo zkusit vrtat "upside down", v naději že gravitace pomůže šponám vypadnout z díry. Tak jsem dal do svěráku vrták a do (svislého) vřetena obrobek, a kupodivu se to vůbec nezlepšilo. Asi je na Zemi malá gravitace. Nebo že by byl dural moc lehká slitina ?-)
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

14. 4. 2009, 10:22

no tak kouzlo odhaleno a potvrzeno :) rozdělil jsem 3ku díru na 4 části vyvrtal 12 mm v posledním úseku jsem zlomil dva vrtáky - pak mě konečně napadlo sledovat zatížení serva přes ampérmetr. Přesně jak říkáš, poslední milimetr vykop ampérmetr i do 40 A zatímco začátek pohoda ani to s nim nehlo. V porovnání s ostatníma hliníkama co sem měl v ruce věc nevídaná.. Popsals to DOKONALE Dík!
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“