Plynulost pohybu

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
firefoxik
Příspěvky: 17
Registrován: 20. 7. 2009, 12:24

20. 7. 2009, 12:42

Zdravim vsechny.
Postavil jsem si amaterskou masinu a zkousim ovladat Machem3. Nevim co je spatne nastravene, ale na 2.3GHz AMD X2, 2GB RAM, Win XP Pro mi Mach vytezuje tak cca na 17% CPU, ale kdyz navazuje nekolik kratsich obloucku na sebe - napr. gravirovani pismena O, tak to viditelne skube, namisto plynuleho pohybu, co delam spatne? Nastavil jsem X, Y, Z 400 steps per unit, acc 32, speed 450.

http://www.youtube.com/watch?v=mddHo0AjCyk
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

20. 7. 2009, 6:38

Nebude to mechanického charakteru ? Vôľa , prípadne tuhý chod posuvových šróbov ?
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2009, 9:11

Co tak nějaké rezidenty ve WIN atd? Ale to už se tu řešilo mockrát, takže snad ses tomu vyvaroval....
Ale napadá mně v nastavení Mach3 General Config>Motion Mode máš tam Constant Velocity?
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

20. 7. 2009, 11:46

cim jsi to prohnal? me napr nefunguje u mach2 G61 a G64 cili kazdy radek zpomaluju a zrychluju....pokud jsou rampy "dlouhe" je to hruza
Prichy
firefoxik
Příspěvky: 17
Registrován: 20. 7. 2009, 12:24

20. 7. 2009, 2:54

Na mechaniku bych to nevidel, delsi rovny cary jede naprosto plynule, winXp je cista instalace + Mach3 a ani sit neni nastavena, driver test je jako cista linka bez vyraznych odchylek. Jenom tedka zkousim experimentovat s akceleraci, snizil sem to na 10 a je to plynulejsi, ale zase tak nejak pomalejsi, motory se ani nerozjedou a jedou dalsi linku zase jakoby z nulove rychlosti. G-code delam v ArtCAMu a ukladam do .TAP pro Mach3mm, zatim...
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2009, 3:29

A díval ses do nastavení co jsem ti radil?
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
firefoxik
Příspěvky: 17
Registrován: 20. 7. 2009, 12:24

21. 7. 2009, 12:36

Jo jo, je tam Constant velocity... Zitra zkusim EMC2, mam LiveCD s EMC, tak zkusim natahnout ten samej Gcode a uvidim... Dam vedet
firefoxik
Příspěvky: 17
Registrován: 20. 7. 2009, 12:24

21. 7. 2009, 2:34

Takze voby poznatek - pokud graviruji pismena, kde se hybe i Z osa, tak to skube, pokud jenom jede obrysy, tak je pohyb plynuly, jeste me napadlo, jestli to nemuze souviset s Plunging speed u nastaveneho nastroje, ten mam pomerne maly, takze se pri zvedani a spousteni Z osy zmeni rychlosti na X a Y. Jeste vyzkousim nahrubo bez nastroje jenom s fiktivnim s vysokym Plunging speedem. :?:
jozef663
Příspěvky: 54
Registrován: 26. 12. 2007, 5:32
Bydliště: Humenne

21. 7. 2009, 7:36

Chod na obrazovku Settings.V lavo dole je okienko CV Feedrate skus ho zakliknut tak aby svietilo/zelena farba/ hned vedla neho su dalsie dve okienka v tom hornom ti asi bude pisat 180.000 to mozes nechat tak,v dolnom nastav napr.400.000.A skus ako to pojde,experimentuj.
Obal
Příspěvky: 74
Registrován: 8. 3. 2008, 5:40

25. 12. 2009, 11:06

Čawte chlapi.
Prišli ste na to ako je to s tou presnou plynulosťou pohybu machu ?
Ja mám taký problém , že ak zvolím veľmi pozvolné zrýchlenie na 10 rýchlosť mám na 15 000 mm/min (extrém) potom mi mašina dokonale nekopíruje vektorovu dráhu hlavne v rohoch štvorca. Obrobek nevyzerá ako pravouhlý štvorec , ale ako štvorec zo zaoblenými rohmi.
Ale ak zvolím rýchlosť na 1 500mm/min a zrychlenie na 500 je kvalita obrobku na 100% OK.
Avšak obrobok sa vyrába dlhý čas.
Drivery a hardwer som dobre skontroloval a teraz mám podozrenie na MACH3.
Čo mám v MACH-u nadstaviť aby dokázal dokonale kopírovat CAD/CAM vektorové dráhy ?

Za radu vopred ďakujem.
Lubo.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1418
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

25. 12. 2009, 11:34

zkus si vypnout G-Kodem - Constatnt velocity mode.
Jinak - nedovedu si představit, že při F 15 000 to zastaví na fleku, aby to opsalo rohy čtverce. To ti z té mašiny něco ulítne.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Obal
Příspěvky: 74
Registrován: 8. 3. 2008, 5:40

26. 12. 2009, 7:24

Mad_BOXs píše:zkus si vypnout G-Kodem - Constatnt velocity mode.
Jinak - nedovedu si představit, že při F 15 000 to zastaví na fleku, aby to opsalo rohy čtverce. To ti z té mašiny něco ulítne.
Né na fleku ani nechcem aby to zastavovalo, preto volím to pozvolné spomalovanie a zrychlovanie.
Inak čisto teoreticky ak zvolím F 15 000 a accelerace na 600 tak to opisuje rohy dobre, avšak pohony nestíhavú také kinetické preťaženie zvládnuť. Preto by som chcel dosiahnuť 100%-ný opis dráh z F 15 000 , avšak z accelerace na 10.
Ja mám predstavu že ak robím napr. štvorec 1600mmx1600mm tak tesne pred zmenou dráhy X na Y jazda úplne spomalene na konci X (v rohu) zastaví a do Y sa znovu pozvolna rozbehne až nedosiahne požadovanú rýchlost.
Dík za radu skúsim ten Constatnt velocity mode vypnúť a uvidím. Dám vedieť ako to dopadlo.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22436
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 12. 2009, 8:08

nejdriv to projed s pridavkama tak aby ty umetene rohy nevadili v rezimu constant speed

a pak to projed na cisto v rezimu exact stop


nebo zvetsi co nejvice akceleraci to zmensi ty odchylky v rezimu constant speed, u servomotoru jde jit do relativne vysokych akceleraci kdy to pak moc nevadi

nektere sytemy to umi inteligentne resit a nemaji prepinani mezi temito dvama rezimy
vzdy to udelaji presne s prihlednutim k tomu co ta masina zvladne

tj. priblizne podobne smerovane vektory jen poupravi vzajemne rychlosti
hodne odchylene vektory zpomali nebo zastavi v tom rohu tak aby nedoslo k podriznuti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mad_BOXs
Příspěvky: 1418
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

26. 12. 2009, 9:18

Obal píše:
Mad_BOXs píše:zkus si vypnout G-Kodem - Constatnt velocity mode.
Jinak - nedovedu si představit, že při F 15 000 to zastaví na fleku, aby to opsalo rohy čtverce. To ti z té mašiny něco ulítne.
Ja mám predstavu že ak robím napr. štvorec 1600mmx1600mm tak tesne pred zmenou dráhy X na Y jazda úplne spomalene na konci X (v rohu) zastaví a do Y sa znovu pozvolna rozbehne až nedosiahne požadovanú rýchlost.
Dík za radu skúsim ten Constatnt velocity mode vypnúť a uvidím. Dám vedieť ako to dopadlo.
Jo asi jsem tě pochopil správně. To vypnutí konstantní rychlosti, ti udělá přesně to co potřebuješ, jen pozor na jednu věc. Bude ti to dělat s každým řádkem G-kodu. Takže, pokud máš třeba rádius složený z úseček, tak se ti hodně zpomalí rychlost v daném úseku. Je to logické, s každým řádkem kodu, ti to bude acc a dcc. Takže ti takový rádius pojede třeba jen F 20!! A mašina se ti rozvybruje. Takže se pohrabat v G-kodu a zapínat některé části a jiné vypínat.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Obal
Příspěvky: 74
Registrován: 8. 3. 2008, 5:40

26. 12. 2009, 1:36

robokop píše:nejdriv to projed s pridavkama tak aby ty umetene rohy nevadili v rezimu constant speed

a pak to projed na cisto v rezimu exact stop

onstant speed
nebo zvetsi co nejvice akceleraci to zmensi ty odchylky v rezimu constant speed, u servomotoru jde jit do relativne vysokych akceleraci kdy to pak moc nevadi

nektere sytemy to umi inteligentne resit a nemaji prepinani mezi temito dvama rezimy
vzdy to udelaji presne s prihlednutim k tomu co ta masina zvladne

tj. priblizne podobne smerovane vektory jen poupravi vzajemne rychlosti
hodne odchylene vektory zpomali nebo zastavi v tom rohu tak aby nedoslo k podriznuti
No skúšal som Vaše rady na mašine a dospel som k záveru , že všetko ste mi radili správne .
Pokiaľ jazdím v rezimu exact stop F na 15 000 a acc/dcc na 10 potom sa štvorce a iné bezrádiusové formáty režú presne bez odchýlok.
Ak však do formátu napíšem text , ten sa skutočne gravírovaním rozvibruje celú mašinu ako tvrdil MAD pretože písmo obsahuje rádiusy.
Keď pracujem v rezimu constant speed na F 6 000 acc/dcc na 500 potom sa všetko vyrába presne avšak tiež mi to v rýchlych bodoch obratu roztrasie celú mašinu a potom je tento zlý efekt na detailoch vidieť .
To mám všetko vyrábať na pomalších rýchlostiach max na F 1 500 ?
Celú mašinu mám postavenú na AL profiloch zn. ITEM .
Poprípade mi nič iné neostáva len si požídit liatinový veľký CNC portál ?
Ako to máte nadstavené vy ?
Dík.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“