Optika

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2009, 10:34

Ferda píše:Ahoj,
Já mlčím a jen to hltám :cry: To jsou věci :!: Nebyla by nějaká fotečka toho ojektivu s WEB kamerou :?: Teď je to zde již pro mne SCIFI o těch čočkách a ohniskách :lol: . Chtěl jsem s kámošem udělat nějaký mini reflektor, ale neumíme udělat miniaturní(30-40mm) parabolu tý žárovky Tvar nosič není problém, ale jak tam napařit to zrcadlo (ekonomicky) a poprípadě jak udělat nějakou čočku (ekonomicky, popřípadě jak jí cca navrhnou, aby to nebyla metoda pokus omyl), aby ten parsek udržela v osvitovém kruhu např na vzdálenost 75-100m Jestli je to vůbec reálné. Zdroj světla dioda Xtree ta svítí pěkně. Klasická baterka má na ty metry obrovský rozptyl. Potřebuji jen bodový osvit.
Jinak mám dotaz: Tohle vlákno nevídím v celé šířce na obrazovce, musím se posouvat ukazovací spodní lištou . Jiné vlákna jsou však OK, neví někdo kde je je problém?
Tohle je složitější, dioda má už v sobě optiku která má nějaký vyzařovací úhel. Teoreticky by jsi mohl dát před ledku rozptylku a za ni spojnou čočku s velkým ohniskem (pokud Ti jde o úzký paprsek) případně jenom spojnou čočku. A eventuálně taky použít clonu. Parabola je u ledky problém. Řešení by bylo v kulovém nebo parabolickém zrcadle s ledkou otočenou tak aby svítila do zrcadla, ale není to sranda vyrábět. Nicméně tvar se dá navrhnout graficky namalováním třeba v cadu, stačí aplikovat poučky o úhlech dopadu a odrazu paprsků. Výroba toho zrcadla je ale náročná....precizní geometrická přesnost, špičkový povrch (vyleštěný sklo). Nakovení bych uměl zařídit. :wink:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2009, 1:02

Ferda píše:Nebyla by nějaká fotečka toho ojektivu s WEB kamerou :?:
Narychlo jsem něco vyblejsknul, omlouvám se za tomu odpovídající kvalitu.

Na první fotce je objektiv, adaptér ze závitu RMS na M25x1, prodlužovací tubus (ještě mám někde ten na 160 mm) a kamera. Závit RMS (W 4/5-36) je frézovaný soustružnickým nožem na závity, M25x1 závitovou frézou M6. Kamera je první co jsem nahmátnul v regálu v Datartu, z ní vydolovaný plošňák zbavený optiky a zabydlený v domečku z delrinu. Co není vidět jsou přepážky uvnitř těch trubek aby se to nelesklo, je to řada mezikruží s distančními trubičkami, obojí z načerněného papíru.

Druhá fotka je zepředu na kameru, uvnitř je vidět CCD čip. Třetí je sestava mikroskopu, na poslední mikroskop v měřicím stojánku. Správně tam má být ten 160 mm tubus a připojený USB kabel :-) ale nechtělo se mi to hledat :-) .
Přílohy
dily.jpg
kamera.jpg
sestava.jpg
stojanek.jpg
Aleš Procháska
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

16. 8. 2009, 8:45

A nějakej záběr? Třeba vlas nebo tak něco...
pipa
Příspěvky: 257
Registrován: 6. 2. 2008, 7:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2009, 8:59

Jé, na ten mikroskop si pamatuju. Jestli mě něklame paměť, tak na posuvy tam máš mikrometrický šrouby, žejo ?
Stejně si frajer že máš mikroskop jen tak v dílně.. Asi moc flexou neřežeš co :lol:
www.tc-pipa.wz.cz
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2009, 9:02

Kopi. píše:A nějakej záběr? Třeba vlas nebo tak něco...
Vlas je tady na fóru: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=1690 ale je to trochu rozostřené, teď už umím dělat lepší záběry. Leč nemohu předvést, děti mi sebraly USB kabel :-) Zítra nějaký seženu a udělám fotku...
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2009, 9:05

pipa píše:Jé, na ten mikroskop si pamatuju. Jestli mě něklame paměť, tak na posuvy tam máš mikrometrický šrouby, žejo ?
Stejně si frajer že máš mikroskop jen tak v dílně.. Asi moc flexou neřežeš co :lol:
Flexa mi do dílny nesmí :-) A mikroskopy mám už přikryté vlastnoručně vyrobeným návlekem :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

17. 8. 2009, 6:27

prochaska
Narychlo jsem něco vyblejsknul, omlouvám se za tomu odpovídající kvalitu. ........
Ahoj,
Tak to je super práce :!: :!: Tak na to bych si netrouf. Ale když jsem viděl ten obrázek tak nevím nevím :?: :?:
Ale máš v tom již určité zkušenosti tak co kdybychom udělali malý team development, samo že vezmemé do kupy všechny co se přihlásí a budou to rozumně posouvat kupředu. Vždyť Eengenenr taky používá profil projektor na ty svý miniaturní kolečka. Tak by to třeba promítl také na tu opbrazovku PC. Je přece 21 století :wink:
Na test bych Ti mohl půjčít originál objektiv z mikroskopu Zeiss to je cca. ta trubka co jsi zkonstruoval (délka cca. 100mm) a mám 3 velikosti 1x, 1.5x a 3x zvětšení a nakonec by se mohla umístit ta kamera případný upevnovací díl pro ni bych podle obrázku taky zhotovil. Ale abych se necpal, třeba máš na to svým objektivu větší zvětšení :?: Ty moje mají podle mne velké zorné pole. Samo že čím větší zvětšení tak se zorné pole zmenšuje. To by pak byla krásná aplikace. Mohlo byse možná odjíždět podle obrazovky PC. Podle fotky to máš cca podobný tomu Zeissovi a třeba jsi to již zkoušel. Ale prostě jsi to zmáknkul sám :!: :idea: . Tak to klobouk dolů :roll:
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 8. 2009, 8:13

Ale klidně, jestli z toho vznikne nějaký užitečný "vynález" tak jsem pro. Já se do toho pouštěl s nulovou znalostí mikroskopické techniky a sám se divím, že to něco dělá. Ta ošklivost toho prvního obrázku je způsobená tím, že mám objektivy stavěné na určitou tloušťku krycích sklíček (0.17 mm, pro biologické preparáty) a fotil jsem to bez sklíčka - teď už tam to sklíčko nezapomenu přidat. Samozřejmě by to chtělo objektivy přímo pro snímání bez sklíček, to by ty tvé 1x až 3x mohly být (asi jsou určené pro metalografický nebo dílenský mikroskop, ale nové jsou šíleně drahé - 20,000 Kč za kus úplně běžně). Tohle bylo objektivem 4x. Určitě by to ale chtělo napřed pár rad od někoho kdo tomu rozumí.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

17. 8. 2009, 8:31

OK,
Tak jak jsi to zkonstruoval to vypadá cca jako ten origoš objektiv.
V optice jsem jak v bludišti , prostě bychom zkusili dát na origoš objektiv tvou WEB kameru. Jestli je potreba nějaký mezikus tak já skicnu obrázek objektivu a od toho se nějak odrazíme. Koukal jsem na tvé provedení tak asi jsi strojně zdatný já bych se teda taky snažil :wink: . Ten Zeiss nebude možná potřebovat krycí sklíčko. Prověřím šuplík co tam je a ozvu se
Tím to zvu i všechný ostatní do teamu :!: Možná budeme potřebovat pak nějaký dráteníky a i softvéráře abychom to dostali na tu obrazovku a pořípadě i to nějak měřili. V budoucnu bychom mohli nějak digitalizovat ten stůl EKONOMICKY- přímý odměřování.
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 8. 2009, 8:41

Jasně, rád to zkusím. Asi ani není potřeba nic extra obrábět, první verze byla z roličky od toaleťáku a taky bylo něco vidět. Zkus změřit závit toho objektivu. Vejde se mi tam RMS (20.32 mm) nebo M25, ještě existuje M32.

BTW to X-Y odměřování (mechanické) jsem už také zkoušel dělat, je přidělané na tom stojánku na poslední fotce.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 8. 2009, 11:35

Mám tu ještě fotku plošňáku, šířka obrázku 1 mm.
Přílohy
DPS 1 mm (4x).jpg
Aleš Procháska
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

18. 8. 2009, 9:26

Tak to je masakr....
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

18. 8. 2009, 1:13

toto vlakno sa mi cim dalej, tym viac lubi. aj do toho teamu by som rad zapojil. bohuzial nemam strojne vybavenie, ziadne peniaze a neviem pisat softver :oops: :oops: skusim aspon pomoct nejakymi vecnymi napadmi. alebo ak mate napad ako ma "zamestnat" a cim by som mohol pomoct, tak sem s nim.
KED MOZEM, POMOZEM!
walter
Příspěvky: 163
Registrován: 4. 12. 2006, 2:44

19. 8. 2009, 7:18

Pokud hledáte objektivy stavěné na co největší hloubkovou ostrost ( aby byl obraz ostrý v co největším rozsahu ) použijte objektivy pro tkzv. binokulární lupy. Ale i tady bude platit. Čím větší zvětšení, tím menší hloubková ostrost.
A jeden malý postřeh.
Dobré výsledky dávají i objektivy do foťáků. Jedná se o techniku mikrofotografie, kdy se objektiv posouvá pomocí " mezikroužků " a tím umožňuje fotit s větším zvětšením. Toto uspořádání umožňuje pokud se použije velká clona i velkou hloubkovou ostrost.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2009, 11:16

Dík, to by stálo za vyzkoušení. Zkoušel jsem už shánět objektivy s velkou hloubkou ostrosti ale za rozumnou cenu se mi to nepovedlo. To s tím fotografickým je dobrý nápad.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“