Hobby portálovka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
huper

8. 2. 2020, 8:37

Kochám sa tvojim výtvorom, tiež mám dilemu či stavať alebo kúpit novú, ale som totálny začiatočník.

Obrázek

Potrebujem 1000 x 600 x 200 na dural a sklotextit. Tá tvoja váži 132 kg a táto Kompas je 140 kg .Je mi jasné že rovnaká váha neni rovnaká presnosť. ale mohlo by to sedieť. Na tej tvojej je aj chladenie vretena čo by som tiež potreboval a možno aj chladenie nástroja , tým pádom by to chcelo vaničku okolo stola, ale to sa všetko dá riešiť.

Obrázek

alebo potom toto ?
https://www.youtube.com/watch?v=bHz2eCFMCQ0&t
Pipik

11. 2. 2020, 6:01

huper píše:
8. 2. 2020, 8:37
Kochám sa tvojim výtvorom, tiež mám dilemu či stavať alebo kúpit novú, ale som totálny začiatočník.
Potrebujem 1000 x 600 x 200 na dural a sklotextit. .....
Na dural a sklotextit si připrav nejméně cca 80k. Tak úplně nevěřím že by se cokoli smysluplného na tyto materiály dalo pořídit za méně. Jako víš co - můžem polemizovat o významu slova "smysluplný". Začínal jsem na frézce z hliníkových jeklů, celkem mě vyšla na 35k. Jezdila na trapézách, podepřených tyčích, jediný co jsem neošulil bylo vřeteno (čínskej 1,5kw vodník) a krokáče 4Nm. A víš co? Hliník to taky kousalo. Sice přesnost plus mínus autobus, takže vždy milion drobných finishovacích průjezdů, a obecně co dnes dělám deset minut tak jsem na ní dělal i tři hodiny, ale zvládla to. A hodně jsem se naučil.

Takže je to na tobě. Ale jelikož začínáš, tak zřejmě nemáš vůbec páru o tom co je důležitý a co ne, co to znamená tuhost stroje a jak vlastně dokáže tato hodnota překážet či nikoli. Takže buď kup slušnou mašinku co nebude mít problém tyto materiály krouhat jak máslo, a v zásadě máš jednu starost vyřešenou, ale nepoznáš problematiku obrábění, nebo kup nejdřív lacinější, která to taky "nějak" zvládne obrobit, ovšem dostaneš možnost pochopit kde vězí problémy s frézováním, a pak teprv plně doceníš a využiješ naplno možnosti lepších frézek.
V obou případech se však budeš muset naučit mimo to i plno jiných věcí. Takže je to v zásadě jedno kterou variantu vybereš.
Můj názor.

Zkusím zítra nafotit další fotečky. Nejen že tenhle počin má vodní chlazení, má pod sebou i vanu na mazání emulzí (proto ty tři velké díry). Vana i všechny kryty se teď vyrábí, takže tam ještě nejsou.
Kdyby jsi chtěl výkresy, teoreticky ti je klidně i dám. Ale pokud to nemáš na čem vyrobit tak ti asi moc platný nebudou. Leda je poupravit, pak by ti teoreticky stačila i ruční vrtačka a někdo kdo ti aspoň trochu přesně vyřeže obrysy těch dílců. I tak ale upozorňuju že tě to materiálem vyjde nejméně na 60k.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
huper

14. 2. 2020, 8:58

Pipik píše:
11. 2. 2020, 6:01
Takže je to na tobě. Ale jelikož začínáš, tak zřejmě nemáš vůbec páru o tom co je důležitý a co ne, co to znamená tuhost stroje a jak vlastně dokáže tato hodnota překážet či nikoli.
Máš pravdu. tak som sa dnes rozhodol. Našiel som na bazáre 100 hodím jazdenú Kompas F 600, ešte v záruke. Maník chcel vyrábať hudobné nástroje ale nešlo mu to tak to zabalil. Neni to velkost čo som chcel ale na začiatok postačí pracovná plocha 600x400x150 váha 110 kg s nastavením a počítačom. cena 2500€. Nemám tak zariadenú dielnu aby som to zvládol a zase možno by ma to niečomu naučilo od čoho som teraz ochudobnený, nevadí. Mám 53 rokov ale teším sa ako malý chlapec ktorý dostal prvý bicykel. :D
Mrosconi
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2020, 1:18

Kompas F600 mohu jen doporučit. Za ty peníze určitě pevnější než ty čínské ebayovky. Rozjezdy má o něco větší. S váhou bych polemizoval. 80kg ani 110kg to není. Ale dva chlapi to zvednou😁
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“