23. 1. 2022, 4:43
Němci tvrdí že Rusové dodávají 100% koupeného plynu .Pokud si něco neobjednáš nebo nekoupíš tak to nemůžeš dostat to chápe i debil. To že Jamalem proudil plyn nazpět bylo to že plyn zdražený o ideologické očištění putoval do Polska,což lze lehce dohledat.
Gazprom na konci loňského roku uvedl, že zaznamenal změnu směru toku plynu v plynovodu Jamal-Evropa a veřejně obvinil Německo z nerozumného chování. Německo mlčí – jsme se mohli dočíst na stránkách Novinek. Později vyšlo najevo, že za zpětným chodem není Rusko, ale reverzní chod plynu do zemí jako je Polsko a Ukrajina.
(…) „Bylo zaznamenáno obrácení toku plynu o 3 až 5 milionů metrů krychlových denně z Německa do Polska a také s největší pravděpodobností na Ukrajinu,“ řekl oficiální zástupce plynárenského gigantu ve vysílání televize Russia-1 (kanál, citovaný Euronews) (francouzský La Tribune, autor Jérôme Cristiani)
Mluvčí Gazromu a ruský prezident se pozastavili nad takovým chování Německa, označili ho za iracionální. Ceny „otočeného“ plynu jsou tak výrazně vyšší, než ceny Gazpromu za stejné objemy. Takže se stalo, že Polsko a Ukrajina nakoupily ruský plyn přes německého prostředníka. Chování Německa je ještě podivnější, když si uvědomíme, že má plynu nedostatek a v současné době jsou německé zásobníky naplněny pouze z 47%. Plyn mohl proudit reverzně proto, že byl právě dodáván ze zmíněných zásobníků – proto mohl proudit zpět do Polska a Ukrajiny. Takováto politika Německa je nepochopitelná pouze zdánlivě. Musíme si uvědomit, že nyní má Německo novu koaliční vládu. Její kancléř je pro zprovoznění NS2, zatímco jeho koaliční partner Strana zelených je proti. Aby byla zažehnána politická roztržka v této koalici, rozhodlo se o pomoci Polsku a Ukrajině. Vicekancléřem ze strany Zelených Robert Habke požaduje zachování protiruských sankcí a nezprovoznění NS2.
Nyní se soustřeďme se na samotný vztah Gazprom-EU.
(…) "Letos dodal Gazprom do Německa na základě smlouvy 50,2 miliardy metrů krychlových. To je o 5,3 více než loni. Mezi země, kam Gazprom již dodal více plynu než za celý uplynulý rok, patří kromě Německa také Itálie, Turecko , Bulharsko, Srbsko, Dánsko, Finsko a Polsko, "- řekl Vladimir Putin. (francouzský La Tribune, autor Jérôme Cristiani)
Připomínám, že těsně před koncem roku německé ministerstvo energetiky potvrdilo, že dlouhodobé smlouvy o dodávkách s Moskvou jsou dodržovány a že „nejsou žádné známky blokování dodávek“. Zároveň totiž ministerstvo řeklo:
(…) Ministerstvo přitom nijak nekomentuje prohlášení Ruska ohledně reverzních dodávek plynu z Německa do Polska a na Ukrajinu. (francouzský La Tribune, autor Jérôme Cristiani)
Je dobré také říci, co stojí za vzrůstajícími cenami plynu. Šílený růst cen plynu, kterému západní Evropa čelí několik měsíců, je způsoben několika faktory: velmi chladnou zimou v sezóně 2020-2021, ekonomickým oživením po pandemii, příliš omezenými dodávkami obnovitelných zdrojů energie kvůli slabým větrům, ale také geopolitickým napětí mezi hlavním dodavatelem, Ruskem, a jeho zákazníky. Je jasné, že plynová „válka“ vyznívá ve prospěch Ruska. To chce samozřejmě zprovoznit NS2 a vybudovat si silnou pozici i na geopolitické scéně. Nicméně hlavním viníkem je EU, která politikou drahých emisních povolenek a snahou o regulaci dominantního postavení Gazpromu spíše evropskému spotřebiteli ublížila. Její postoj k ukrajinské krizi bude muset chtě nechtě přehodnotit, pokud nechce mrznout.