Potřebuji se někde textově...

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 23358
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2026, 11:37

tak na molekularnim situ nebo zeolitu jakoze fakt jo
mame u kolegy na dilne co dela se sklem a je to vyrazne levnejsi nez kupovany. zere to 0.0.nic
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zverodoktor
Příspěvky: 3758
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

21. 6. 2026, 2:14

Používam O2 koncentrátor na klinike asi 9 rokov (zatiaľ stále ten istý). Technológia sú spomínané molekulové sitá plus kompresor, výstup 5L O2 čistoty 95% pro tlaku 70 kPa. Údržba je raz za čas vysať filtre.
SU32, MN80, FN25, ISEL4433, Jakobsen SJ25, N1, VS16, Anycubic Kossel
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 2326
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

21. 6. 2026, 2:20

Sancho Panza píše: 21. 6. 2026, 9:15 Skvělý :lol: byl taky nápad, jak levně :lol: a ekologicky :lol: uchovávat energií v závaží v svislé šachtě
není to náhodou podobný princip jako přečerpávací vodní elektrárny? nevím jaká je efektivita v jiných materiálech než voda, ale princip je asi stejný že? nebo je fyzikální princip jiný? já nevím, mohli by jste mi to objasnit? také jsem kdysi něco odobného někde četl, mělo to být jako věž s nějakými kvádry a na principu výtahu. Myslel jsem, že to někde testují. Fyzikálně to mělo napodobovat přečerpávací vodní elektrárnu. Jdu si prostudovat jak je efektivní přečerpávací vodní elektrárna - to je zajímavé :)

á už vím, tak to neni špatný u té vody:

Zjednodušeně:
levná elektřina → čerpání vody nahoru → uložená energie
vysoká spotřeba → voda teče dolů → výroba elektřiny

Hlavní výhody:
rychle reaguje na změny v síti,
pomáhá vyrovnávat výrobu z větru a slunce,
má dlouhou životnost,
umí dodat velký výkon během minut.

Nevýhody:
potřebuje vhodný terén s výškovým rozdílem,
stavba je drahá,
zasahuje do krajiny,
část energie se ztratí, účinnost bývá zhruba 70–85 %.

V Česku je nejznámější přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách. Další jsou například Dalešice a Štěchovice II.

Jo tak ona ta voda asi něco váží :lol:

Protože gravitační úložiště příklad fyzikálně:
Příklad natvrdo:
35tunový kvádr zvednutý o 100 m uloží jen asi 9,5 kWh. To není moc. Pro 100 MWh by při výšce 100 m bylo potřeba zvedat řádově stovky tisíc tun materiálu. A tady začíná realita být méně sexy než marketing.

Takže voda jasně vítězí jak v kapacitě tak ceně vybudování. I když princip je fyzikálně stejný, takže ty startupy lžou jen v realizovatelnosti a rentabilnosti, ne ve fyzikálním základu.
Už to chápu :wink:
Groot
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 23358
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2026, 2:43

Je to vpodstate to same jen u te precerpavacky je ta hmota nesrovnatelne tezsi. Proste je ji vic. To zavazi to je spis takova ups na par minut.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Sancho Panza
Příspěvky: 1307
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

21. 6. 2026, 3:25

zverodoktor píše: 21. 6. 2026, 2:14 Používam O2 koncentrátor na klinike asi 9 rokov (zatiaľ stále ten istý). Technológia sú spomínané molekulové sitá plus kompresor, výstup 5L O2 čistoty 95% pro tlaku 70 kPa. Údržba je raz za čas vysať filtre.
Jo, koncentrátory se používají - ovšem taky by bylo dobré naznačit, že ten Tvůj koncentrátor je sice pro tvoje použití v současnosti asi ten nejrozumnější zdroj - ale výroba kyslíku pro pacoše a průmyslová výroba kyslíku, pro průmyslovou aplikaci překvapivě není to samý. V první řadě ten kompresor a celá ta technologie koncentrátoru fakt, není sadármo a ani neběží v režimu perpetum mobile. V druhé řadě - ten koncentrátor (tvůj) generuje prd objem a zcela minimální tlak. To je pro pacoše vhodné (obvykle pacoš po zásahu nemá připomínat hořící kopací míč) - otázkou (viz tužka, kalkulačka a pytlík od svačiny) je jak velký koncentrátor bys potřeboval pro (třeba) 100kWh batérku a jak by pak vyšla ekonomika - to je běžně známá věc - jak vychází výroba v koncentrátoru oproti frakční destilaci.
No třetí - pokud si dobře vzpomínám, tak v roce 2009 :lol: byly ty baterky cca 5 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: let před tím, co se budou rutinně používat. Viz třeba: https://www.novinky.cz/clanek/internet- ... m-40226982
A ejhle, on je rok 2026 a ty batérky zase :lol: nikde - ono je to zjevně je asi tak triviální :lol: jako třeba tokamak - ten už je taky několik desitek :lol: let každý rok dávno v provozu.
Jinak, řekl bych, že ten kdo úspěšně absolvoval chemií na ZDŠ a uslyší "lithium, kyslík a to je jednoduchý" by mohl mít celkem jasno odkud vítr vane.
Sancho Panza
Příspěvky: 1307
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

21. 6. 2026, 3:40

martasg1 píše: 21. 6. 2026, 2:20
Sancho Panza píše: 21. 6. 2026, 9:15 Skvělý :lol: byl taky nápad, jak levně :lol: a ekologicky :lol: uchovávat energií v závaží v svislé šachtě
není to náhodou podobný princip jako přečerpávací vodní elektrárny? nevím jaká je efektivita v jiných materiálech než voda, ale princip je asi stejný že? nebo je fyzikální princip jiný? já nevím, mohli by jste mi to objasnit? také jsem kdysi něco odobného někde četl, mělo to být jako věž s nějakými kvádry a na principu výtahu. Myslel jsem, že to někde testují. Fyzikálně to mělo napodobovat přečerpávací vodní elektrárnu. Jdu si prostudovat jak je efektivní přečerpávací vodní elektrárna - to je zajímavé :)

á už vím, tak to neni špatný u té vody:

Zjednodušeně:
levná elektřina → čerpání vody nahoru → uložená energie
vysoká spotřeba → voda teče dolů → výroba elektřiny

Hlavní výhody:
rychle reaguje na změny v síti,
pomáhá vyrovnávat výrobu z větru a slunce,
má dlouhou životnost,
umí dodat velký výkon během minut.

Nevýhody:
potřebuje vhodný terén s výškovým rozdílem,
stavba je drahá,
zasahuje do krajiny,
část energie se ztratí, účinnost bývá zhruba 70–85 %.

V Česku je nejznámější přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách. Další jsou například Dalešice a Štěchovice II.

Jo tak ona ta voda asi něco váží :lol:

Protože gravitační úložiště příklad fyzikálně:
Příklad natvrdo:
35tunový kvádr zvednutý o 100 m uloží jen asi 9,5 kWh. To není moc. Pro 100 MWh by při výšce 100 m bylo potřeba zvedat řádově stovky tisíc tun materiálu. A tady začíná realita být méně sexy než marketing.

Takže voda jasně vítězí jak v kapacitě tak ceně vybudování. I když princip je fyzikálně stejný, takže ty startupy lžou jen v realizovatelnosti a rentabilnosti, ne ve fyzikálním základu.
Už to chápu :wink:
Jo, to závaží je celkem triviální a levný technický řešení - akorát stačí vyvrtat několik desítek :lol: metrů velkou (v průměru) díru o hloubce několik km :lol: a koupit si všechny :lol: lana co se doposud na planetě vyrobily a už to s pomocí dotací bude svištět jako o závod...
A hlavně bacha na ten luft - neb píst a válec - v těchto rozměrech....hm, to bude dost veselo.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 23358
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2026, 3:55

Muzes si treba neverit ale neco velmi podobneho jsem resil pro jedu z nejvetsich automobilek. Sice si na tom vylamalo predemnou zuby dost inzenyru, ale reseni to melo. Stalo zlomek. Ma vydrz a pozadovane parametry. Da se obycejne koupit na ebay. A honi to reakci o el. vykonu stovek kilowat.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Fifík
Příspěvky: 752
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

22. 6. 2026, 9:05

martasg1 píše: 21. 6. 2026, 2:20
Sancho Panza píše: 21. 6. 2026, 9:15 Skvělý :lol: byl taky nápad, jak levně :lol: a ekologicky :lol: uchovávat energií v závaží v svislé šachtě
není to náhodou podobný princip jako přečerpávací vodní elektrárny? nevím jaká je efektivita v jiných materiálech než voda, ale princip je asi stejný že? nebo je fyzikální princip jiný? já nevím, mohli by jste mi to objasnit? také jsem kdysi něco odobného někde četl, mělo to být jako věž s nějakými kvádry a na principu výtahu. Myslel jsem, že to někde testují. Fyzikálně to mělo napodobovat přečerpávací vodní elektrárnu. Jdu si prostudovat jak je efektivní přečerpávací vodní elektrárna - to je zajímavé :)

á už vím, tak to neni špatný u té vody:

Zjednodušeně:
levná elektřina → čerpání vody nahoru → uložená energie
vysoká spotřeba → voda teče dolů → výroba elektřiny

Hlavní výhody:
rychle reaguje na změny v síti,
pomáhá vyrovnávat výrobu z větru a slunce,
má dlouhou životnost,
umí dodat velký výkon během minut.

Nevýhody:
potřebuje vhodný terén s výškovým rozdílem,
stavba je drahá,
zasahuje do krajiny,
část energie se ztratí, účinnost bývá zhruba 70–85 %.

V Česku je nejznámější přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách. Další jsou například Dalešice a Štěchovice II.

Jo tak ona ta voda asi něco váží :lol:

Protože gravitační úložiště příklad fyzikálně:
Příklad natvrdo:
35tunový kvádr zvednutý o 100 m uloží jen asi 9,5 kWh. To není moc. Pro 100 MWh by při výšce 100 m bylo potřeba zvedat řádově stovky tisíc tun materiálu. A tady začíná realita být méně sexy než marketing.

Takže voda jasně vítězí jak v kapacitě tak ceně vybudování. I když princip je fyzikálně stejný, takže ty startupy lžou jen v realizovatelnosti a rentabilnosti, ne ve fyzikálním základu.
Už to chápu :wink:
Účel gravitačního úložiště je ale jiný. Rozdíl proti přečerpávačce je, že reaguje okamžitě. Takže když je v síti potřeba, závaží bleskově uvolní brzdu a okamžitě dodává. Přečerpávačce trvá náběh do plného výkonu 90 sekund a tu dobu potřebuješ něčím vykrýt. A než se vyčerpá přečerpávačka, tak už zase běží nějaký stabilní zdroj, kterému rozběh trvá ještě déle.

Edit: jenomže než se stihla nějaká ta gravitační věc postavit, tak se zprovoznilo tolik bateriových úložišť, ze už to nemá smysl budovat. Baterie taky reagují hned.
RaS
Příspěvky: 8914
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 6. 2026, 9:13

pokud někdo znáte NanoEnergies a jejich byznys tak je to uplně o něčem jiném, oni vykrývají odchylky v síti, tedy v principu dostávají zaplaceno za energii co se maří a pokud ji uchovají tak zase dostanou zaplaceno za to že ji vrátí zpátky když není, jejich byznys je ty zdroje sdružovat a nabízet dál jako velký agregační blok, takže jinými slovy ta přečerpávačka lítá nahoru a dolu v podstatě pořád, to jestli ženete nahoru vodu jak v Dlouhých Stráních a nebo závaží do a z dolu je v principu jedno, pořád je to jen a jen potenciální energie (jen ten rybník je asi jednodušší) další řešení je přesypávání písku někde na Sahaře.. takže pokud to někdo vyrobí, bude to fungovat tak to NanoEnergies agregují ke svým dalším zdrojům..

to že to reálně bude stát nesmysl je věc druhá,
pokud budeme uvažovat 10MWh energie - tak mě to v baterce stojí kolem 1-1,5 Mil Euro
pokud přečerpávačku se spádem 500m (tak jako Dlouhé Stráně) tak bude muset mít objem cca 8000m3 (Dlouhé Stráně mají asi 2,5milionu m3) - najít takové převýšení a něco dnes takového vybudovat nereálné
a v dole to máte při 500m zvedat 8000tun - při výkonu 10MW to pojede 1hodinu takže "žádnej" pístovej efekt asi nehrozí

no a proto se budujou bateriová úložiště než tyhle blbosti..
ale fyzikálně to fungovat samozřejmě bude
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Fifík
Příspěvky: 752
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

22. 6. 2026, 9:33

ČEZ teď dělá přečerpávačku na Orlíku. Dvě turbíny nově umí reverzovat. Jako spodní nádrž slouží přehrada Kamýk. Je v plánu, že hladina Kamýku kvůli tomu bude lítat 2m nahoru a dolů. Tam bych chtěl mít zaparkovanej hausbót. :lol:
Milan199
Příspěvky: 3615
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

22. 6. 2026, 9:49

Fifík píše: 22. 6. 2026, 9:33 ČEZ teď dělá přečerpávačku na Orlíku. Dvě turbíny nově umí reverzovat. Jako spodní nádrž slouží přehrada Kamýk. Je v plánu, že hladina Kamýku kvůli tomu bude lítat 2m nahoru a dolů. Tam bych chtěl mít zaparkovanej hausbót. :lol:
Jako kluk jsem jezdil na Orlík s rodičema. Už tehdy bylo běžný že hladina // Orlíku // spadla za pár hodin klidně o metr.
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 2326
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

22. 6. 2026, 9:49

Už od několika strojařů jsem si za poslední desetiletí vyslechl názor a plán, že se dají do výroby malých cnc frézek a soustruhů, že je po nich velká poptávka a že na trhu nejsou za dostupnou cenu a v zajímavé konfiguraci a že by na tom jistě dobře vydělali. Ale nikdo ze jmenovaných to nerealizoval. A teď jsem narazil asi na číňany co to realizovali:
https://www.youtube.com/shorts/AgXMKIQY2gc
https://www.youtube.com/shorts/mxQ7x72EbuA
https://www.youtube.com/shorts/oSsE7v9_XnA
neskutečný... realistická miniaturizace 1:4? včetně knoflíků a čerpadel? :shock:

teda pokud to není AI generovaný video, dneska už člověk neví :lol:

EDIT: klidně to téma přešoupnout kam patří jestli je to zajímavý a nebo nechat tady pokud je to fakevideo
Groot
Milan199
Příspěvky: 3615
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

22. 6. 2026, 10:08

martasg1 píše: 22. 6. 2026, 9:49 Už od několika strojařů jsem si za poslední desetiletí vyslechl názor a plán, že se dají do výroby malých cnc frézek a soustruhů, že je po nich velká poptávka a že na trhu nejsou za dostupnou cenu a v zajímavé konfiguraci a že by na tom jistě dobře vydělali...
Problém je, že "malej" CNC stroj má úplně ten samej řídící systém jako velkej. Malinko ušetříš na kabelech a trochu na menších pohonech. Bezpečnostní prvky jsou zcela shodné. Tím se ti ta stavba tak prodraží, že to je neprodejný. Jenom sraní okolo zkušeben a prohlášení stojí víc nežli ten stroj.

Když si takový stroj postavím pro sebe, je zaplacený za měsíc. Pokud šel k zákazníkovi, čekal mě nekonečný příliv nápadů na mnohaleté záruky, nářadí na rok v ceně, servis 24/7/365 do deseti minut. Když se z rozvaděče "ztratily" měniče, nebo se ucpal odtok okapu na střeše a stroj to propláchlo, čekala mě nechutná komunikace s právníkem ohledně záruk.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 3144
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

22. 6. 2026, 2:29

No, a kdyby se to prodávalo jako stavebnice, musí to mít stejný testy a schválení? Jen se ptám, nic o tom nevím. Eventuelně, kdyby to dělaly třeba dvě firmy; jedna mechaniku, druhá elektriku, aby se vyhnuly tý byrokracii. Samozřejmě by se to sestavilo a všechno by pasovalo a fungovalo.
Čínan to dělá taky a bez ní, a prodává to tady.
Sancho Panza
Příspěvky: 1307
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

22. 6. 2026, 3:38

pafik píše: 22. 6. 2026, 2:29 Samozřejmě by se to sestavilo a všechno by pasovalo a fungovalo....
:lol: :lol: :lol:
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“