Vnitřní obrábění tažené oceli S355

obrabeni na klasice
miv
Příspěvky: 1425
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 6. 2026, 1:03

Milan199 píše: 26. 6. 2026, 8:00 V této fázi na stroj nic nesváděj. :D
Když ono je to tak pohodlné. Přece nemůžu napsat, že ten hňup jsem já. Kam bychom to pak došli??? :lol:
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 3151
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

26. 6. 2026, 4:37

Na ty naše malý soustruhy (nemusíš uvádět typ, stačí váhu :) ) sis vybral z těch tří obrázků tady ten "nejblbější". Ten tvůj plátek má snahu se od materiálu odtlačovat. Ten Milanův naopak zatlačovat do materiálu. Pro ty naše malý mašinky jsou nejlepší qwerovy plátky. Na velkém tuhém soustruhu to bude fuck.
zverodoktor
Příspěvky: 3766
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

26. 6. 2026, 8:49

A ešte treba dodať, že ten tenký čínsky držiak na plátok z nie zrovna najpevnejšej oceli do tej zostavy tiež moc pevnosti nepridá. Tenký držiak plátkov na diery som kúpil od číňana z TK telom, rozdiel v tuhosti je dosť cítiť.
SU32, MN80, FN25, ISEL4433, Jakobsen SJ25, N1, VS16, Anycubic Kossel
Dawe
Příspěvky: 3108
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

26. 6. 2026, 9:58

zverodoktor> o pevnost u drzaku nejde, tam jde z mechanickych charakteristik o tuhost.
A ta je u vsech oceli prakticky stejna, at jde o cinske "blato", nebo legovanou zuslechtenou ocel. Vsechno se pohybuje kolem 200-215GPa Younguv modul. Rozdil je jen v trvdosti a otlaceni, cili za jak dlouho a po kolika vymenach se vymacka luzko.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
miv
Příspěvky: 1425
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 6. 2026, 11:12

Dawe píše: 26. 6. 2026, 9:58 zverodoktor> o pevnost u drzaku nejde, tam jde z mechanickych charakteristik o tuhost.
A ta je u vsech oceli prakticky stejna, at jde o cinske "blato", nebo legovanou zuslechtenou ocel. Vsechno se pohybuje kolem 200-215GPa Younguv modul. Rozdil je jen v trvdosti a otlaceni, cili za jak dlouho a po kolika vymenach se vymacka luzko.
Tento případ byl o nezkušenosti obráběče. Poté, co mi bylo naznačeno, jak se to má dělat, je výsledek výborný. Se stejnými plátky a stejnými držáky. Tuhost soustruhu je dostatečná. Teď, když zhruba vím, jak se to má dělat, dokážu soustružit vnitřní díru se šponou 1.5 mm. A výsledek je velmi hladká vnitřní díra. Dnes jsem si to vyzkoušel.
miv
Příspěvky: 1425
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 6. 2026, 11:18

Dawe píše: 26. 6. 2026, 9:58 zverodoktor> o pevnost u drzaku nejde, tam jde z mechanickych charakteristik o tuhost.
A ta je u vsech oceli prakticky stejna, at jde o cinske "blato", nebo legovanou zuslechtenou ocel. Vsechno se pohybuje kolem 200-215GPa Younguv modul. Rozdil je jen v trvdosti a otlaceni, cili za jak dlouho a po kolika vymenach se vymacka luzko.
Domnívám se, že to nebude úplně pravda. Průhyb bude sice dán modulem pružnosti, ale asi tam bude i "kývání" dané menší tvrdostí materiálu ve styku s upevňovacími body plus pohyb destičky v lůžku opět dané menší tvrdostí materiálu. Navíc typuji, že ty dražší držáky jsou nejen z tvrdšího materiálu, ale jsou i přesněji vyrobeny. Pokud se mýlím, pak mne, prosím, opravte.
miv
Příspěvky: 1425
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 6. 2026, 11:20

zverodoktor píše: 26. 6. 2026, 8:49 A ešte treba dodať, že ten tenký čínsky držiak na plátok z nie zrovna najpevnejšej oceli do tej zostavy tiež moc pevnosti nepridá. Tenký držiak plátkov na diery som kúpil od číňana z TK telom, rozdiel v tuhosti je dosť cítiť.
Pozor, fotografie mate, ten držák je průměru 16. DO předvrtané díry D23,5 se tak tak vešel.
Dawe
Příspěvky: 3108
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

27. 6. 2026, 12:12

miv> ano, mylis se. To co popisujes je prave otlaceni, cili specificky lokalni typ namahani. Ten ale vede pouze na mezni stav unosnosti, cili lokalni deformace. Na celkove pretvoreni a tuhost prakticky vliv nema. Vic najdes napr. ve skriptech meznich stavu materialu.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
zverodoktor
Příspěvky: 3766
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

27. 6. 2026, 6:52

Ospravedlňujem sa, vidím že mojou kuchynskou terminológiou som sa netrafil do toho, čo som chcel povedať. Doteraz som žil v tom, že pevnosť a tuhosť sú prakticky synonymá, ďakujem za vyvedenie z omylu. Každopádne som chcel povedať , že pri použití držiaku fí 6 ktorého telo je zo slinutého karbidu vyrobím na MN80 presnejšiu dieru z lepším povrchom ako keď použijem za rovnakých podmienok čierny oceľový držiak .
SU32, MN80, FN25, ISEL4433, Jakobsen SJ25, N1, VS16, Anycubic Kossel
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 3151
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

27. 6. 2026, 7:17

zverodoktor píše: 27. 6. 2026, 6:52 Ospravedlňujem sa, vidím že mojou kuchynskou terminológiou som sa netrafil do toho, čo som chcel povedať. Doteraz som žil v tom, že pevnosť a tuhosť sú prakticky synonymá, ďakujem za vyvedenie z omylu. Každopádne som chcel povedať , že pri použití držiaku fí 6 ktorého telo je zo slinutého karbidu vyrobím na MN80 presnejšiu dieru z lepším povrchom ako keď použijem za rovnakých podmienok čierny oceľový držiak .
Taky má TK vyšší pevnost (tuhost), než ocel. Na malý díry monolitické TK nožíky ideální. Pokud máš sponzora, kterej ti je kupuje, nebo kliku, že ho nezlomíš :) . Já měl naštěstí sponzora ..... :D
Milan199
Příspěvky: 3625
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

27. 6. 2026, 7:43

zverodoktor píše: 27. 6. 2026, 6:52 Ospravedlňujem sa, vidím že mojou kuchynskou terminológiou som sa netrafil do toho, čo som chcel povedať. Doteraz som žil v tom, že pevnosť a tuhosť sú prakticky synonymá, ďakujem za vyvedenie z omylu. Každopádne som chcel povedať , že pri použití držiaku fí 6 ktorého telo je zo slinutého karbidu vyrobím na MN80 presnejšiu dieru z lepším povrchom ako keď použijem za rovnakých podmienok čierny oceľový držiak .
SK drzaky maji i lepsi schopnost tlumeni vibraci. Jadro byva z hrubsiho zrna a povrch z jemnejsiho. Pokud se podari ho zlomit je ten rozdil videt i okem.
zverodoktor
Příspěvky: 3766
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

27. 6. 2026, 7:47

Milan199 píše: 27. 6. 2026, 7:43
SK drzaky maji i lepsi schopnost tlumeni vibraci. Jadro byva z hrubsiho zrna a povrch z jemnejsiho. Pokud se podari ho zlomit je ten rozdil videt i okem.
Ja naopak dúfam, že sa mi ho zlomiť nepodarí 😁
SU32, MN80, FN25, ISEL4433, Jakobsen SJ25, N1, VS16, Anycubic Kossel
Milan199
Příspěvky: 3625
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

27. 6. 2026, 9:12

zverodoktor píše: 27. 6. 2026, 7:47
Milan199 píše: 27. 6. 2026, 7:43
SK drzaky maji i lepsi schopnost tlumeni vibraci. Jadro byva z hrubsiho zrna a povrch z jemnejsiho. Pokud se podari ho zlomit je ten rozdil videt i okem.
Ja naopak dúfam, že sa mi ho zlomiť nepodarí 😁
To nebylo prani !
Ale kdyz ho nutne potrebujes zkratit, nariznes ho a dolomis, tak je ta struktura videt.
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“