Jestli je lepší pohyb stolu v X a Y a pohyb vřetene (Z) nebo pohyb stolu v X a pohyb vřeteníku v Y a Z (DGM) nebo stůl stojí a pohybuje se v řeteník ve všech osách (CHIRON) je těžká otázka. Každá konstrukce má své. A pokud máš trochu technické myšlení, tak si je odvodíš.

(kdyby některý typ neměl nějaké výhody tak se od jeho výroby upustí :- D )
Otázka odměřování:
- při dlouhých osách a velkých obrobcích (bavíme se v řádech metrů) mají pravítka své opodstatnění. Co se týče přesnosti (bavíme se v mikronech) - pravítka jsou převážně vyrobeny ze skla, které má jinou teplotní roztažnost než kov a pak už je jen otázkou výrobce jak toto kompenzuje. Pokud dojde k opotřebení stroje (vůle mezi spojkou, uložením kul. šroubu, kul. šroubem, vedením osy,...) je pohon osy nestabilní - dochází k rozkmitání. A další věc je vlastní uložení pravítek na stroji (konstrukce) aby nedocházelo k jejich znečišťování.
Souhrnem:
- nepřímé odměřování (z motoru) :
-levnější, jednodušší, spolehlivější
-při malých pojezdech stroje je přenost srovnatelná a přímým odměřováním
- přímé odměřování (z pravítek) :
- přesnější u větších rozjezů os a velkých obrobcích
- náchylnost ke znečištění
Já osobně dávám přednost u malých strojů (pojezd osy do 1500mm) nepřímému odměřování (z motoru) a u pojezdu nad 1500mm pravítkům.
p.s. Každý řídící systém má možnost kompenzace nepřesnost kul. šroubu, tato kompenzace se využívá u obou způsobů odměřování.