reprap a podobne

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
jakub199
Příspěvky: 68
Registrován: 22. 8. 2009, 9:31
Bydliště: Brez. p. Bradlom/ Spišská N. Ves

16. 10. 2010, 4:16

ja tu vidim celkom pekné využitie vo vlakovom modelárstve, kde keď si zoberiete tu cenu za tie malé srandy tak pri skupinke 2-3 nadšencov sa to pri takom väčšom koľajisku možno aj oplatí.Letecké modelárstvo tiež. Na svoje si prídu aj tzv. cocpit buildery ktorí stavajú kokpity lietadiel . Osobne som trošku v diani http://www.777cockpit.com/ a tam už len CNC frézka malých rozmerov na seba ihneď zarobí taketo niečo by asi tiež našlo využitie.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

22. 12. 2010, 2:31

http://www.anderswallin.net/
V podstatě stačí k obyčejnému cnc dodělat extruder a můžeme vesele tisknout.
HonzaCh
Příspěvky: 289
Registrován: 21. 11. 2006, 8:57
Bydliště: Ostrava

29. 12. 2010, 9:04

bobik píše:... a můžeme vesele tisknout.
Třeba amarouny? ;)

H.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2011, 4:42

Jasně, amarouny. Už si toho všimnul i náš tisk, tady je to s překladem:

http://hobby.idnes.cz/jidlo-je-v-tiskar ... -domov_bma
Aleš Procháska
chobotek
Příspěvky: 20
Registrován: 6. 12. 2010, 3:06

16. 2. 2011, 7:33

Rozhovor s Josefem Průšou, jedním z vývojářů RepRapu:
http://www.root.cz/clanky/3d-tiskarna-r ... eba-bryle/" onclick="window.open(this.href);return false;
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

16. 2. 2011, 7:55

Opravdu se dá reprap postavit za 13 000 Kč? Pro opravy hraček mích dvou draků bych našel pro tiskárnu uplatnění. Pokud by se komponenty na tiskárnu daly koupit postupně, byl by to ideální stav.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2011, 12:30

Přehled 3D tiskových technologií:
metody 3D tisku.PDF
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

16. 2. 2011, 1:26

Max píše:Přehled 3D tiskových technologií:
metody 3D tisku.PDF
Chybi tam z amaterskeho hlediska pomerne zajimava metoda Selective Inhibition of Sintering. http://www-bcf.usc.edu/~khoshnev/RP/SIS ... tering.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2011, 8:40

Nezmiňuje se o tom na str. 24, akorát pod jiným názvem? Připadá mi to hodně podobné, akorát se u SIS používá pro vytvrzení tepelné záření.
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

18. 2. 2011, 10:35

Max píše:Nezmiňuje se o tom na str. 24, akorát pod jiným názvem? Připadá mi to hodně podobné, akorát se u SIS používá pro vytvrzení tepelné záření.
U SIS staci nakreslit jen konturu vrstvy, pak se cela vrstva spece krome nakresleneho mista. Vysledkem je daleko vetsi rychlost. Staci na to jednotryskova piezohlava ...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22436
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2011, 12:59

ma nekdo predstavu jak vychazeji cenove tyhle prasky a jine spotrebni materialy?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
oscar
Příspěvky: 1193
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

18. 2. 2011, 1:16

s dovolenim bych se pridal s dotazem jak moc je vysledny vyrobek v tech vrstvach pevny - lze to nejak porovnat treba se silonem? konkretne mi jde o ruzne casti RC modelu
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

15. 3. 2011, 11:34

Přeji všem přítomným pěkný den.

Začnu poněkud ze široka. Sám se pohybuji v prostředí, které má k CNC technice blízko a mám přístup i na "profesionální" tiskárnu využívající technologii FDM a ABS plastu. Každopádně náklady jsou tam někde naprosto jinde, než u tohoto projektu. (250kkč tiskárna, 5kč na ccm materiálu tj 10x vyšší atd.) Výsledek vypadá na té profi tiskárně velmi slušně + umí i podpůrný materiál. Nicméně možnost vytvořit vlastní tiskárnu za +- 15kkč, s náklady na 1/10 - 1/20 té profi, rozhodně u mě stojí za námahu a docela vážně uvažuju o tom že se do toho pustím.

Prozatím jsem si prostudoval co jsem kde našel, prohledal ceníky a rozhodl se zhruba takto:

1. Zvolený typ: Reprap II Mendel. Zdá se nejstabilnější + komentáře k němu jsou nejpříznivější.
Varianta od Průši mi přijde zbytečná, protože nevidím důvod nahrazovat kuličková ložiska (je jich tam 48) plastovými kluznými, když stoji 10kč jedno (kdoví odkud to vozí)
2. Plastové díly. Ať jsem pátral jak jsem pátral v ČR jsem kromě Průši nenašel nikoho kdo by je vyráběl a to pokud možno v přijatelné kvalitě. Mohl bych si je spíchnou v práci ale pokud se mi nepodaří ukecat cenu na 0 , tak jen náklady za materiál vyjdou +- 5500Kč.
3. Elektronika. Naposled jsem něco pájel před xx lety (turbo do amigy) sice to fungovalo, ale dnes už takový hrr nejsem, takže jsem koukal kde by to šlo sehnat spájené a našel varianty od 3500-5500 Kč všechny mimo ČR, Některé v USA některé v EU (podotýkám že nemám moc zkušeností s nákupy na ebay či ze zahraničí). I pokud se rozhodnu desku vyrobit doma a pospájet to sám (on by to zas takový problém být neměl, když PCB vytisknu a po přenesení na měděnou desku vyleptám + použiju pastu) je otázka jestli náklady nebudou prakticky stejné, či seženu všechny díly (na tom zatím dělám ).
V neposlední řadě se snažím vybrat takovou elektroniku ke které by šla následně přidat druhá hlava s podpůrným materiálem. Na reprap existuje velké množství variant a vyznat se v tom je docela fuška.
4. Mechanická část by neměl být až takový problém, s tím že v plánu je postupná úprava za účelem zlepšení kvality tisku. Přeci-jen ta profi tiskárna má vrstu kolem 0,2mm a tohle má otvor pro materiál 0,5 + zakrytování a vyhřívání (zvláště pro ABS).

Nejvíc mě na tom láká to, že je to programované v ISO kódy pro cnc je k tomu dostupný i SW a člověk se může přidat a sám měnit co je třeba.

Jinak ty výtisky z ABS plastu mají srovnatelné vlastnosti jako výlisky (Zkoušelo se to u nás na trhačce) . Povrch je sice "zoubkovaný" ale dá se to opracovat prakticky libovolným způsobem, tj. smirkovým papírem počínaje a chemickým rozpouštědlem, barvou a teplem konče. Běžně se tu vytiskne třeba model lopatek turbínky a ten pak jde normálně na reálné testy, rozhodně ty výsledky nejsou jen na okrasu (co si vzpomínám ABS plast má mez pevnosti kolem 70-80MPa ). Jenom bych dodal že je omezena i minimální tloušťka stěny, kterou to zvládne (na té profi se jim povedlo něco kolem 1mm).

Ad cena za materiál. O ceně za výrobu kovové součásti z prášku nemá cenu uvažovat (je to drahé jako blázen tj. za malou součást desítky tisíc Kč). Ta prášková technologie s inkoustovou tiskovou hlavou sice umí barvičky a provoz by nemusel být extra nákladný ale výsledek z hlediska pevnostních vlastností za moc nestojí (musí se to napouštět aby to vůbec něco vydrželo). Levný na materiál by mohl být tizk z papíru (výsledkem je pak něco jako dřevěná hmota, ale pochybuji, že by něco takového dokázal dát dokopy amatér. Tuhnutí pryskyřice laserem je sice na první pohled efektní, ale rozměrově nestabilní (jsou tam velká vnitřní pnutí). Prakticky jediná opravdu použitelná a levná technologie je momentálně to FDM. A to jde jak je vidět zpíchnout i v domácích podmínkách.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

15. 3. 2011, 4:33

K tomu 3D tisku kovu. Teď si necháme natisknout jeden díl, 27x60x40 a vyjde to na 11 000Kč. Pro porovnání obdobně velký díl před pěti lety přišel na 30000Kč. Takže náklady jdou dolů, což je jen potěšitelné, protože je tu generace "prasáckých" konstruktérů, co se vůbec nepřemýšlí nad vyrobitelností dílů. :D
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2011, 4:45

To je jak se vším, jak to začne dělat více firem tak cena klesne, koukal jsem že ABS má ve formě drátu cenu zlata, ale nemůžu přijít na to proč. Asi by měl někdo vykoumat reprap tak, aby žral granulát.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“