Amatérská stavba CNC frézky v obrazech

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Karel Bambula
Příspěvky: 122
Registrován: 28. 1. 2009, 6:07

12. 3. 2011, 10:51

Tak už k věci.
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

18. 3. 2011, 7:44

Přidal jsem pár fotek.
http://miloszavadil.rajce.idnes.cz/CNC/" onclick="window.open(this.href);return false;
Miloš.
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

23. 3. 2011, 7:58

Zase pár fotek.
http://miloszavadil.rajce.idnes.cz/CNC/" onclick="window.open(this.href);return false;
Miloš.
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

24. 3. 2011, 5:35

Me se to libi. To je radost pohledet, kdyz se to umi, je z ceho a je na cem.
Pavel Urban
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

24. 3. 2011, 6:48

Takže jsem vyzkoušel pohon na ose X. Celkem mě to nadchlo. Kolega mi zapůjčil DC servomotor neznámých parametrů pro první zkoušky. Už momentální rychlost 3,6m se mi zdá na přejezdy dostatečná. A ta bude určitě ještě lepší při zvýšení napětí ze současných 23V na 30V.
Nemám ale nejmenší představu jaká by vlastně měla být síla toho pojezdu. Já to zkoušel tak, že jsem spustil motor a zkusil jsem působit svou vlastní silou proti pohybu portálu. Při vynaložení veškeré své největší síly se mi podařilo portál zastavit.
(Odběr při zastavení byl 6,6A. Po asi čvrthodinovém zkoušení byl motor stále studený.)
Má někdo zde nějaké srovnatelné zkušenosti? Pocitově mi připadá, že třeba s frézováním polystyrénu, umělého dřeva, překližky a textitu by si frézka bez problémů poradila, ale je to moje první zkušenost a tak nemám žádnou představu, jak by to mělo být předimenzované.
Díky. Miloš.
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

24. 3. 2011, 6:53

A ještě jedna zkušenost. Dnes jsem také namontoval přepínač pro reverzaci chodu a zkoušel jsem přepínat chod při rychlosti pojezdu 3,6m/min. Stůl se ani nehnul. Snažil jsem se také stůl "rozvibrovat" rychlým přepínáním tam a zpět. Ani za těchto podmínek se nic nedělo. Uvidíme při vyšších rychlostech.
Miloš.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22436
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2011, 7:19

tam je jeste otazka na jakou chybu jsi se dostal pri tom maximalnim zatizeni toho serva
nektery serva jsou totiz dst gumovy a prilisnou odchylku nehlasi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

24. 3. 2011, 7:29

Tady jen radši upřesním. Servo bylo připojeno přímo na zdroj jen přes mechanický přepínač pro reverzování otáček. Prostě pouze na zkoušku pojíždění bez jakékoliv elektroniky.
Miloš.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2011, 7:34

Robo, nekaz radost a nestras :D . Predstav si Zami, ze kdyz to "telem" zkousis zastavit, ze v ceste materialu bude treba 4ka frezka...
V pohode, vsechno prinese cas, i ty zkusenosti, jak na to.
SMELE DAL, radi a zdravi Mirek
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

30. 3. 2011, 12:15

Tak opět přidáno pár fotek.
http://miloszavadil.rajce.idnes.cz/CNC/" onclick="window.open(this.href);return false;
Miloš.
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

30. 3. 2011, 12:37

Ještě mám jeden dotaz. (Asi nejspíše na pány z Gravosu.) Je možné provést zkoušku pojezdu s třífázovým krokovým motorem tak jak jsem to provedl se servomotorem? To znamená pustit do něj nějaké napětí a přejet pojezdem? Nebo to musí být pouze s driverem, nebo něčím jiným ? (Dle mého laického názoru to pro třífáz musí být nějak něčím upraveno.)
O co mi jde. Mám vyzkoušený pojezd osy X s jakýmsi servomotorem neznámých parametrů při nainstalovaném jednom šroubu.
Dnes mi dodali konečně druhou matku a po namontování a seřízení už to ten motorek tak dobře nezvládá. (Přesnost a tuhost pohybu portálu je daleko vyšší ale přece jen, odpor celého zařízení se také zvýšil. Na zastavení portálu je třeba o dost menší síla než předtím.)
S velkou pravděpodobností dojde k rozhodnutí použít třífázové krokové motory , ( to ostatně už jednou padlo ale naskytla se příležitost vyzkoušet celkem levnou variantu se servy), ale nejsem si jistý kroutícím momentem, jaký by v pohodě stačil na tuto osu X i s dostatečnou rezervou. Proto bych chtěl nejdříve vyzkoušet 3f motor dejme tomu s momentem 2Nm a potom se rozhodnout zda je třeba silnější a tento použít třeba na osu Z.
Existuje tedy nějaká jednoduchá metoda jak toto vyzkoušet ?
Díky . Miloš.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22436
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2011, 1:30

jednoducha neni
krokovy motor musis necim ridit narozdil od stejnosmerneho (tvuj pripad) servo se ze ss motoru stane take az zapojenim nejakejho driveru (pak muze kratkodobe vyvinout daleko vetsi silu nez samotny ss motor na nominalnim napeti a proudu)

tj. pro ten test na krokaci potrebujes driver krokace a jeste zdroj impulzu pro krokovani (nejaky generator kmitocku, d-pot, obvod NE555, PC s LPT portem a podobne)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2011, 5:02

Jednoducha metoda odzkouseni:
Pokud budes schopen poinformovat o dosažených vysledcich, pujcime ti 3f.motor 2Nm s budicem YKB3606 a pripojenou ridici destickou GVE84 se zdrojem a kabelem do PC (RS323).
Namontujes motor, nakopirujes Armota do "popelnicoveho" kompu, zapnes a muzes "pokusnicit". S nastavenim pripadne pomuzeme.
Nabizim to proto, ze se mi tvuj pristup i masinka libi a zajimaji nas (asi i ostatni kolegy zde) vlastnosti a hranice tohoto pohonu na velkem routeru.
Pokud bude zajem, napis mi na obchod@gravos.cz
Zdravi Mirek :D
unudle
Příspěvky: 45
Registrován: 14. 7. 2009, 3:05
Bydliště: Bučovice u Votic

30. 3. 2011, 5:34

Jednoducha metoda odzkouseni:
Pokud budes schopen poinformovat o dosažených vysledcich, pujcime ti 3f.motor 2Nm s budicem YKB3606 a pripojenou ridici destickou GVE84 se zdrojem a kabelem do PC (RS323).
No tak to je podle mně úžasná služba. Jen aby se na tebe pak nevrhli všichni rádoby zkoumatelé. Ale ZAMI si to při své šikovnosti a píli jistě zaslouží. Výsledky by mne taky zajímaly.
unudle
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

30. 3. 2011, 7:29

Pro Mirek-Gravos.
Díky moc za nabídku. Velice si jí vážím. Jakmile si to trochu srovnám v hlavě, tak bych se případně ozval. Proč to píšu takto zamotaně, (určitě by se slušelo této nabídky využít okamžitě), ale:
1. Sešlo se mi více nabídek, (a velice příjemně mě to překvapilo), a potřebuji si vše nechat projít hlavou a načerpat některé další vědomosti.
2. Zrovna jsem se vrátil z dílny s poznáním , že jsem (citlivě řečeno) truhlík. Jak jsem psal, že po instalaci druhého šroubu jde vše více ztuha, tak to se změnilo po namazání šroubů....... :oops: Já osel jsem při tom všem zkoušení úplně zapomněl mazat. Teď už to zase chodí jako při zkouškách s jedním šroubem.

Takže prosím o strpení a jen doufám, že na mě nebude nahlíženo jako na vyčůránka, který neví co chce.
Moc díky. Miloš.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“