Nový malý stolní soustruh (nešikmooký) - anketa

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět

otazka v prispevku

1. Ano, cena do 100k je akceptovatelná pokud bude odpovídat kvalita a životnost stroje
12
9%
2. Ano, pokud by byl do 60 tisíc
31
22%
3. Ano, ale nemám na to finance
18
13%
4. Ne, stačí mi čínské výrobky
10
7%
5. Ne, raději koupím něco levného starého, ale ne čínu
24
17%
5. Ne, potřebuju strojní posuv a větší mašinu
26
19%
6. Ne, potřebuju CNC soustruh
5
4%
7. Řešíte blbosti, lepší je jít do hospody a nebo za holkama.
12
9%
 
Celkem hlasů: 138
nemo
Příspěvky: 476
Registrován: 8. 9. 2008, 7:31
Bydliště: Kralupy N.Vltavou

17. 2. 2012, 11:47

Lože
Přílohy
DSC00601.JPG
Není vedení jako vedení.
nemo
Příspěvky: 476
Registrován: 8. 9. 2008, 7:31
Bydliště: Kralupy N.Vltavou

17. 2. 2012, 11:50

Vodící plochy suportu a koníku jsou obloženy turcitem.
Není vedení jako vedení.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2012, 12:12

nemo: pěkné, už jsi na tom odvedl kus práce. Mám pár otázek kdo je to ten "Děčín" ? Co tě vedlo k použití kontilitiny a tomu, že jsi nepoužil žádné odlitky? Kde se dá sehnat Turcite? Pokoušel jsem se ho sehnat na svou SV18, ale nepodařilo se mi to. Bude to manuální soustruh (s možností strojního posuvu ozubeným převodem), nebo počítáš i s nějakým omotorováním? Píšeš, že zatím jsi na 50 000Kč, kolik ještě odhaduješ, že to sežere? Točný průměr nad ložem je 240mm, nebo je těch 240mm nad ložem osa a točný průměr je 480mm?
nemo
Příspěvky: 476
Registrován: 8. 9. 2008, 7:31
Bydliště: Kralupy N.Vltavou

17. 2. 2012, 12:55

Ahoj,
maximální průměr nad ložem je 300mm, těch 220 je zatím pracovní. Posuv podélný bude strojní, alá mn80 včetně závitů, to jsem psal. Motor 480V, 1.5Kw + Freq.měnič. Max otáčky teoretické 10 000. Ale prakticky asi do 4000. Turcit jsem koupil v Čechách, na pobočce. Min. objednávka je za 2000Kč bez dopravy. Sila 1.6mm. Ale kolega má českou hmotu Zedex nebo tak nějak, snad je stejně dobrá, nevím jak je to s cenou. Rozměr Turcitu ti udělají podle objednávky, sílu také.
Adresa: Trellegorg Sealin Solutions Czech s.r.o.
Nábřeží Dr. Beneše 2354
26901 Rakovník
Email: tssczech@trelleborg.com
Tel: 445 570 656
To lože jsem dělal takto proto, že je to nejschůdnější cesta pro amatéra a myslím, že je to nejlepší řešení. Váha lože s litinou je kolem 100kg.
Myslím, že ještě tak 10 - 20000Kč do toho nacpu. Snad se to vyplatí. Můj záměr byl přesný, vysokootáčkový soustruh alá Schaublin, Hardinge,Weiler atak.
Nojo, hezký sny, ale cesta křivolaká.
Ta cena se dá stáhnout, já měl vše po jednom kusu. Myslím, že vřeteno ve více kusech by šlo dolu a tak by to bylo se vším.
KOVO DĚČÍN
Nemo.
Naposledy upravil(a) nemo dne 11. 12. 2012, 8:48, celkem upraveno 2 x.
Není vedení jako vedení.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2012, 1:06

To je fakt paradni! :D .
Mam dotaz: koupim kontiblok (loze), ofrezuju, obrousim á"0". Udela to za cas (rok) nejakou zmenu, prohne se to? mas nejakou zkusenost?
Dik, M.
nemo
Příspěvky: 476
Registrován: 8. 9. 2008, 7:31
Bydliště: Kralupy N.Vltavou

17. 2. 2012, 1:12

Já mám bloky zalitý v tom polymerbetonu asi 3 roky, a zatím žádná změna, alespoň podle pravítka. Ten beton litinu asi drží zkrátka.
N,
Není vedení jako vedení.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2012, 2:10

:D Dík! Ktera jsi Praha? Nakonec to je jedno..Dalo by se to videt? Klidne odpoved do majlu obchod@gravos.cz
To tema "nevyschlo", vrta a vrta mi to hlavou, co po te "cine" a jak nejlip delat :D . Ten chleba/houbu na lozi neumim, radsi se drzim špón a to loze
bych klidne udelal z hranolu KL. Uz jsem s ni delal, jde to paradne, ale jen kratky kousky a ty zmeny tvaru po obrobeni a odstarnuti nevim.
Tak at se to daří!
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2012, 3:25

Já si občas večer sednu k SolidWorks a trochu si to začínám kreslit. Ta koncepce Hardinge se mi začíná zamlouvat. Lože by se dalo udělat litinové z jednoduchého modelu - pouze z dvoudílné formy, to je paráda. Podle toho co jsem se o Hardinge dočetl, tak lože není litinové, ale je ocelové a na ten litinový podstavec je přišroubované. Kalená ocel tomu dodá odolnost proti otěru a litina to dokáže zatlumit. Brusiči to prý proklínají, protože se to strašně blbě brousí. Takže za úvahu by stálo i zjištění kolik by stála broušená ocelová deska (včetně děr se závity) na lože, třeba od preciz.cz a kolik by stál litinový podstavec. Případně odhadnout na kolik by přišel podstavec z epogranitu, ten by se dal odlévat dokonce do formy jednodílné (no, možná jedna forma + nějaká rovná čela).
Kdyby to mělo být navržené univerzálně/modulárně, tak je potřeba předem promyslet spoustu věcí, ale do té příští pětiletky by se to snad zvládnout dalo. Zatím jsem se zaseknul na posuvech.
Podélný posuv by se dal elegantně vyřešit posuvovým šroubem s "šnekovou maticí" to by umožnilo používat ruční posuv (stejně jako u posuvu pomocí ozubeného hřebenu u běžných soustruhů), dále posuv pomocí ozubených kol pro klasické řezání závitů, jednoduše i pohon servomotorem a jednoduše i pohon dvojitou šnekovou převodovkou třeba pro frézování závitů (jako to je u TS201). Naprosto univerzální řešení a navíc jednoduché. Fungovalo by to s trapézovým i s kuličkovým šroubem. :idea: :!:
Pokoušel jsem se něco podobného vykoumat i na posuv příčný, ale tam jsem zatím na nic podobně jednoduchého nepřišel.
Snažim se probrat všechny možné kombinace šroubů, matic, hřebenů, šnekových i jiných převodů, ale zatím nic :(
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

17. 2. 2012, 6:23

Snažim se probrat všechny možné kombinace šroubů, matic, hřebenů, šnekových i jiných převodů, ale zatím nic
Ty máš učitě větší přehled, já zase sháním nějaké výkresy jednoduchých převodovek s reverzem - o ten mi jde především, nevíš o něčem, kde se k tomu dostat?
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2012, 7:11

Miller: Strčit tam jedno vložené ozubené kolo (mezi dvě další) ti nestačí? To je jednoduché a funkční řešení. Na co to potřebuješ?
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

17. 2. 2012, 8:41

Na reverzaci vodicího šroubu, mám pár nápadů sám (zatím neověřených) a pár odkazů, jak to řešili na číňanech jiní - většinou přímo v převodové skříni, hned za řemenicí, jenže já tam nemám pro jednoduchou úpravu dost místa, tak jsem se zaměřil přímo na hřídel posledního oz. kola, která přes pružnou spojku pohání vodicí šroub. Jednak bych to tam rád rozpojoval, jednak reverzoval, toť "vše".
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2012, 9:46

Miller: no, nevím jak přesně to má být uspořádané, ale to je zrovna věc, které bych se rád vyhnul. Raději to předem dobře promyslet, aby se později nemuselo řešit, že něco pro nedostatek místa nejde.

Tohle je klasické uspořádání:
http://www.lathes.co.uk/threading/geartrain.bmp" onclick="window.open(this.href);return false;

Smyslem těch 4 ozubených kol v horní části obrázku je právě reverzace.

A jinak na těch stránkách jsem našel i SW pro výpočet převodů na soustruhu, to je docela užitečná pomůcka.
http://www.lathes.co.uk/latheparts/page14.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

17. 2. 2012, 10:20

Dík, prostuduju to, také se už s tím nějaký čas trápím a proto sháním info kde se dá :)

EDIT: Založij jsem na to nové téma - Úpravy mini soustruhu Sieg C-4
a převedl jsem tam ty příspěvky, abych tu dál nezacláněl...
Naposledy upravil(a) Miller dne 18. 2. 2012, 1:30, celkem upraveno 1 x.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2012, 1:24

Tahle věc se na starých profi mašinách řešila kuželovými třecími spojkami. Bylo možno zapínat pohon na oba směry přesunem páky. V tom systému se používala i převodovka který měla za úkol na jednu stranu zvýšit otáčky. Princip by šel jistě použít i pro pohon posuvového šroubu. Jen by se to muselo překonstruovat a zmenšit.
Jinak ten způsob získání reverzních otáček je pochopitelně klasika použitá i ve výše popsaném systému... :wink:
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

3. 11. 2012, 11:10

Tady ještě pořád umí, a nejsou zavřený.
http://www.czas.cz/?PageId=203&SubId=1
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“