Soustruh ASIST 550W vs PROMA SM-300

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5219
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 5. 2015, 10:02

atlan píše:Ked pozries na ten motor z prednej strany tak pochybujem zeby tam mali gulickove lozisko, ale aj to je bezpredmetne lebo motor ma rozmer 5*9cm, tych 700w ani omylom aj to bude vypocitane z otacok a krutaku, to rovno moze kupit flexu za 14E a bude mat rovnaky motor, v kazdom pripade na sustruh slabe.
Díky za vysvětlení. To jsem opravdu přehlédl.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5219
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 5. 2015, 10:12

Instalace jináho motoru ať už asynchronního nebo z pračky může být problém. Jak jste to vyřešili vy?
Přílohy
Bohužel pro využití původního převodu nevhodné viz. červené čáry možného řemene - zasahují do mechanického přepínání otáček :-(
Bohužel pro využití původního převodu nevhodné viz. červené čáry možného řemene - zasahují do mechanického přepínání otáček :-(
Nejbližšší možné přiblížení pračkového motoru - blíž jedíně s vyřezáním lože :-(
Nejbližšší možné přiblížení pračkového motoru - blíž jedíně s vyřezáním lože :-(
umístní původního motoru
umístní původního motoru
Porovnání původního a pračkového motoru
Porovnání původního a pračkového motoru
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5219
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 5. 2015, 11:07

Instalace klínu místo plechů
Přílohy
odřezání klínů - na každé stran minimálně 5 mm
odřezání klínů - na každé stran minimálně 5 mm
klíny vytažené pro zkrácení
klíny vytažené pro zkrácení
Ozanačení klínu
Ozanačení klínu
Vložení klínu zepředu
Vložení klínu zepředu
vložení klínu ze zadní strany
vložení klínu ze zadní strany
Držáky klínu
Držáky klínu
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2015, 7:22

Mimo téma.
Na tu flexu si dej pozor. Některé materiály při řezání dokáže povrchově dokonale zakalit a pro obyčejné nástroje z rychlořezné oceli jsou pak takřka neobrobitelné.
Vlastní zkušenost s držáky soustružnických nožů :(
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5219
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

11. 5. 2015, 8:20

jova píše:Mimo téma.
Na tu flexu si dej pozor. Některé materiály při řezání dokáže povrchově dokonale zakalit a pro obyčejné nástroje z rychlořezné oceli jsou pak takřka neobrobitelné.
Vlastní zkušenost s držáky soustružnických nožů :(
Nebyl problém, uřízlé klíny jsem začistil v poho jehlovým pilnílem. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2015, 8:32

Jasně, flexu jsem taky hodně používal, než jsem si koupil pásovou pilu. Většinou není problém, ale některé materiály mě fakt dostaly. Už jsem od ní v dílně upustil, vadil mi hlavně ten prach z řezání, dneska už bych bez té pásovky nemohl žít. :)
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

11. 5. 2015, 9:13

Stejné poznatky jako "jova" . Něco v pohodě ale něčeho se nůž nechtěl chytnout. OT: souhlas, pásovka je pásovka :wink:
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
atlan
Příspěvky: 3354
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

11. 5. 2015, 5:27

do loze by som nerezal :), a ked tam navrhnes nejake kladky ktorymi povedies remen aby si sa vyhol prevodom, to by mohlo byt nie ?
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2015, 6:42

Zdenku, aby ti ta hadice z vysavače jednou nechytla od jisker :wink:
Viděl jsem to jednou v DE a to jim to jen doutnalo. :D :D :D Čapl jim tan ten dlouholetitý prach a hezky se to rozdmýchlo, než na to přešli to honem vypnout.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5219
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

11. 5. 2015, 7:04

potraviny píše:Zdenku, aby ti ta hadice z vysavače jednou nechytla od jisker :wink:
Viděl jsem to jednou v DE a to jim to jen doutnalo. :D :D :D Čapl jim tan ten dlouholetitý prach a hezky se to rozdmýchlo, než na to přešli to honem vypnout.
No jenže to je hadice k separátoru popela ;-) Ta by chytnout neměla. Ty okuje, nebo jak nazvast létající jiskry od flexy, to chytá docela dobře i když ne úplně všechno
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
vilish
Příspěvky: 15
Registrován: 17. 4. 2015, 1:30

15. 5. 2015, 10:34

Tak chlapi motor mám doma, zkoušel jsem jej na regulaci - funguje. Teď musím nějak vyřešit ten převod síly. Nevíte jak se jmenuje ten zubatej řemínek co tam je originál. Musím koupit delší, třeba tady mateza.cz, ale vůbec se neorientuju v řemenech. Nějak to provizorně spojím abych vyzkoušel sílu a pak budu řešit držák - pokud to ten motor utáhne.
Přílohy
20150515_111105.jpg
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

15. 5. 2015, 6:16

Je to HTD-3M http://www.tyma.cz/produkty/ozubene-remeny/" onclick="window.open(this.href);return false;
Použij HTD 5M
atlan
Příspěvky: 3354
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

16. 5. 2015, 7:29

Hovoris o remni na prackovom motore tam zvykne byt PJ remen ale,treba pozriet rozmery drazok, co sa tyka sustruhu origo je tam nejaky cinsky palcovy remen, ktory sa podoba na 3M tak ze merat znamena vediet, pomeraj najdi na nete stranku kde maju remene a ich rozmery a mas to.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2015, 12:26

Kup řemenice i řemen novej a máš vystaráno za pár babek, v odkazu si najdeš řemenice stejného průměru.
vilish
Příspěvky: 15
Registrován: 17. 4. 2015, 1:30

9. 6. 2015, 7:09

Tak chlapi, jsem zas o kousek dál. Nyní potřebuji radu ohledně řemenu z pračkového motoru na pomocnou hřídel. Ta pomocná hřídel jednak bude řešit problém s původním převodem a jednak rozdíl v otáčkách náhradního motoru.
Jedná se v podstatě o velikostně stejný díl jako původní motor. Tudíž nemusím upravovat primární řemen (je použita řemenička z vadného motoru) a zároveň zasahovat do původní konstrukce (pro případ, že by se to celé nepovedlo). Prostě je tam místo toho původního motoru.
Na druhé straně hřídele nyní musím vyřešit napojení na pračkový motor.
Ten má 14000 otáček oproti původnímu, který má 6000 otáček.
Tudíž minimálně převod 1:2. Bylo mi řečeno soustružníkem, že jak na hřídel pračkového motoru a pomocnou hřídel by dal klasickou řemenici na klínový řemen. Jenže já nevím, zda to bude dostatečně silné, aby to neprokluzovalo. V řemenech se vůbec nevyznám, tak nevím.
Vzhledem k tomu, že se tam vejde větší řemenička (ta na pomocné hřídeli) v průměru max. 80mm, tak na převod 2:1 bude menší řemenice (na pračkovém motoru) 40mm. A nevím jestli, v těchto vysokých otáčkách bude dostatečné opásání, aby to fungovalo. Anebo tam nechat tu původní řemenici na pračkovém motoru a udělat plochou řemenici na pomocnou hřídel (na pračkovém bubnu je to taky tak). Nevím ale, zda se dá koupit řemínek. Aby to bylo i finančně únosné.
Mimochodem nevíte jestli ta drážkovaná řemenička z pračkového motoru jde pouze stáhnout, či jak ji sundat.
Díky za rady.
Přílohy
sou1.jpg
sou2.jpg
sou4.jpg
sou5.jpg
sou3.jpg
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“