jak vysoko soustruh

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

9. 8. 2013, 6:28

Já jsem v práci Mn 80 podložil cca o 10-12 cm a vyhovovalo nám to tak všem (výška postav asi 170 až 185 cm). Pokud u něj sedím na vysoké židli, vyndávám zásuvku (česky šuplík :) ).
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 8. 2013, 11:02

testone píše: Tak vysoko, aby se ti na něm dobře dělalo, u frézky platí samozřejmě to samé.
Neboj se si to vyzkoušet, dej na svoje pocity, ty jsou nakonec rozhodující.
člověk se stále učí ... ale jak si vyzkoušet výšku podstavce pro trochu větší stolní soustruh nebo podstavec pod frezu ... mne fakt nenapadá ?

pro frézku jsem podstavec odhadl - a stůl mám 112 cm ... se svěrákem - na ten jsem nějak zapomněl - 122 cm a pocitově je to už vysoko. Proto se ptám. (já jsem normovanej na 175 cm :-) )
No jo, ale snížit podstavec - znamená udělat nový.

asi bude nejlehčí - okopírovat výšku těch prodávaných k danému stroji.

díky všem ... vyšel pěkný přehled ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7220
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 8. 2013, 6:05

chb píše:
testone píše: Tak vysoko, aby se ti na něm dobře dělalo, u frézky platí samozřejmě to samé.
Neboj se si to vyzkoušet, dej na svoje pocity, ty jsou nakonec rozhodující.
člověk se stále učí ... ale jak si vyzkoušet výšku podstavce pro trochu větší stolní soustruh nebo podstavec pod frezu ... mne fakt nenapadá ?
Co třeba postavit to na běžný hospodský stůl (85 cm) nebo nějakou bednu, skříňku atd., podložit třeba dřevěnejma hranolkama a vyzkoušet si zatočit kličkama a podívat se do toho?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

13. 8. 2013, 12:54

chb píše:
testone píše: Tak vysoko, aby se ti na něm dobře dělalo, u frézky platí samozřejmě to samé.
Neboj se si to vyzkoušet, dej na svoje pocity, ty jsou nakonec rozhodující.
člověk se stále učí ... ale jak si vyzkoušet výšku podstavce pro trochu větší stolní soustruh nebo podstavec pod frezu ... mne fakt nenapadá ?

pro frézku jsem podstavec odhadl - a stůl mám 112 cm ... se svěrákem - na ten jsem nějak zapomněl - 122 cm a pocitově je to už vysoko. Proto se ptám. (já jsem normovanej na 175 cm :-) )
No jo, ale snížit podstavec - znamená udělat nový.

asi bude nejlehčí - okopírovat výšku těch prodávaných k danému stroji.

díky všem ... vyšel pěkný přehled ...
pokud to maš vysoko a špatně se ti děla dá se to řešit nějakým podstavcem kde stojíš.. dřevěná paleta nebo něco takového. zaleží na tobě ... viděl jsem to i ve fabrikach že maji před soustruhem takovej rošt ze dřeva.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2013, 1:12

Referenční literatura v tomto oboru je "Dreyfuss", určitě to bude někde na netu. Je to tlustospis ve kterém jsou uvedené všechny tyhle rozměry a polohy, navíc rozdělené podle velikostí, pohlaví a dokonce i ras, samozřejmě s uvedením kvantilů různých tělesných rozměrů atd.
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 8. 2013, 4:57

On ten dřevěný rošt tam nebyl pro vyvýšení obsluhy. Měl několik důvodů, propadávaly pod něj špony a obsluha se jimi nemusela brodit, nechladil beton do nohou a hlavně to trochu pérovalo a nebolely nohy při dlouhém stání u stroje.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

13. 8. 2013, 5:25

o těch šponach jsem věděl ale nezdálo se mi to důležíte rozepisovat :) měli jsme to i na škole beton byl natřenej nejakou barvou tak to neničilo podlahu atd.. :D
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

13. 8. 2013, 5:55

chb píše:pokud se pořídí stolní soustruh (ne CNC) - nebo nějaký bez podstavce ... jak vysoko ho umístit ?
profíci poraďte, jak vysoko si posadit osu vřetena ? ?
jak koukám, tak se to tu zvrhlo k debatě trpaslík nebo obr

asi takhle, pokud na tom soustruhu buděš dělat jen ty sám, dej si ho tak vysoko, jak to bude vyhovovat tobě. Pokud by na něm dělal i někdo menší než ty, tak si halt dá pod nohy nějakou paletu.

Není nad to, když při práci bolí záda, to fakt miluju :-)
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 8. 2013, 8:56

ty rošty pod nohy ... hlavně tedy na špony, (nemíním u toho stát zas tak dlouho) používáte to ? nebo už je to překonáno něčím novějším ?
Také proto, aby se špony nezasekaly do bot a pak neroznášely kam je to nežádoucí ... přeci jen sklep a strojní dílna jsou rozdíl.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 8. 2013, 9:40

ty špony se ti nasekaj do bot stejně, rošt nerošt.. asi jich tedy bude podstatně méně, ale zasekaj..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7220
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 8. 2013, 9:50

chb píše:ty rošty pod nohy ... hlavně tedy na špony, (nemíním u toho stát zas tak dlouho) používáte to ? nebo už je to překonáno něčím novějším ?
Také proto, aby se špony nezasekaly do bot a pak neroznášely kam je to nežádoucí ... přeci jen sklep a strojní dílna jsou rozdíl.
gumové rohože, viz Gumex
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
btrnkocy
Příspěvky: 10
Registrován: 22. 1. 2015, 10:29

3. 1. 2022, 8:42

zdravím,
řeším stůl pod nový soustruh OPTIturn TU 2807 (D280 x 700)
Chtěl jsem do něho zamontovat zásuvkové boxy na příslušenství. Tím se mi trochu zvedá výška, studoval jsem to na NETu a pár lidí prosazuje možnost při soustružení sedět! To by značně měnilo koncepci stolu. Jakou máte zkušenost? Stojíte u toho?
Můj soustruh má od roviny stolu (na němž je položený) po osu koníku 330 mm. To je celkem dost. Zdá se mi, že možnost u práce a štelování sedět by byla příjemná. Pak by ale asi bylo dobré, aby osa koníku byla níž než je úroveň očí. To předpokládá taky prostor pro kolena pod stolem, takže uvažované skříňky bych musel řešit jinak.
Vzhledem k tomu, že váha soustruhu je 180 kg, tak nějaké laborování s podkládáním na stole a zkoušením vhodné polohy je problematické.
Mám 186 cm a postávat u práce mně moc nebaví (záda...).Samozřejmě, že nebudu soustružit 8 hodin v kuse...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 1. 2022, 8:56

no ještě zvaž možnost si u toho soustružení lehnout, to je další level po sezení :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Modros
Příspěvky: 1693
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

3. 1. 2022, 9:08

nechapu jak u soustruhu muze nekdo sedet...to me hlava nebere
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

3. 1. 2022, 9:12

no, když se podíváme na videa z Číny-Indie - tam u toho sedí každý. po ruce má bednu polotovarů, udělá jednu operaci a výsledek hází na zem. Pokud zvažuješ takovouto výrobu, pak je rozumné u toho sedět.
ve všech ostatních případech bude lepší u toho stát. (když náhodou potřebuji u frézky, soustruhu sedět - mám po ruce barovou stoličku)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“