Vysokootáčková vrtačka

QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

8. 7. 2008, 8:41

Ano, NSK Nakanishi je i v modulárním provedením. Je tedy možné koupit samotný motor, řízení, převodovky, nástavce ......... asi nejlevnější řešení by bylo koupit "konec" s kleštinovým upínáním bez motoru. Pak udělat redukci (nebo převod) od nějakého vhodného modelářského elektromotorku a řídit to běžným PWM regulátorem. Samotný konec je za cca 200-300 USD a máš to v profesionální kvalitě.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

8. 7. 2008, 9:00

Už jsem to tady prezentoval, ale je tam hodně velký výběr upínačů kleštin,( pochopitelně i kleštiny) že se dá vybrat skoro ideální, jak do vrtačky tak i do frézky,
http://www.pm-tech.cz/regofix/regofix_u ... cyl-fs.htm
:D Bob.
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

9. 7. 2008, 8:10

Co tohle:
http://www.sherline.com/8900pg.htm za $245.00 (cca 3670Kč)?
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

9. 7. 2008, 8:19

No a ještě si přidej k tomu cenu za kompresor a ten hluk od kompresoru, :lol: Bob.
gaminn
Příspěvky: 891
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

9. 7. 2008, 9:04

Avenger: Díky za skvělý tip. Kompresor bych doma měl....

Zná někdo firmu vyrábějící tohle vřeteno (edit: No, jelikož se o ni na tomhle foru píše, tak asi jo... :))? Nebo dá se aspoň odhadnout, jestli to bude kvalitní kus?

A ještě taková pitomá otázka - jak je na tom elektrický motor vs. vzduch v ekonomičnosti provozu? Co má větší spotřebu energie, samozřejmě obecně vzato?
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

9. 7. 2008, 9:48

Každá přeměna energie má nějaký ztráty, čili já si myslim, že určitě elektrika je ekonomičtější.
Píšeš že kompresor máš - dá ti potřebnej tlak v reálnym čase? To abys nevyvrtal 10děr, a nemusel čekat než se ti nafouká vzdušník. Ono tyhle vzduchový kravinky mají docela velkej průtok.
Robokop něco podobnýho má, a řikal, že se mu kompresor nezastaví... 8)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 7. 2008, 12:39

gaminn píše:A ještě taková pitomá otázka - jak je na tom elektrický motor vs. vzduch v ekonomičnosti provozu? Co má větší spotřebu energie, samozřejmě obecně vzato?
Řetězec elektřina - kompresor - stlačený vzduch - motor na vzduch má dost mizernou účinnost, pohon přímo elektrikou je daleko účinnější.
Aleš Procháska
gaminn
Příspěvky: 891
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

10. 7. 2008, 12:37

Kompresor mám od Orlíku, celkem velký krám to je. Neznám přesně parametry ale počítal jsem, že to vřeteno potřebuje 6 bar a cca 100l vzduchu/min. Takže s tím by problém být neměl.

Může teda někdo posoudit, jestli je tenhle kousek od Sherline kvalitní? Je obecně Sherline uznávaná značka? Jak dlouho očekávat, že tomu vydrží ložiska?

Jakým způsobem se provádí mazání? Píšou tam, že to chce 2 kapky oleje/min...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 7. 2008, 1:27

gaminn píše:Kompresor mám od Orlíku, celkem velký krám to je. Neznám přesně parametry ale počítal jsem, že to vřeteno potřebuje 6 bar a cca 100l vzduchu/min. Takže s tím by problém být neměl.

Může teda někdo posoudit, jestli je tenhle kousek od Sherline kvalitní? Je obecně Sherline uznávaná značka? Jak dlouho očekávat, že tomu vydrží ložiska?

Jakým způsobem se provádí mazání? Píšou tam, že to chce 2 kapky oleje/min...
Používá se na to dávkovač oleje, v bau* se často prodává v soupravě s odlučovačem vody a filtrem (takové dvě propojené baňky vedle sebe). Dávkovač je poháněný tlakovým spádem vzduchu takže dodávané množství oleje roste při větší spotřebě vzduchu. Leje se do něj nějaký řidký olej, třeba minerální hydraulický.
Aleš Procháska
gaminn
Příspěvky: 891
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

10. 7. 2008, 2:19

Koukám, že tahle součást na mazání by měla být součástí dodávky.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 7. 2008, 3:40

gaminn píše:Koukám, že tahle součást na mazání by měla být součástí dodávky.
Většinou se to musí přikoupit. U kompresoru bývá jen redukčák a případně odlučovač vody s filtrem.
Aleš Procháska
gaminn
Příspěvky: 891
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

10. 7. 2008, 5:04

Kudy utíká ten mastný vzduch ven z motorku? Předpokládám, že to všechno fičí přímo na vrtaný předmět ne?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 7. 2008, 7:15

gaminn píše:Kudy utíká ten mastný vzduch ven z motorku? Předpokládám, že to všechno fičí přímo na vrtaný předmět ne?
Olejová mlha fouká uplně všude. Ze začátku to vypadá jakože se nic neděje ale po pár desítkách hodin provozu je všechno v okolí více či méně ulepené od mastného prachu. Hlavně ventilátory na řídicím systému stroje a tak. Ale to není jen věc pneumatických pohonů, v menším rozsahu mám stejný problém se vzduchem co ofukuje ATC apod. a nějak si netroufnu mu ten olej úplně přiškrtit :-)
Aleš Procháska
gaminn
Příspěvky: 891
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

10. 7. 2008, 8:08

Díky. Takže počáteční nadšení mě opustilo...

Výše Bob uváděl odkaz na http://www.pm-tech.cz/regofix/regofix_u ... cyl-fs.htm . Omlouvám se za stupidní dotazy, ale přímo do "tohohle" se upíná nástroj? Co potřebuju k tomu, aby se "to" roztočilo (samozřejmě motor, ale jakým způsobem přivedu k "tomuhle" pohon). Ještě jednou sorry, ale ke strojařině jsem si ještě nikdy nečuchnul. :)
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

10. 7. 2008, 9:04

V pohodě, do kleštinového upínače jak přímo čiší z jeho názvu se vloží kleština pochopitelně taková( jsou různé velikosti kleštin a možnosti upínání různých průměrů nástrojů) pro kterou je upínač vyrobený, třeba kleštiny typu ER 11 mají rozsah upínání 0.5 - 7mm, samostatná kleština má rozsah upínání 0.5mm, tz. jestli koupím kleštinu průměr 3.5 tak do ní můžu upínat nástroje v rozměrech od průměru 3mm do 3.5mm, no a tento upínač pokud ho chceš použít jako hřídel vřetene, tak musíš mít tělo vřetene potřebné velikosti pro určity typ kleštinového upínače pochopitelně s vhodnými ložisky no a motor spojíš, s kleštinovým upínačem nějakou vhodnou spojkou, nebo přes řemínek atd, pochopitelně že tělo vřetene si asi musíš vyrobit a konstrukci přizpůsobit určitému typu kleštinového upínače, no a já to dělám zrovna naopak, měl jsem změnu konstrukce vřetene, no a taky to jde, je to dost zjednodušeně napsané, snad to pro začátek postačí, Bob.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“