A co úhlová bruska?

obrabeni na klasice
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2664
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2009, 4:42

Josef píše:Já měl jednu noname za cca čtyři stovky, koupil jsem ji na příležitostné použití. Napřed jsem rozebral úhlový převod, byly tam špony o výroby ozubení. Udělal jsem apreturu, dal tam pořádnou vazelinu a složil. Bruska jela parádně až dojela na moji vlastní blbost. Došly uhlíky a vypálil se komutátor. Je mi po ní smutno, protože měla nízkou převodovku jak mají Narexky. To je obrovská výhoda, s velkou převodovkou se někam nelze dostat. Jinak většina ručního nářadí od Narexu (modré). Vrtačka do 10 mm s regulací K.O. - upečená, taky škoda.
Tenhle pripad znam taky duverne. Kdysi otec koupil v Nemecku (tesne po prevratu) nejakou NoName flexu. Jela paradne mozna 10 let a nikdo ji nesetril. Za jeji zivot jsem v ni dvakrat vymenil loziska a jednou uhliky. Az jednou v ni zacala zvonit plechova vtulka co je namackla na rotoru. Porad jsem si rikal ze to musim rozdelat a nejak to tam prichytit. Az se jednoho dne roztrhla a rozsekala vinuti kotvy. Takze dojela vylozene na moji lenost. Od te doby uz jsem na flexy mel jen a jen smulu.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1032
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

13. 12. 2009, 4:46

Díky Josefe, ještě dotaz, jak je to se převodovými skříněmi? Hliník, hmota? Ta zmiňovaná levná ETA je z Al, u jiných se to většinou ani nepíše. Dřív bych automaticky sáhnul po hliníku, dneska je to už asi trochu jiné?!
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2664
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2009, 4:48

Miller píše:Díky Josefe, ještě dotaz, jak je to se převodovými skříněmi? Hliník, hmota? Ta zmiňovaná levná ETA je z Al, u jiných se to většinou ani nepíše. Dřív bych automaticky sáhnul po hliníku, dneska je to už asi trochu jiné?!
Prevodove skrine se snad ani z niceho jineho nez z Al slitin nedelaji. Nebo jsem aspon zadnou plastovou zatim nevidel. I u tech nejlacinejsich keplu je to Al slitina.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2009, 6:15

magi píše:
Baxi.bax píše:Používám tzv.levné brusky z marketů za pár korun na řezání jacklů ,pásoviny,vinglů a pod.za ty prachy se to vyplatí koupit jednou za rok novou.Jednou jsem koupil profi za čtyři tisíce a vydržela mi zrovna tak jako ta za pětistovku.
Kdyby to byla jedna do roka tak neni problem, ale ja jich oddelal do roka X a dnes a denne se mi potrzuje ze se tyhle lacine vergly nemaji kupovat. At je to flexa, aku vrtacka, vzduchovy utahovak a myslim ani nemusim pokracovat. Kdykoliv me nekdo neco takoveho da do ruky, tak uz z toho rostu. Pokud mas jednu stale v zaloze tak neni problem, ale kdyz ti odejde flexa nekde v terenu na montazi, tak jsi vedle jak ta jedle.

S tebou souhlasím, taky jsem se kdysi napálil klumpem za facku, tenkrát koupenou v německu na regulaci jsem tehdá čučel jako vůl, cca r.1990.
Naše Cz Narexy nemají chybu, myslím, že všechny Cz výrobky byly a jsou OK.
akrij
Příspěvky: 135
Registrován: 9. 8. 2009, 7:12
Bydliště: Dymokury

13. 12. 2009, 6:36

Nojo, ono je to o štěstí a taky o lidech, každej na to má jinej pohled, v práci mám modrou narex na kotouče 150, maká pár let, nikdo ji nešetří, a běhá pořád. Známej má živnost, zámečník, používá výhradně noname flexy, má dvě v dílně a dvě v pojízdné dílně. Nijak to nešetří, většinou vydrží půl roku, vezme další a jede dál. Zniičenou vyreklamuje, daj mu jinou a tak to pořád točí.
Sieg iKC4, SU32, Strigon ME1000, TOS 1U
kiko01
Příspěvky: 1605
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2009, 6:48

my kupujeme vyhradne METABO, mame brusky 115, 125, 175, 230mm...
ta 175tka ma asi 20 rokov, kupena kedysi v nemecku a bol tam vymeneny kabel a raz ozubenie,ale odrobila toho strasne vela, posledne roky mam dojem ze ide metabo s kvalitou dole :(
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

13. 12. 2009, 10:06

Doma mam Narex 230 modrej- starej jak metuzalem ,velkej dříč-už ho mam 5 let (dostal jsem ho od souseda se spáleným rotorem,cena tenkrát 1500,- a pak ještě jednou za 1600,- :oops: ) a pak 115 Black-decker ,evidentní hobbík :lol: mam 3 roky a na něm sem měnil velký kolo (vyndaný z jiný) ,no a pak sem tam nějakou šitku obdarovanou za službu.Na moje broušení jednou za tejden to stačí.Takže ja už tu bylo řečeno:živnostník ,kterej ji denně honí 8hodin asi potřebuje lepší stroj a já si vystačím s einhellem :lol:

PS:můj známej má souseda zedníka,ten si koupí v supermarketu karbinu,s ní řeže na stavbě fšecko, co mu příjde do ruky.A když se po..re,reklamuje.A tak furt dokola-většinou má jednu rezervní. HOWGH :lol: A vidím ,že Akrij zná podobného. :lol:
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1032
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

14. 12. 2009, 8:03

Děkuju všem, kteří dosud napsali "svůj příběh" s flexou :-)
Ještě bych to téma rozšířil (nebo zúžil, jak to vezmete) na použití kotoučů různé tloušťky. Viděl jsem nabídky řekněme od 0,8mm do 6mm (mluvím o řezání kovů, které mne zajímá).
Náhodou jsem narazil třeba na článek o tuningu PC skříní, tam na tu plechařinu doporučovali co nejtenší kotouče - zdá se to být logické, ale zase bych se zeptal: co vaše vlastní zkušenosti (pokud je máte)?.
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

14. 12. 2009, 10:32

Mám doma různý tloušťky a většinou si beru 1mm kotouč jen na takový věci,kde chci co nejmenší ztrátu matroše,třeba zrovna ten plech-nevím ,jestli je to jen pocit ,ale mě ty kotoučky přijdou fórový a hrozně ubejvaj :lol: .Jinak v ruce používám 1,5 -2mm a na profiklový železo mám takovou 3kw obludu ,co se zove frikční pila s kotoučem 3x300mm :lol:
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
kiko01
Příspěvky: 1605
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

14. 12. 2009, 11:13

frikcna pila funguje na trosku inom principe,este s vecsou reznou rychlostou ako pri bruseni :wink:

inak hrubka kotuca by som povedal zjednodusene aky hruby plech,taky siroky kotuc, samo ze 0.5 ka kotuc uhyba a lieta ako chce,ale ked treba co najtensi rez tak je to nevyhnutne...

este dodam, pokial mozte,tak kupujte kotuce ktore maju v strede taky prelis (odskok asi 2-3mm) tie nemaju tendenciu sa vlnit...
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1032
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

14. 12. 2009, 11:31

kiko01 píše:kupujte kotuce ktore maju v strede taky prelis (odskok asi 2-3mm) tie nemaju tendenciu sa vlnit...
To je zajímavá rada, to mě také zaujalo, jaký je důvod toho prolisu!
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

14. 12. 2009, 11:51

kiko01 píše:frikcna pila funguje na trosku inom principe,este s vecsou reznou rychlostou ako pri bruseni :wink:

inak hrubka kotuca by som povedal zjednodusene aky hruby plech,taky siroky kotuc, samo ze 0.5 ka kotuc uhyba a lieta ako chce,ale ked treba co najtensi rez tak je to nevyhnutne...

este dodam, pokial mozte,tak kupujte kotuce ktore maju v strede taky prelis (odskok asi 2-3mm) tie nemaju tendenciu sa vlnit...
Aha-dodneška sem žil v domnění-že mám frikční pilu-jestli sem to dobře pochopil,tak f.p. má kovovej kotouč a ta moje karborundovej-ale taví taky :lol: ale točky má taky pořádný :lol:

...jo jo -proč prolis-sem myslel ,že jen kvuli tomu, aby se líp řezalo "v rohu"
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1032
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

14. 12. 2009, 12:10

Kilovolt píše:...jo jo -proč prolis-sem myslel ,že jen kvuli tomu, aby se líp řezalo "v rohu"
Mne také napadlo, že je to aby se schovala upínací matice a mohlo se kotoučem co nejblíž nějaké stěně.
kiko01
Příspěvky: 1605
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

14. 12. 2009, 12:45

no ta dostupnost do rohu je tiez pravda, ale skus kotuc 230tku, hruby 3mm, a zaber snim do masa, ten bez prelisu sa bude vlnit ako had :)
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1032
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

14. 12. 2009, 3:49

Jestlipak víte, že některé úhlové brusky DeWalt, dodávané do ČR a SR vyžadují profesionální výměnu brusných kotoučů a to jen ve firemním servisu DeWalt? U stejných typů dodávaných např. do Polska, si kotouč může vyměnit každý sedlák. (Jen na uhlíky nesmí sahat :lol: )
Tohle je citát z manuálu:
Brusné kotouče na konci životnosti
Motor automaticky zastaví, což znamená,
že jsou karbonové brusné kotouče na konci
životnosti a nářadí potřebuje servis. Karbonové
kotouče nemůže opravit uživatel. Zaneste
nářadí do autorizovaného servisního střediska
DEWALT.
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“