Přebroušení paken

Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

9. 4. 2011, 3:52

Hardmestr -díky-občas potřebuju ťuknout,abych si to dovedl představit :D .Samozřejmě děkuji i ostatním věciznalým.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Golfista
Příspěvky: 29
Registrován: 30. 11. 2010, 3:24

24. 4. 2011, 4:55

Zrovna včera jsem přebrušoval čelisti malým brusným kotoučem o průměru asi 10 mm, přímo v univerzálce na soustruhu. Jedna čelist potřebovala srovnat hodně další dvě jenom líznot. Pak jsem v ní dělal a jde pěkně. Neměřil jsem házivost, ale je to bez problémů. Prostě už nehází. :D
Uživatelský avatar
krtek
Příspěvky: 53
Registrován: 14. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Hulín

9. 12. 2012, 12:52

Jemně srovnat se dají čelisti brusnou pastou nanesenou na hřídel,upnutou mezi hroty ve vřetenu a koníku. Sklíčidlo se lehce dotáhne a hřídel se musí držet rukou aby se netočila.
Ještě jsem to nezkoušel,jenom jsem o tom četl. Kéž bych potřeboval jenom jemně líznout čelisti :roll: mě to háže,jako by v tom někdo soustružil kaplanovu turbínu..
Zbýňa
Příspěvky: 1930
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

9. 12. 2012, 5:42

krtek píše:Jemně srovnat se dají čelisti brusnou pastou nanesenou na hřídel,upnutou mezi hroty ve vřetenu a koníku. Sklíčidlo se lehce dotáhne a hřídel se musí držet rukou aby se netočila.
Ještě jsem to nezkoušel,jenom jsem o tom četl. Kéž bych potřeboval jenom jemně líznout čelisti :roll: mě to háže,jako by v tom někdo soustružil kaplanovu turbínu..
http://www.youtube.com/watch?v=WRznOOpCaNg" onclick="window.open(this.href);return false;
martinodipraga
Příspěvky: 256
Registrován: 20. 4. 2009, 12:10
Bydliště: Praha

17. 5. 2013, 8:34

Eto těchnika balšája :D ,škoda že jsem zapoměl hodně z rušiny,jinak to je fakt dobrý.

Dík za odkaz Martin
marikano
Příspěvky: 107
Registrován: 21. 11. 2012, 2:09

17. 5. 2013, 8:31

Ano také jsem projížděl pakny normálně nožem samo že s utažením nějaké podložky vzadu za zuby. To je nejednoduší cesta. Myslím že je zbytečný to protahovat nějakou fortunkou výsledek je totožný jako s nožem možná že je lepší povrch.
Pravda je že vzniká rádius místo rovných ploch proto radějí protáčím při pokud možno největším rozevření paken aby nebyl moc malý radius který se pak při upnutí většího materialu než je vzniklý rádius na pakně mačká do materiálu a rychleji se vymačká znovu i pakna.
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

18. 5. 2013, 10:00

Pro přebrušování a protáčení čelistí sklíčidel je mnoho způsobů. Např. srovnání čelistí pomocí čepu a brusné pasty pouze zajistí rovinnost čelistí s dílcem a jeho stabilnějším sevření. Nesrovná házivost. Házivost se srovná spíš přebroušením za pomocí sevření nějakého kroužku. Vyloučení házivosti např. u sklíčidla brusek na kulato se obyčejně řeší zvětšením otvoru pro přírubu. Šrouby připevňující sklíčidlo k přírubě se mírně uvolní, do čelistí se vloží broušený čep, nebo přimo součástka pro broušení, házivost se srovná naklepáváním a měřením indikátorem. Po srovnání házivosti se šrouby opět spevní. Vlastní přesoustružování čelistí se provádí zejména na měkkých čelistech. Zde se soustruží zase pomocí kroužku či šepu (většinou), soustruží se na přesný průměr upínaného dílce a to z důvodu házivosti, či pro větší obepnutí součásti, aby se nepomačkala, či nedeformovala. Takto upravené čelisti také zajistí větší stabilitu součásti při obrábění.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
Andrew
Příspěvky: 207
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

13. 11. 2013, 5:11

Já si srovnával pakny na malém číňanovi na univerzále 80mm včera. Je starý cca 4 roky a už to házelo okolo 0,2mm. Poslední 2 roky ho používám vesměs jen na ruční broušení vnitřních válcových ploch. Stáhnout to přes vnitřní kroužek nešlo, jelikož byl pak jen průchod 6-7mm a tak malý brusný váleček jsem neměl. Udělal jsem si kroužek na vnější plochy čelistí, ale po broušení se zbrousila hlavně přední část a v přední části bylo viditelné, jak jedna čelist nedosedá. Sundal jsem tedy kroužek a projel znovu pakny bez předpětí jen na volnu na 2500 otáček. Poté jsem zkusil upnout váleček a už ho všechny čelisti dokonale obepínaly. Změřil jsem házivost a bez usazování či vyťukávní, prostě tak jak ho tam rukou dám, jsem na házivosti 0.01-0.03mm takže maximální spokojenost.
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“