Stará dobrá klasika

obrabeni na klasice
Odpovědět
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

30. 11. 2010, 7:02

Nátěr Hameritem dělám bez základovky. Poprvé jsem to použil asi před 15-18 lety když se sem ta barva dostala a trvanlivost příjemně překvapila. Pochopitelně ale nemůžu garantovat, jak to bude vypadat při obrábění trvale pod emulsí. Já na většině strojů jedu na sucho, maximálně štěteček a kelímek... :D Taky obrábím spíše méně abrazivní materiály jako dural, plasty, mosaz.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

30. 11. 2010, 7:27

Taky Hamerit, uz pred mnoha lety na ocelove konstrukce nasi frezek.
Okartacovano, odmasteno a sprejem bez zakladu, primo na kov. Bylo to nejrychlejsi a dodnes to snad neopadalo.
Figl byl trefit druhy nastrik casove, aby se jeste svazal.
Jinak repase, co jsem si delal pred 25 lety MN80ku tak klasicky. Zaklad, strikaci kyt, brouseni a syntak.
Dodneska se blejska. Ale dost pracne. Ty stary stroje si to zaslouzi.
Dneska jsou muzea vsehomoznyho. Tak proc ne Volmana, ten pan by si to zaslouzil.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2589
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

30. 11. 2010, 9:08

Engineer píše:Poprvé jsem to použil asi před 15-18 lety když se sem ta barva dostala a trvanlivost příjemně překvapila.
Nebyla na tohle ta politicky nekorektní reklama "...Maminko, až to budu natírat podruhé, vy už tady dávno nebudete ..." ? :D
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

30. 11. 2010, 9:31

Na tohle byla ta super reklama "železo stárne", dodnes si jí pamatuju :-)
Sběratel strojů :-)
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2010, 12:27

Určitě si starý mašinky zaslouží nějaký nový kabátek.... u mně to ale byla vyloženě nutnost. Starý nátěry byly popraskaný, místy odrolený a jelikož se mi v létě dostaly všechny mašiny pod vodu s bahnem a kdejakejma sračkama tak to začalo místama korodovat i pod barvou. Řekl jsem si, že když už to musím všechno čistit, rozebírat, repasovat tak udělám i ten lak ....
Některý stroje stěhuju o patro výš a tak jsem si řekl, že do nový dílny půjdou jedině mašinky v novým kabátku, teda vyjma odvalovek na ozubení, protože ty naštěstí neměli lak poškozenej a na ty si nějak moc netroufám s rozborkou.
Jde to ale všechno děsně pomalu.... :( Až složím další kousky přihodím zase nějaký foto. :wink:
Zdeněk Daněk
Příspěvky: 48
Registrován: 31. 5. 2009, 5:15
Bydliště: Kojetín
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2010, 10:40

Dost dobrá stránka,ale je to na dlouhé prohlížení. http://www.lathes.co.uk/index.html
Zbýňa
Příspěvky: 1929
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

27. 12. 2010, 7:31

Zdravím, vrtačka je již téměř hotová, tak jsem se dneska pustil do renovace frézky. Rozebral jsem vertikální hlavu a zarazila mě jedna věc. Bronzová pouzdra uložení vřetene mají v každé naříznuté drážce (drážky, aby se pozdra mohla stahovat vtahováním do kužele tělesa pomocí matic) vložen pásek pertinaxu nebo něčeho podobného. Který vyplňuje naříznutou drážku. V soustruhu mám podobná kluzná pouzdra a nic takového tam nebylo. Nemáte s tím někdo zkušenost? Jedná se o původní konstrukci nebo lidovou tvořivost? Mám je tam nechat, nebo vyndat? Díky.
Přílohy
dscn0759.jpg
dscn0758.jpg
dscn0761.jpg
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 12. 2010, 1:40

a je to skutecne pertinax? u meho stoleteho soustruhu jsou v tech bronzovych pouzdrech v tech drazkach filcove pasky ktere mazou hridel, po tech letech je to zanesene bordelem cele cerne a tvrde.. neni to ono? nejsou pod tim jeste mazaci drazky?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Zbýňa
Příspěvky: 1929
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

28. 12. 2010, 3:43

RaS píše:a je to skutecne pertinax? u meho stoleteho soustruhu jsou v tech bronzovych pouzdrech v tech drazkach filcove pasky ktere mazou hridel, po tech letech je to zanesene bordelem cele cerne a tvrde.. neni to ono? nejsou pod tim jeste mazaci drazky?
Dneska jsem to líp prozkoumal a pásky jsou dokonce dřevěný. Proříznutá až do vnitřní plochy pouzdra je jenom jedna drážka a ta patří proti mazacímu otvoru, ostatní drážky jsou jenom naříznutý po celé délce pouzdra, ale nejsou prořízlý až do vnitřní plochy (pouzdro by se rozpadlo), takže mazací filc by měl smysl pouze v té jedné. Vzhledem k použitému materiálu pásků, předpokládám lidovou tvořivost a při zpětné montáži je nepoužiju. Nechápu proč je tam někdo použil a doufám, že to ani nezjistím :lol: Vřeteno někdo mazal vazelínou ačkov se má mazat olejem.
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2010, 4:48

Ja uz to chtel napsat driv, ze to bude mozna drevo. Potvrdils to sam. Podle mne je to origo a v pohode.
Pusobi jako reakce pro serizeni pouzder, zmackne se, je li potreba a rozpina to. Nasel jsem to kdysi na me 50 let stare MN80ce
v drazce na ztuzeni pinoly konika. Tak si myslim, ze nejlepsi to bude tam nechat.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

28. 12. 2010, 4:54

Mirek-Gravos píše:Ja uz to chtel napsat driv, ze to bude mozna drevo. Potvrdils to sam. Podle mne je to origo a v pohode.
Pusobi jako reakce pro serizeni pouzder, zmackne se, je li potreba a rozpina to. Nasel jsem to kdysi na me 50 let stare MN80ce
v drazce na ztuzeni pinoly konika. Tak si myslim, ze nejlepsi to bude tam nechat.
Přesně tak, tohle nahradit je problém, to dřevo bylo napařovaný, sycený olejem pod tlakem a různý jiný specialitky. Nahradíš to guferem nebo jiným gomovým kroužkem, ale ten je strašně tepelně nestálý, dřevo ten problém nemá, navíc oproti té gumě ocel nedře a nezůstává na ní.
Zbýňa
Příspěvky: 1929
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

28. 12. 2010, 5:05

OK, díky moc. Dám tedy na Vás a zůstane to tam.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

28. 12. 2010, 5:12

Trochu to opucuj jemným ocelákem (dřevo) a pořádně tomu dej napít oleje. Smirkový papír by se ti na tom neměl chytit.
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

28. 12. 2010, 9:52

capumpor píše:Na tohle byla ta super reklama "železo stárne", dodnes si jí pamatuju :-)
http://www.youtube.com/watch?v=QTPG1jwkYWI
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2010, 10:17

dedkove vedeli proc tam to drevo davaj
jen ho tam vrat

taky jsem si onehda myslel ze vim co delam kdyz jsem po dedkach vymezoval vule ve stroji
a houby, oni vedeli jak to ma vypadat
dnes umime prdlajs a schovavame se za technologiema tehda s kouskem mizernyho materialu delali zazraky ktery prezili sto let, co dnes prezije deset let?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“