MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Wyky
Příspěvky: 82
Registrován: 22. 12. 2010, 2:40

3. 3. 2011, 12:16

Presne ty. Tak ty tri sroubky po 120° se vytrhly. Uz byly nejaky dorasovany predtim a ted asi skonaly uplne.
MN80
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

3. 3. 2011, 1:43

A co ještě zvětšit o o,5mm což je na M5,5
vladosk
Příspěvky: 156
Registrován: 5. 6. 2008, 7:48
Bydliště: Prievidzsko SK

3. 3. 2011, 4:53

To už je lepší vyvložkovat vložkami Helicoil anebo od jiného výrobce, potom je to skoro napořád. Nejdražší je na tom snad ten speciální závitník, ale taky můžeš pohledat někoho kdo má takovou sadu a nechat si to udělat.
vlado
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

3. 3. 2011, 5:28

Jak sundat posuvný šroub u MN80?
Díky Jirka
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2011, 7:47

Nehledejte v tom žádnou vědu, na tom kroužku jsou tři červíky kterýma se šteluje osová vůle toho šroubu v tom jakoby ložisku a tři M4 kterýma se ten kroužek přitahuje a v něm je vybrání na osazení toho šroubu.
Ten kroužek prostě pootočíš o 60 stupňů a díry pro upnutí vyvrtáš tam kde se opírali ty červíky, do těch vyklechtanejch vytočíš nějaký maso co tam natlučeš a ty červíky se budou o to maso zas opírat, jenom to prostě pootočíš, oprava na 5 miň :lol: :wink:

šroub dolů: vyklepnout z kličky kolík, sundat, stáhnout nonius, sundat kroužek kde máš ty tři šrouby a vyšroubovat šroub
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

3. 3. 2011, 8:32

Myslím posuvný trapezák na závity...
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2011, 8:40

Jirkas4 píše:Myslím posuvný trapezák na závity...
Aha, blbě jsem to přečetl, jinak je ze dvou částí , šroubovice a ta část co je uvnitř těla. Povolíš ložisko vpravo a spínač reduktoru vlevo a musí jít vysunout, aspoň já ho tak dostal ven, mám to rozbrakované tak to můžu kdyžtak nafotit :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

4. 3. 2011, 9:23

Pokud by jsi byl tak hodnej tak to nafoť a hoď to sem...
Díky
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

7. 3. 2011, 7:01

Vyfoť to prosím furt mi to nějak nejde...
Jirka
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

8. 3. 2011, 5:25

když už jste u toho pohybovýho šroubu na závity - jak se šteluje axiální vůle? Zrovna o téhle vůli v manuálu nic není :oops:
Předpokládám, že těma dvouma kontramatkama na hákový klíče, ale jde mi o to jak poznám, že je to akurát - abych šroub nepředepnul moc.
Ještě jedna otázka a to k mazacím místům. Máte nějakou fintu - když olejničkou zatlačím na kuličku tak mi zároveň kulička "zavře" olejničku a olej moc neteče :( . U asista jsem to u saní moc neřešil, ale tohle má minimálně kluzný ložiska vřetene tak bych jí nerad někde hnedka přidřel (no celkově si 80ky nějak vážím víc, samozřejmě :) už jen kvůli tomu čekání než se konečně naskytne za rozumnou cenu - takže je od pátku doma rv92 s příslušenstvím v plný palbě 8) )
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

10. 3. 2011, 2:04

Francotirador píše: 1, Jak se šteluje axiální vůle? Předpokládám, že těma dvěma kontra-matkama na hákový klíče = OK!
2, K mazacím místům. Máte nějakou fintu - když olejničkou zatlačím na kuličku tak mi zároveň kulička "zavře" olejničku a olej moc neteče.
1, Axiální vůle je 0,1 - spárovou měrkou na konci (vpravo) proti "domečku" - žádné předepínání!
2, Tlakový lis (- olejnička) musí mít správný kužel. Tak, aby dosedl na místo "zavřel" límec a špička pustila dostatek oleje.
Možná bude nutná předchozí rozborka a čištění - já tam měl nasr... vazelíny a všechno šlo mimo.

Na mazání se mě osvědčil tento lis: http://aukro.cz/mazaci-lis-maznice-univ ... 58863.html" onclick="window.open(this.href);return false; , se správnou špičkou. V nehorším se dá i udělat.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

10. 3. 2011, 3:24

Ferrit píše:
Francotirador píše: ... K mazacím místům. Máte nějakou fintu - když olejničkou zatlačím na kuličku tak mi zároveň kulička "zavře" olejničku a olej moc neteče.
Tlakový lis (- olejnička) musí mít správný kužel. Tak, aby dosedl na místo "zavřel" límec a špička pustila dostatek oleje.
Možná bude nutná předchozí rozborka a čištění - já tam měl nasr... vazelíny a všechno šlo mimo.
Tak se přiznám, že na odpověď jsem taky se zájmem čekal, protože jsem to nikdy neviděl dělat "odborně". V nástrojárně, kde jsem se ometal na brigádách, byla u soustruhu MN80 (v sobotu jsem ho musel cídit a mazat :D ) jen obyčejná olejnička s dlouhou tenkou trubičkou a takovým tím tlačítkem, žádný lis, tak jsem jednou rukou držel olejničku, druhou rukou trubičku u špičky a na kuličku jsem tlačil tangenciálně, takže se to pootevřelo a cmrdnul jsem tam olej - a pěkně hned otřít pucvolem :D
Tím nezavrhuji to, co doporučuje Ferrit, třeba je to šikovnější a při maznici zalepené vyschlým olejem to je možná nejjednodušší řešení.
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

10. 3. 2011, 4:05

Ferrit píše: 1, Axiální vůle je 0,1 - spárovou měrkou na konci (vpravo) proti "domečku" - žádné předepínání!
Desetina :roll: není to nějak moc? Teda možná to blbě chápu.
Kde se trapéz vlastně axiálně opírá? Při síle směrem k vřetenu je to o ty kontramatky. Při síle směrem ke koníku o ..... (předpokládám, že to není domeček napravo, na první pohled mi přijde jen jako radiální uloření)?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

10. 3. 2011, 4:17

Tak aby bylo jasno, nejsem odborník na MN-80 - moje odbornost je výrazně odlišná a na hony vzdálená.
Ale, když jsem s tím začínal, seznámil jsem se s velmi ochotným člověkem, který mistroval v Čelákovicích
na výrobě těchto soustruhů. Je to již starší pán, ale byl ochoten mi pomoci. A tak se mnou celou mašinu prošel,
ukázal mi co se kde měří a čím, jak se co správně a čím nastaví, doporučil co dělat a co nedělat tak, aby mi
dlouho a přesně sloužila. A tak jsem legálně "kradl očima" a dělal si poznámky. Takže dnes o tom stroji něco málo vím.
Toť vše přátelé.
P.S. Olejnička s tlačítkem je na zblbnutí a nic nepromaže - i ty nové.
A ty matice to asi drží v obou směrech, na konci je to prý jen uložení.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2011, 4:25

ja na tyhle mazaci oka pouzivam olejnicku ktera narozdil od jinych ma misto ventilu pumpicku
http://www.mojenaradie.sk/olejnicka-300ml-9620.html" onclick="window.open(this.href);return false;
spicku natlacim do otvoru a pumpuju az do vedeni (kulicku vpohode pretlacim i zalepene kanalky)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“