QNXova improvizovaná generálka soustruhu SV18R

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2012, 2:45

Stařec_007: Ty moje stykače máš ty, protože jsem usoudil, že je stejně nebudu potřebovat a tak jsem ti je dal i s tím mechanickám dorazem (a ten teď musím někde sehnat, nebo si ho udělat). V tom soustruhu co generálkuju je někdo vykuchal a tak jsem koupil stykače nové (stejně bych je vyměnil za nové) a pro jistotu i měnič.
Když nemáš měnič ani brzdu, tak brzdíš jenom reverzací motoru? To mi vyhazovalo jistič, ale už jsem ho posílil.

To odměřování jsi už nějak řešil? Jaká pravítka a jak je přidělat, zakrytovat? Také jsem o odměřování uvažoval.
Stařec_007
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 4. 2011, 7:38

5. 2. 2012, 12:21

QNX: No joo, lastně, máš pravdu :-)
Ja nebrzdím, nechám to dotočit...
S těma dorazama je to potíž, já mám jen ten cos mi dal ty a na druhé 18 mi také chybí. Ale dá se to poshánět. Příští týden jedu k překupníkovy tak se tam kouknu a kdyžtak ti ho vezmu...Já zase sháním odpružené dorazy na BN 102, vůbec se mi ale nedaří..
Někde v mejlu mám nabídku od české firmy na to odměřování na frézku, ani to nebylo moc drahý..navíc si to můžeš namontovat sám bez ztráty záruky... :-)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2012, 12:53

Já jsem vždycky bojoval se řezáním závitů, které končily nějakou velkou čelní plochou a vnitřních ve slepý díře. To oddálení nože excentrem už nestačilo, brzdu jsem neměl a při reverzaci mi to vyhazovalo jistič. Setrvačností to vždycky udělalo ještě několik otáček (při každé rychlost a každém závitu vždycky jiný počet). Vždycky jse si přál, aby se ten soustruh dal nějak kontrolovatelněji zastavit. Tak doufám, že posílení jističe a nasazení frekvenčního měniče ten účel splní.

Začal jsem skládat komponenty na nový rozvaděč, sundal jsem starý nátěry z původního rozvaděče a už to pomalu začnu skládat. Tak jsem zjistil, že zatím nemám moc velkou představu jak ovládají měnič ti co ho už na SV18 namotovali ........ podělí se někdo o své řešení?
jiriu
Příspěvky: 104
Registrován: 5. 12. 2011, 8:12

9. 2. 2012, 5:18

QNX píše:Já jsem vždycky bojoval se řezáním závitů, které končily nějakou velkou čelní plochou a vnitřních ve slepý díře. To oddálení nože excentrem už nestačilo, brzdu jsem neměl a při reverzaci mi to vyhazovalo jistič. Setrvačností to vždycky udělalo ještě několik otáček (při každé rychlost a každém závitu vždycky jiný počet). Vždycky jse si přál, aby se ten soustruh dal nějak kontrolovatelněji zastavit. Tak doufám, že posílení jističe a nasazení frekvenčního měniče ten účel splní.

Začal jsem skládat komponenty na nový rozvaděč, sundal jsem starý nátěry z původního rozvaděče a už to pomalu začnu skládat. Tak jsem zjistil, že zatím nemám moc velkou představu jak ovládají měnič ti co ho už na SV18 namotovali ........ podělí se někdo o své řešení?

zdravim,dovolim si poskytnout radu ,jedna z mnoha vyhod u SV18 je moznost pomoci jednoz. spojky ovladane pakou na prave strane suportu okamzite vypnout sroub pri spustenych otackach vretene ,tudiz vreteno se stale toci ve smyslu rezaneho zavitu a ja pouze touto pakou reverzuji chod sroubu. pri seriovem rezani zavitu naprosta nutnost jinak by motor neprezil neustale reverzovani.dale jsem to mel vylepseno dorazem v podobe strmeho šneku, kdy jedna cast byla napevno na suportu a druha posuvna s moznosti zajisteni v potr.poloze na ovl .tyci.pri najeti sneku na sebe dojde k vypnuti šroubu z 0.1presnosti.Overeno tisici vyrezanych zavitu . fakt dobry. J.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2012, 7:27

jiriu: Když vypnu šroub a vřeteno nechám dotočit a pak šroub zase zapnu (nebo nechám vřeteno točit, ale vypnu šroub) tak jsem s nožem v nedefinované poloze, ne? Teda já už na SV18 pěkných pár let nedělal, tak snad neplácám blbosti. Vypnout ten šroub jsem tenkrát taky zkoušel, ale pokud si dobře pamatuju, tak právě tohle mi tam vadilo. .........no, už se těším až tu SV18 zase složím. Vždyť já si už ani pořádně nepamatuju jak se ma ní dělá :oops:
sts
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 10. 2008, 4:53
Bydliště: Všetaty

9. 2. 2012, 8:08

Nemohl by jsi sem hodit nějaký nákres. Tohle řešení je pro mě hodně zajímavé. Předem děkuji.
coroner
Příspěvky: 58
Registrován: 11. 10. 2011, 5:36
Bydliště: Vysočina - u Křižanova

9. 2. 2012, 8:34

QNX píše:Když vypnu šroub a vřeteno nechám dotočit a pak šroub zase zapnu (nebo nechám vřeteno točit, ale vypnu šroub) tak jsem s nožem v nedefinované poloze, ne?
Ne tím jenom vypneš a reverzuješ posuv, vodící matice je pořát seplá, na to je jiná páčka (ta, kde se volí podélný či příčný posuv/řezání závitu).
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2012, 8:44

coroner: už si to fakt nepamatuju, ale v něčem tam byl problém. Je klidně možné, že to nefungovalo tak jak mělo. Musím tu SV18 složit, abych si k tomu zase stoupnul :-)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2012, 8:45

sts: nákres čeho?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2012, 9:36

jiriu píše:....................dale jsem to mel vylepseno dorazem v podobe strmeho šneku, kdy jedna cast byla napevno na suportu a druha posuvna s moznosti zajisteni v potr.poloze na ovl .tyci.pri najeti sneku na sebe dojde k vypnuti šroubu z 0.1presnosti.Overeno tisici vyrezanych zavitu . fakt dobry. J.
Vskutku chytře vymyšlené, páka nahoru je směr doleva na pravořez......... fakt dobrej nápad s tím klínem :wink:
Až jednou nebudu mít co dělat :D tak si to sfouknu, to se může hodit :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2012, 10:10

Aha, tak teď teprve jsem toho šneka pochopil :-)
sts
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 10. 2008, 4:53
Bydliště: Všetaty

10. 2. 2012, 4:48

QNX píše:sts: nákres čeho?
nákres řešení od jiriu. Jak vypínat jednozubovou spojku.
jiriu
Příspěvky: 104
Registrován: 5. 12. 2011, 8:12

10. 2. 2012, 9:10

QNX píše:Aha, tak teď teprve jsem toho šneka pochopil :-)
zdravim,asi jsem to nenapsal dost srozumitelne, lepsi bude jeste foto ,snek vraci paku vzdy do nulove polohy, vlastni revers se provede presunutim paky rucne.zadny problem pri rezani neni,nuz se pohybuje stale v nastavenem stoupani. mam dojem ze pouzivani reversu je doporuceno i v manualu stroje.dojdu za klukama do prace a vyfotim to ,pripadne zakotuji a dam sem. vzpominam ze jsem to asi pred 35 lety nabizel do Trencina vyrobci,prijeli se podivat pochvalili a tim to skoncilo, co vim trochu to pak rozsirili servisaci co k nam jezdili na opravy SV18RD. J.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2012, 9:47

jiriu: asi mám správnou představu, jenom ta SV18 je teď roztahaná po dvou dílnách a tak si k tomu nemůžu stoupnout a vyzkoušet si to. Ale rozvodovou skříň už se chystám složit, tak hned jak ten hlavolam vyřeším, bude mi jasnější jak to celé funguje. Kdyby byla fotka, tak to bude super.
Stařec_007
Příspěvky: 19
Registrován: 13. 4. 2011, 7:38

10. 2. 2012, 6:35

Tak ten šnek na ovládací tyč je vážně parádní nápad :-) Už vím, do čeho se v nejbližší době pustím :-))
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“