Řídící systém pro robotickou ruku- opensource

diskuze tykajici se ridicich systemu a software komercnich CNC stroju
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

19. 9. 2015, 6:55

No na ten výběr bacha důležitá je latence a ne výkon !
A možná by to chtělo mesa kartu .
Nevíme co tím chceš řídit ,jestli nějaký model nebo profi stroj .
Co tam máš za motory a drivery jestli to podporuje step/dir atd. atd.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6965
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

20. 9. 2015, 9:54

Mex píše:
azamo píše:No a taky asi podle toho co to je zač co vlastně chceš ovládat .
Co tam bude za motory a taky kolik .
Ano, to je důležitá otázka.
GRBL umí ovládat 3 osy, což by na robota bylo asi málo. Pak je možné použít TinyG2, které běží na Arduino Due (procesor ARM) a umí 6 os.

V případě použití GRBL by to chtělo ty desky 2. Pokud by se použil CNC shield a drivery Pololu (aby se nemusel dělat nějaký speciální HW), tak ten CNC shield stejně umí max. 4 drivery. Takže ta 2 Arduina+2 CNC shieldy+6 driverů by bylo asi akorát.

Ono ale to TinyG2 by možná bylo pro robota lepší, protože se na něm dají nakonfugurovat parametry pro každou osu zcela nezávisle, kdežto u GRBL to má dost společných nastavení pro všechny osy.

No ale starat se musí hlavně autor vlákna. Jak už jsem psal, je to jeho kafe.
Ahoj MEX tobě se již povedlo nějak rozumě komunikovat s tinyg2 ? jakou jsi použil konzoli ?
Dík
Packa
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 9. 2015, 1:26

packa píše:Ahoj MEX tobě se již povedlo nějak rozumě komunikovat s tinyg2 ? jakou jsi použil konzoli ?
Ahoj,
tohle vlákno mi to připomnělo a tak jsem včera zase po dlouhé době vytáhnul Due ze dna šuplíku a zavzpomínal, jak se to vlastně programovalo a používalo.
Zabil jsem exterimentama zase spoustu času a zase to skončilo jako minule, tj. naštváním se.
Jediné, co asi celkem funguje je pořád snad jenom ten ChiliPeppr, ale ta jeho koncepce je pro mě nezkousnutelná.
Oproti dřívější době se objevil nový projekt GrblDru, ale ani ten se s TinyG2 nespojí dobře.
Trochu s tím funguje JCNC, ale tam je zase nějaký problém se zpětnou vazbou, kdy to při práci neaktualizuje souřadnice XYZ na panelu.

Takže fakt bída. Opět se potvrdilo, že hotové řešení prostě není a asi hned tak nebude (bude-li vůbec někdy).
Tak jsem se rozhodl, že dneska nasypu GRBL do Arduina Uno a vyzkouším tyhle G-code sendery s GRBL. Pokud to pojede dobře, tak nastuduju komunikaci mezi GRBL a senderem, a předělám to TinyG2 tak, aby se navenek chovalo jako GRBL.
Autoři se do TinyG2 snažili dostat moderní technologie (JSON), jenže evidentně zbytek světa si nemyslí, že je to tak správná cesta, a tak tímhle směrem jít nechtějí.

Docela by mě zajímalo, kde je problém. Přece není možné, aby několik autorů u svých SW napsalo, že podporují TinyG, a přitom to naprosto nefunguje.
Tak buď je chyba ve mně a mám to TinyG2 nějak blbě zkompilované, i když mi není moc jasné, jak by k tomu mohlo dojít.
Nebo je nějaký významný rozdíl mezi TinyG a TinyG2, a autoři to odladili proti TinyG a na G2 to nemají vyzkoušené.

Mimochodem dotaz: když se připojíte jenom terminálovým emulátorem k TinyG2 - posílá vám deska na konci řádku CR, LF nebo jenom LF? Ta moje posílá jenom LF, takže bez speciálního nastavení terminálových emulátorů to vůbec nelze použít, protože to všechny výpisy rozbije.
ADO
Příspěvky: 14
Registrován: 18. 9. 2015, 4:45

21. 9. 2015, 4:33

Mám otázku ohledně připojení počítače k robotické ruce. Aby nemusel být paralelní port či PCI, tak by (dle doporučení) mohlo být řešení MESA karty, máte s tímto zkušenosti? Tak abych se dokázal připojit třeba přes LAN?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6965
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

21. 9. 2015, 6:47

mesa jede právě přez paralelní port - asi jen jedna a ostatní právě přez pci přez lan zádná pokud vím nejede
ADO
Příspěvky: 14
Registrován: 18. 9. 2015, 4:45

21. 9. 2015, 7:09

Aha, ale já viděl připojený notebook přes MESA na drivery. Napadá někoho, jak toho mohl docílit?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22435
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 9. 2015, 8:08

napada
ale je to cenove nekde trosku jinde
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

21. 9. 2015, 8:24

packa píše:mesa jede právě přez paralelní port - asi jen jedna a ostatní právě přez pci přez lan zádná pokud vím nejede
Myslím, že jede: http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/wiki.p ... On_Xenomai" onclick="window.open(this.href);return false; ale jelikož moje english není vzorová, tak nevím, jak spolehlivě. Ale zajímalo by mě to už jen proto, že bych u cnc měl místo stolního kompu ntb.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22435
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 9. 2015, 8:26

ntb je spatna volba
ma dost extremni rizeni spotreby
to se tluce s pozadavkem realtime
myslim ze se to neslucuje
a asi to u notebooku jen tak nevypnes v biosu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Ridici systemy“