Fagor systém pro cnc soustružení

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Odpovědět
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 3. 2011, 7:34

vpodstatě většina programů je tvořena pomocí absolutních souřadnic.. takže na začátku každého programu napíšeš G90 potom každá hodnota XYZ odpovídá přímo tomu číslu takže když napíšeš G0 x50 dojede to do souřadnice X50 pokud chceš z nějakého důvodu třeba udělat 5děr vedle sebe po 25,4mm a první tedy na pozici 25,4 druhou na 50,8 atd.. a nemusel jsi to složitě počítat tak si napíšeš G0 x0 abys byl v první pozici pak G91 a system přejde do inkrementalniho režimu a pak už jen g0 x25,4 a poposkočí to na X25,4 pak dáš znova G0 x25,4 a poposkočí to zase o 25,4 tedy na 50,8 atd.. a až tě přestane bavit takhle skákat a budeš chtít jít zase na absolutní souřadnice napíšeš G90.. když to tam zapomeneš napsat tak se pak můžeš divit

když budeš třeba v pozici X99 a napíšeš X100 a zůstane ti tam G91 tak budeš hledat třeba svěrák :)
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 3. 2011, 8:08

gsk tohle ma na soustruhu reseny tak ze to neprepinas G90 a G91 ale mas dvoji souradnice X,Z a U,W
kdyz das X,Z tak je to absolutni a kdyz U,W tak to chape jako prirustek k aktualni poloze
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2011, 2:31

je to sranda, ale naštěstí mi to grafika pokaždý ukáže včas než se to spustí na ostro...
dnes jsem si s těma Géčkama trošku hrál....

musím si pořádně ujasnit G90 a G91

budu li mít drážku v jejíž středu si nadefinuju Z0 a začne na pruměru 190 do hloubky cca 0,5 mm a mam programek:
G90 X180
G90 G0 X187Z15
G91 X190,1 Z3 F0,1
G08 X190,25 Z 0

což je zhruba polovina toho zápichu,, a když budu chtít aby ze souřadnic X187 Z15 to na X190,1 Z3 to jelo strojním posuvem, tak mám místo G90 zvolit G91 a posuv F0,1 ??????
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 3. 2011, 2:33

podle mě takhle jednoduchej příklad moc komplikuješ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2011, 2:38

ja ani ne, už byl ten programek vytvořen přizvaným externistou,, potřebovali jsme zaoblit hrany u zapichu 0,5 hlubokého a asi 5mm širokého,, jenže pevné cykly to nedovedou, vzhledem k tomu že máme radiusovej zapichovák o pruměru 4mm...
někdo mi tu radil použít kompenzaci poloměru nástroje G41,42,, jennomže ja s isem mam minimalní zkušenost a tak takhle alespoň analizuju již vytvořrné programy... zaplať pánbuh, že jsme zatim v rovině XZ...

sranda je že ten zápich je pokaždý na jiným pruměru a tak máme nalháno že je to vždy X190.. jen je vždy lepší si ten zapich udělat jako první, protože předvrtaný otvor co je na dně nám pro podélné soustružení ovlivňuje přesnost rozměru díry...
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2011, 2:19

někdy stroj překvapí,, teď naposledy, když místo aby pokračoval z místa kde skončil po přerušení cyklu, tak se rozjel na výměnu nástroje,,, a to jsem opravdu nemohzl čekat,, njn tak teď opět opravujeme nožovku:-////
už mě to nejak leze krkem :-/ sice jsme pojištění ale nasere to:-( zrovna když jsme se tak těšil, že budeme soustružit profil :-(
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2011, 2:24

heh, vyrabite vubec?

nedavno vreteno, ted nozovka...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mila
Příspěvky: 44
Registrován: 31. 10. 2010, 9:36

22. 3. 2011, 6:27

pindasek píše:někdy stroj překvapí,, teď naposledy, když místo aby pokračoval z místa kde skončil po přerušení cyklu, tak se rozjel na výměnu nástroje,,, a to jsem opravdu nemohzl čekat,, njn tak teď opět opravujeme nožovku:-////
už mě to nejak leze krkem :-/ sice jsme pojištění ale nasere to:-( zrovna když jsme se tak těšil, že budeme soustružit profil :-(
A přišel jsi nato proč jel na výměnu?Nezměnil jsi po tom přerušení nástroj v cyklu.Tohle se mě ještě nestalo.Cyklus začíná vždy v nastaveném bodě + nastavené bezpečnostní vzdálenosti.Pokud cyklus už běží a já ho třeba v půlce přeruším,tak raději odjedu trochu ručně,.Asi ale záleží jak je ten dílec složitý a není tam nějaké nečekaná překážka se kterou systém v okamžiku přerušení cyklu nepočítá a :? kudla je v dílci.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2011, 8:53

doporucuju zkryplit stroj
tj. omezit rychloposuvy a maximalni rychlosti na uroven kdy je clovek schopny zareagovat a zarazit to
je to dobre kdyz se clovek seznamuje se strojem a jeste nevi co si muze a nemuze dovolit
kdy se to jak chova
takhle to nastavuju u vetsiny zakazniku (oni ty serva jsou fakt rychly a clove nema sanci to zarazit ani na pul metru)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 3. 2011, 6:47

no už je to zase opravený,, uff,, nože opět nacejchovaný a maká to jak má,, možná těm kudlám ještě budeme muset trošičku poupravit korekce a bude to zase nastavený total suprově,,,

ta nehoda se stala při soustružení profilu na železničním kole a v okamžiku kdy jsem zastavil program tak nůž byl asi 10 mm před kusem,, nůž je v CAPTO držáku " no a tenhle prográmek hold zafungoval tak, že když jsem ho chtěl opět rozjet, tak si jel přes kus na výměnu nástroje,, sice nijak rychle ale tím jak to škrtlo břitem o obrobek, tak se mi v nožovce pootočil ozubený věnec a museli jsme ho zpátky srovnat a znova všechno překalibrovat,,,, už si na to dám majzla...
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 3. 2011, 6:52

tady je vidět, jak vypadá ta nožovka a ten CAPTO držák od sandviga....
Přílohy
Snímek 038.jpg
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2011, 6:31

tak jsem dneska zjistil, že M30 na soustruhu s Fagorem nejde v pevnem cyklu ošulit, tak aby mělo hloubku větší, než je přípustné,,, už jsme tam daval i 6mm hloubku zavitu a porad ta matka tam nešla :-))))) nakonec mě něco osvítilo a hnul jsme s korekcí na plátku:-))))
njn někdy je den blbec :-)
Mila
Příspěvky: 44
Registrován: 31. 10. 2010, 9:36

30. 3. 2011, 6:44

No vidíš, už se dostáváš tomu Fagoru pod kůži.Změnit to fakt nejde pokud máš nastavené v závitovací cyklu, Metrický závit a průměr závitu,to ti vždy vyhodí přednastavený pararametr dle Fagoru.Jde to ještě tak,že místo Metrický závit dáš Volný a parametry si napíšeš jaké potřebuješ.Ale já to dělám většinou stejně jak si to udělal Ty,uberu nebo přidám na I-čkové korekci v kalibraci nástroje a je to :wink:
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2011, 2:57

musim to teď takhle znasilňovat, protože od minulý nehody, kdy jsme museli znova seřizovat souosost revolveru, ta revolverová hlava už nema kolíky a držej tam v tom ty ozubený věnce jen na imbusech a to se mi zda teď nejako povoluje...

Vyrovnávací trn máme, ale i když to přerovnáme a diry na koliky přestružíme, aby jsme tam mohli dát kolíčky nový, tak se přes heslo nedostaneme do parametrů stroje a stejně budeme muset zavolat toho servismana co to dělal minule,, a jelikož je jeho firma z Brna a on až z košic, tak nevim kdy to bude,,,
proto jsem dnes musel krizově vypodkládat nože( cca 0,3mm )jemným plíškem a na všech přidat okolo 0,3mm korekci do minusu,,, prostě stroje dělaný na Thaivanu jsou plechový hračky a nic to nevydrží.. jsem z toho dost zklamanej,, akorat ten system fagor se mi líbí, jinak nic :-(
Uživatelský avatar
pindasek
Příspěvky: 138
Registrován: 28. 10. 2010, 6:48
Bydliště: Lysá nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2011, 3:16

tady je obrazek jak se točí řemenice :-)
Přílohy
Snímek 149.jpg
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“