Stránka 1 z 3

Výroba kleštin

Napsal: 21. 1. 2013, 1:01
od Mi_los1
Zdravím všechny šikovné lidi.
Občas potřebuji vyrobit upínací kleštinu. V materiále mám jasno, ale vůbec neznám technologii výroby kleštin. Může mi někdo erudovaný poradit, kdy se provádí která operace? Jen dodávám, že jsem od černého řemesla, mám malou kovovýrobu, takže jsem snad schopen tyto věci pochopit a vyrobit. :)
Všem děkuji za případnou snahu mi pomoci.

Re: Výroba kleštin

Napsal: 21. 1. 2013, 2:05
od rokyta.d
Nejsem sice erudovaný ale kleštinky jsem si kdysi vyráběl na dlabačku. postup byl takový to, z kulatiny jsem vytočil odpovídající kužel a vyvrtal díru kterou jsem vystružil na daný průměr nástroje vše na jedno upnutí,potom jsem vyrobyl duši daného průměru na každé straně se závitem vložil do obrobku jemně utáhl matice a pilečkou na fréze vyřízl dělící drážky-finále odjehlit zakalit-já jsem necementoval ale pokud by došlo k cementování počítat z cementem navíc.

Re: Výroba kleštin

Napsal: 22. 1. 2013, 7:21
od budisov1
Pokud máte zájem. Pošlete mě mejl mám tady výkres kleštiny i technologickým postupem.

Re: Výroba kleštin

Napsal: 22. 1. 2013, 7:56
od RaS
a proč to nedáš sem, třeba by to zajímalo víc lidí..

Re: Výroba kleštin

Napsal: 22. 1. 2013, 8:28
od robokop
jo zajimalo

Re: Výroba kleštin

Napsal: 22. 1. 2013, 9:58
od lubos
ano jak píše robokop zajímalo :D

Re: Výroba kleštin

Napsal: 22. 1. 2013, 10:34
od budisov1
tak do hodinky to sem dám

Re: Výroba kleštin

Napsal: 22. 1. 2013, 11:10
od budisov1
Zde máte výkres a postup. Pokud není něco jasné tak se ptejte jsem jich celkem dost vyráběl a ne jenom takovédle.

Re: Výroba kleštin

Napsal: 23. 1. 2013, 6:46
od Mi_los1
Velké díky budisov 1 za poskytnutý postup. Potvrdilo mi to, co mi před časem říkal kolega, tj, že se kleština před kalením neprořezává. Nevěděl už ale, kolik materiálu by tam mělo zůstat "držet" a jak se potom zbavit toho zbytku.
To množství toho materiálu, který kleštinu drží před rozpadnutím bude asi trochu závislé na použitém materiálu a bude to asi velké know how každé firmy, která se kleštinami zabývá. Alespoň tak to cítím, ale možná to není až tak důležité.
Ještě by mě zajímalo, když má kleština trochu delší tu "pružící" část, to řezání na frézce prořeže až na samotný upínací průměr (D), nebo se frézuje s podélnou osou kleštiny a na ten konečný rozbrus zůstává třeba 1,5 mm po celé upínací části kleštiny.
Tak nevím, zda mě někdo pochopí, o co mi jde, šlo to asi napsat jednodušeji...
Díky moc

Re: Výroba kleštin

Napsal: 23. 1. 2013, 6:57
od budisov1
Kleština se prořízne v zadní části na hotový rozměr skrz a na čele se nechá jenom kousek (zbude tam trojúhelníček stačí 1,5mm)aby se to nezbortilo či neprasklo při dalším zpracováním. A prořízne se to úplně nakonec. Dělalo se to jenom v ruce na brusce naplocho gumovkou. Ještě se pokusím dohledat nějaký výkres delší kleštiny třeba se bude podobat té vaší kvůli prořezání.

Re: Výroba kleštin

Napsal: 23. 1. 2013, 7:22
od budisov1
Přiložil jsem ještě dva výkresy třeba to pomůže.

Re: Výroba kleštin

Napsal: 23. 1. 2013, 9:25
od Mi_los1
Znovu musím moc poděkovat.
Díky vám už je mi to jasné a troufnu si říci, že už první mnou vyrobená kleština bude díky vám použitelná. Je mi jasné, že u těch menších kleštin (kde je ta pružící část krátká) musí být ta frézovací pilka velmi malého průměru aby vůbec došlo k prořezání u toho zakončovacího otvoru.
Už jsem asi otravný a není to už nutné, ale pokud by jste (budisov 1) měl ještě ty postupy k těm dalším, vámi vystaveným výkresům, byl bych za ně rád.
Snad jednou třeba zde na fóru pomohu já vám.

Re: Výroba kleštin

Napsal: 23. 1. 2013, 3:17
od budisov1
Na ty dvě kleštiny tech. postup nemám. Ale důležité je že měly na konci prodlouženou válcovou část aby je bylo za co upnout při broušení a pak se konec uřízl. A rozřezávaly se v děličce upnuté na trnu. Co se týče velikosti pilky tak se používaly malých průměru ale kleština byla kolikrát nakreslená tak že se to ideálně zkrátka nedalo proříznout tak jak to je namalované až do toho otvoru na konci drážky. A pro úplnost ta kleština průměr 19,5 s délkou 18mm byla silonová na upínání závitníků.

Re: Výroba kleštin

Napsal: 24. 1. 2013, 6:53
od budisov1
Ještě pro úplnost kdy by to třeba pomohlo tak na ty dvě kleštiny malované na PC mám i 3D model ve formátu .dwg.

Re: Výroba kleštin

Napsal: 24. 1. 2013, 9:38
od Mi_los1
Ne, díky, to mi stačí, bral jsem ty výkresy jako inspiraci. Teď ve 3D nakreslím ty svoje, nasimuluju to prořezání a hned uvidím co a jak. Pilek mám dost, na tom to určitě neztroskotá. Jen kdyby toho času na hraní bylo víc...