Jakou vybrat frézku na kov

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
aleshonsa
Příspěvky: 2955
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

29. 8. 2013, 6:34

Dobrý den,
chci si v dohledné době pořídit frézku na kov pro univerzální použití v ceně do max. 40 000,- až 50 000,- CZK včetně DPH (ideálně do 40 000,-, v případě nouze, když by nebyl vhodný stroj do této ceny, bych byl asi ochoten jí až na +/- 50 000,-, samozřejmě upřednostňuji co nejlevnější řešení). Frézku bych používal jak na běžné frézování jako je dělání drážek, frézování ploch, případně speciální operace jako frézování ozubených kol, tak na různé vrtací operace (jak pomocí klasického vrtáku tak vykružovákem na velké otvory). Jednalo by se o neprodukční použití, tj. stroj by neběžel celý den, nicméně bych potřeboval běžnou přesnost dosahovanou strojním obráběním (tj. na 0,05mm). Velikost by mi stačila v provedení stolní frézka, nebo tzv. vrtačko-frézka protože budu frézovat spíše menší obrobky, které běžně člověk uzvedne. Tj. velikost stolu do řekněme 500x200mm. V budoucnu bych možná i uvažoval o rozšíření na CNC, ale momentálně mi jde o konvenční použití.
Původně jsem uvažoval o některé frézce značky Proma nebo Bernardo jako prodává např. firma Boukal nebo i jinde, ale někde jinde v tomto fóru jsem nalezl na značku Proma dost negativní reference (nepřesnost výroby, plastová kolečka v převodovce atd.) a o Bernardo se někdo tuším v jiných fórech vyjadřoval že to vyrábí Číňani a podle toho to taky vypadá. Naopak byla spíše kladná reakce na stroje prodávané firmou BOW, značka vetšinou Optimum. Nicméně vše to byly už poměrně staré příspěvky (něco rok 2007, pak tuším 2009), takže se chci zeptat jaká je v současné době situace?
Je mi jasné, že za cenu Škodovky nekoupím Mercedes a v nejhorším počítám i s tím, že něco budu muset upravit (např. vystužit nosník vřetene jako to tu někdo taky udělal, dovedu si představit výměnu plastových koleček za kovová, namontování většího stolu atd.), ale zase samozřejmě nechci aby to byla úplná tragédie, kdy bude stroj prakticky v požadované přesnosti nepoužitelný.
Já bych třeba, co se týče konstrukce upřednostňoval aby když je natáčecí vřeteno, aby se natáčela jen vlastní frézovací hlava (jako např. u http://www.uni-max.cz/frezka-zx7040/d/" onclick="window.open(this.href);return false; ) než aby se naklápěl celý nosník (jako třeba u http://shop.boukal.cz/stroje-kovoobrabe ... ezka-mini/" onclick="window.open(this.href);return false; ) - přijde mi to takto jako stabilnější řešení a navíc pak právě můžu nosník vřetene vyztužit. Stejně tak bych asi preferoval, aby byl nosník kulatý sloup (jako třeba u té ZX7070), nebo obecně čtvercového průřezu, než ploché "prkno" (jako třeba u té Proma FPX-25 E) - opět mi to takto přijde rozhodně tužší. Souhlasíte v tomto se mnou? Na co dál bych si měl při posuzování konstrukce dát pozor?
Je tedy fakt, že s Proma mam zatím jedinou zkušenost s křížovým stolem, kde jsem musel na kolečkách posuvu závitníkem protáhnout závity pro šroub kterým je chycená klička, protože to tam nešlo zašroubovat. Tenkrát jsem si říkal, proč to v té fabrice nemůžou ohlídat, někdo třeba závitníky ani nemá, a jak jsem četl pak ty negativní názory tak mi to bohužel do toho spíše zapadlo.

Ve stručnosti - chci se proto zeptat - jaký je prosím v současné době váš názor na frézky značky Proma, a jaký je váš názor na frézky značky Bernardo, Quantum, Optimum? Jaký je váš názor na frézky prodávané Uni-max (např. http://www.uni-max.cz/frezka-zx7040/d/" onclick="window.open(this.href);return false; ), značku jsem z popisu nezjistil? Případně co za stroj mi doporučíte?

Děkuji

S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

29. 8. 2013, 7:29

ja jsem přestavoval tuhle
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=8219&hilit=azx" onclick="window.open(this.href);return false;
kulaty sloup bych nedoporučoval pokud to chceš přestavovat.
jinak ony tyhle mašinky jsou stejně všechno číny. jak to dovezou tak na to flaknou akorát svoje nalepky se značkou.
drobným opravam a doladění se stejně nevyhneš. ja osobně bych už do toho nešel a koupil spíš něco staršího , starou poctivou litinu..
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

29. 8. 2013, 7:44

pokud si v nabídkách prodejců prohédneš podstavce těch co jsi jmenoval, zjistíš, že je to vše z jedné fabriky - liší se to jen nálepkami a občas elektrickým vybavením - ale liší se to asi trochu přísností dohledu prodejce. (já zvolil Opti BF20)

Pokud to má být na stůl - tak jsi v podstatě vyjmenoval aktuální nabídku, pokud to máš kam postavit na zem, pak lze uvažovat o starším profi stroji.

Poznámka o budoucí přestavbě na CNC - je dost důležitá vstupní podmínka - každá nyní ušetřená koruna se pak hodně prodraží.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
aleshonsa
Příspěvky: 2955
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

29. 8. 2013, 8:41

Díky za oboje odpovědi.
Drobnějším úpravám bych se vzhledem k ceně nebránil. Ale právě aby to byly jen drobnější a ne že to budu předělávat celé, aby to pak neskončilo že budu shánět frézku abych zprovoznil tu svojí frézku ...
Co se týče použitého stroje - principiálně bych se tomu nebránil. Akorát mam kolem toho obavu co se týče stavu stroje a hlavně jeho přesnosti. Dost záleží na tom, z jakého důvodu se předchozí majitel stroje zbavuje (jestli to nevyřazuje právě kvůli ztrátě přesnosti). Pak záleží, kdo na tom stroji dělal - jsou lidi co budou celý život dělat na jednom stroji a bude po nich jako nový a jsou lidi co ho za pár let zničí.
Postavit na zem to můžu - na stolní variantu jsem se spíše soustředil kvůli ceně, protože nepředpokládám, že do 50 000,- koupím něco většího. Ale je pravda, že zase přehršle prostoru nemam. Na šířku mam určitě 2m, horší je to s hloubkou kde to je s bídou 1,5m (resp. teoreticky i více místa, ale nemůžu ho trvale z různých důvodů zastavit). Dost podstatná je ale limitace hmotností a rozměry základních celků - frézka se musí dostat dolů do suterénu po schodech, jsou tam 90st lomení chodby (na schodech je dokonce 180st obratka) kde se musí projít, a jako zlatý hřeb programu jsou 800mm široké protipožární dveře. Tj. frézka musí jít rozebrat tak aby díly byl schopen někdo snést dolů a projít dveřmi.

No jinak primárně mi jde o to vůbec frézku na kov vlastnit, tj. i konvenční. Už kolikrát se mi stalo "kdybych měl frézku, mohl bych tohle vyřešit takto" atd. a frézování na zakázku je dnes dost drahé - takže v rozsahu, co vše budu nejspíše potřebovat, se mi 100% vyplatí. Případné rozšíření na CNC bych viděl spíše jako hudbu vzdálenější budoucnosti.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7230
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 8. 2013, 8:57

když budeš sledovat inzerci na Bazoši atd, tak do několika měsíců tutově narazíš na FN20 nebo něco jinýho poctivýho za+- těch 50000,-
chce to sledovat i-net, mít připravený prachy, předem vymyšlenou a domluvenou dopravu a rychle jednat
od majitelů je to za polovic než od obchodníků
s obchodníky se nebát tvrdě vyjednávat
bohužel asi v Tvým případě to skončí na transportu do sklepa.....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 8. 2013, 9:03

paradoxně velkejch mašin, které na tom budou líp jak nová čína je všude mraky a za rozumné peníze.. ale malejch starších strojů, těch se moc nevyskytuje, kdo je má si je nechá, místo to nezabírá a je to vzácné.. s tím tím schodištěm a rozložením do dveří, těžko budeš kupovat opravdovej stroj s váhou od tuny vejš, to ti prostě zbyde jen čínská hračka.. ono je to hlavně o tom co chceš dělat (jak velké věci?) jsou lidi že s tím dělaj a jsou spokojeni, zlý jazykové tvrdí, že to jsou ti co ještě neviděli pořádnej stroj při práci :D takže kup první co se ti bude líbit a žij v sladkém nevědění, že je to tak dobré... z toho co jsi popsal je to vše skoro na stejno a musíš mít štěstí na kus, jinak počítej s rozborkou a předěláním.. a nebo nech jak je a ono to taky něco udělá..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
aleshonsa
Příspěvky: 2955
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

29. 8. 2013, 9:37

Tak ta TOSácka FN 20 má "jen" 750 kg a co jsem koukal na fotkách tak by to mohlo jít rozebrat tak aby to prošlo. Bude to chtít sehnat nějaký detailnější technický popis. Díky za tip.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
time
Příspěvky: 25
Registrován: 18. 7. 2009, 12:57
Bydliště: Šamorín

29. 8. 2013, 9:42

U mňa rozhodovanie ktorý typ zvoliť trvalo tiež veľmi dlho medzi typom VL25L ( klon BF20, KF 25 apod.) a ZAY7025FG (mladšia sestra ZAY7040FG) od Poliakov z Aukra alebo výrobnístroje.cz , nakoniec som poslal dotaz do firmy výrobní-stroje Vyškov a potom padlo rozhodnutie na konvenčné frézovanie pretože tiež som preferoval občasné obrábanie kovu a myslím že som urobil dobre.

Monday, August 12, 2013 4:34 PM
Dobrý den,
děkuji za Vaši poptávku. Frézka ZAY-7025FG má 16mm drážky. Cena frézky je 34990,-Kč, cena dopravy by byla 500,-Kč. Úhradu je možno provést v hotovosti při převzetí stroje v Eurech dle kurzu 25,15Kč/Euro (aktuální kurz).
Frézky jsou skladem. Všechny stroje před dodáním kompletně demontujeme, čistíme od konzervace a seřizujeme, frézka by proto byla připravena k dodání cca 10dní od případné objednávky.
V případě jakýchkoliv dotazů mne neváhejte kontaktovat.

S pozdravem

Ing. Vít Nešpor
Výrobní stroje, s.r.o.

Wednesday, August 14, 2013 1:44 PM
Dobrý den,
Frézka ZAY-7025FG je masivnější než FM-18, je to patrné i z její hmotnosti (180kg oproti 103kg). Tato frézka má také výhodu v mechanické 6 stupňové převodovce, poskytuje vyšší moment v malých otáčkách než plynule regulovatelná FM-18. Převodovka má ocelová ozubená kola v oleji, takže její životnost je prakticky neomezená. Naproti tomu frézka FM-18 má v převodech vřazeno plastové ozubené kolo kvůli snížení hluku. Toto kolo sice nějak neodchází, avšak přece jen je zde možnost poškození.
Co se týče uvedených vrtacích a frézovacích kapacit, je výhodnější spíše ZAY-7025FG, protože u velkých průměrů nástrojů jsou potřebné malé otáčky a velký moment, což splňuje lépe. Naopak pro frézování malými frézami je vhodnější FM-18, která má vyšší maximální otáčky.
Frézku ZAY-7025FG máme momentálně na dílně demontovanou a připravujeme ji. Jak jsem si všiml, tak pojezd stolu v ose Y jde snadno zvýšit na cca 200mm. Tuto úpravu frézky provedeme.

Friday, August 16, 2013 11:00 AM
Dobrý den,
s výměnou upínek a upínače není problém. Cenový doplatek bude 200Kč u upínek (rozdíl ceny v upínkách T12 a T16) a 100Kč u upínače (opět rozdíl ceny upínače MK2 a MK3), tj. dohromady cca 12Euro.
Frézku máme momentálně demontovanou, usazený křížový stůl, pojezd Y je zvětšený cca na 210mm. Během příštího týdne ji dokončíme a dodání bych viděl na týden od 26.8., pak bychom se ještě domluvili na přesném termínu.
Olej v převodovce zůstává původní. Je vhodné ho po 3 měsících vypustil, propláchnout vřeteník např. naftou a dát olej nový. Uvidíme ještě, jestli bude nutná demontáž vřeteníku (zatím to tak nevypadá), pokud bychom vřeteník rozdělávali, tak už bychom rovnou olej vyměnili...

S pozdravem

Ing. Vít Nešpor
Výrobní stroje, s.r.o.

Dobrý den,
Pro vřeteník je vhodný převodový olej např. PP90.
S vyložením frézky problém nebude, máme malý "vysokozdvižný vozík", s jeho pomocí půjde i umístit frézku na stůl. Pro převoz po schodech bychom využili Váš schodišťový rudl.

S pozdravem

Ing. Vít Nešpor
Výrobní stroje, s.r.o.

Čo povedať na záver,
Firma mi dopravila stroj až do "čierne" dielničky, naviac pripravila prevodovku na nové naplnenie olejom triedy GL-4,voĺba oleja je na mne..
(pôvodný olej vypustila do pet flaše a tú mi odovzdala. spolu s frézkou. K tomu perfektne (strojárskym jazykom) spracovaný český návod +originál v angličtine. K tomu dodaná faktúra a poskytnutá záruka na 24 mesiacov
a ešte mi bez problémov vymenila mi novú a nepoužitú sadu úpiniek M10/T12 a upínač ER32/MK2 za sadu úpiniek M14/T16 a ER32/MK3 ktoré zostali pri predaji tiež nepoužitej vrtačky s krížovým stolom ZX7016. (s doplatkom iba 12,-EURO)
Keďže som chcel počuť hlučnosť samotného stroja, s vedomím že nie je tam olej na chvíľočku sa zapol a bol som prekvapený, hluk nebol väčší od šijacieho stroja alebo modelárskeho sústruhu Asist AE4S60N 550W. (Nová vrtačka s variátorovým meničom otáčiek, Einhell BT-BD 801 E je hlučnejšia.)

Súhrn toho všetkého ponechám individuálne na každom..
Přílohy
Drilling-and-Milling-Machine-ZAY7025FG- (1).jpg
Naposledy upravil(a) time dne 4. 9. 2013, 8:01, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2013, 9:46

Dej si doprofilu bydliště. Třeba tě někdo pozve, aby jsi si osahal o čem je tu řeč. Sám pak nejlépe zvážíš zda to k tomu je, nebo ne.
Třeba já mám Promu FP-25. Přijet se podívat klidně můžeš :D
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7230
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 8. 2013, 10:01

já Ti můžu ukázat polský ekvivalent FN20 a možná i něco jinýho
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

30. 8. 2013, 7:55

testone píše:já Ti můžu ukázat polský ekvivalent FN20 a možná i něco jinýho
Žabičko zelená :wink:
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7230
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 8. 2013, 12:01

jiný stroje, svůj drahocenný nástroj strojařům neukazuju, jen vybraným strojařkám :D a to při mém věku těsně přes 50 už taky ne moc často
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

30. 8. 2013, 2:21

Vím, jen mi to nedalo, sorry.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
aleshonsa
Příspěvky: 2955
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

31. 8. 2013, 12:31

Děkuji za další infromace.
Jinak již jsem to doplnil - jsem z Prahy.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

2. 9. 2013, 8:40

aleshonsa píše: ... Dost podstatná je ale limitace hmotností a rozměry základních celků - frézka se musí dostat dolů do suterénu po schodech, jsou tam 90st lomení chodby (na schodech je dokonce 180st obratka) kde se musí projít, a jako zlatý hřeb programu jsou 800mm široké protipožární dveře. Tj. frézka musí jít rozebrat tak aby díly byl schopen někdo snést dolů a projít dveřmi. ...
Třeba u té ZX 7040 ap. http://www.stroje-atol.cz/e-shop/katego ... j-azx7045/" onclick="window.open(this.href);return false; je hlava přišroubovaná třemi maticemi a sloup čtyřmi - jde lehce rozebrat na 3 díly po asi 80-90kg a to se po schodech unést dá.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“