Stránka 1 z 1

frezka na vypenene PVC dosky (komatex, ongrofoam, atd...)

Napsal: 9. 10. 2013, 3:47
od zahy
Zdravím Vás, chcel by som poprosit o radu ake frezky pouzivat na vyrezavanie dielov z ongrofoamu, pripadne podobných dosiek . Hrubka 1,2,3,4 mm. Chcel by som robit modely domcekov . frezku by som upinal do proxxona IBS/E (5000-20 000 ot/m ,set obsahuje kliestiny 1 až 3,2 mm),maximalny posuv frezky mam 20mm/sekunda. Budem sa snazit hladat informacie dalej aj na internete,ale ak by mi niekto poradil bol by som velmi vdacný.Islo by mi hlavne o to aby ostavala frezovana hrana v ramci moznosti pekne hladka. Dakujem

Re: frezka na vypenene PVC dosky (komatex, ongrofoam, atd...

Napsal: 9. 10. 2013, 6:12
od Hades
koukni tady http://cncshop.cz/frezy_c" onclick="window.open(this.href);return false; , 826 by ti měla stačit, případně 818-ka
běžně tím zpracovávám desky pro reklamu až do 10 mm

Re: frezka na vypenene PVC dosky (komatex, ongrofoam, atd...

Napsal: 16. 11. 2013, 9:23
od zahy
Koli zachovaniu ostrich uhlov pre otvory v modeloch (okna ,dvere atd..) by sa nedala pouzit aj gravirovacia freza? napr. 0,1mm 10° ?? Pri rezani 2 mm frezou ostava polomer zaoblenia 1 mm .... potreboval by som co najmensi. Nemate s tym niekto skusenost? dakujem

Re: frezka na vypenene PVC dosky (komatex, ongrofoam, atd...

Napsal: 16. 11. 2013, 10:09
od RaS
když použiješ gravírovací frézu tak taky nebudeš mít ostrej roh.. resp jedině tak do papíru.. když máš desku silnou 4mm jak píšeš tak ti to udělá roh do konusu.. a bude to ještě horší než 2kou frézou..

Re: frezka na vypenene PVC dosky (komatex, ongrofoam, atd...

Napsal: 17. 11. 2013, 7:56
od zahy
pri hrubke 1-2mm , a grav. freze 0,1 mm 10° by to bolo tiez take zlee ?

Re: frezka na vypenene PVC dosky (komatex, ongrofoam, atd...

Napsal: 17. 11. 2013, 8:00
od RaS
si to nakresli a uvidíš.. mimochodem kdo dělá gravírovací frézy s vrcholovým úhlem 10st? já jsem viděl vždy tak od 30ti stupňů.. já osobně si nedokážu představit vyřezávat gravírovací frézou něco z 2ky materiálu.. to bych to spíš jel 2kou všechno a jen rohy dojel něčím menším.. ale mé zkušenosti s gravírováním jsou minimální..

Re: frezka na vypenene PVC dosky (komatex, ongrofoam, atd...

Napsal: 17. 11. 2013, 10:25
od Hades
tyhle foamy jsou hodně dobře obrobitelný, a pokud chceš roh, tak klidně i 0,4mm frézku.
Pak máš poloměr 0,2mm což je skoro ostrý úhel a u domečků v tom něřítku tu bude nepoznatelný.

Sice jich pár políámeš, než chytneš grif, ale jde to. Vezmi 818 z cnc-shopu. Jediný blbý, že má je krátká, takže cca 1,5mm. Nevím, jak velký modely se chystáš dělat, ale na okna a dveře by to mohlo stačit. U průměru 0,6 už jsi na hloubce 6mm, což je u modelu zeď tlustá 60cm (tedy pokud ještě umím počítat)

Ještě je otázkou, zda to tvůj strojek zvládne, já už točil i průměrem 0,2mm. Byl to děs, ale povedlo se. A nebyl to plast, ale celkem tvrdej přírodní materiál (Ořech Tagua)

držím palce, uvidíš, půjde to, časem

Re: frezka na vypenene PVC dosky (komatex, ongrofoam, atd...

Napsal: 17. 11. 2013, 11:34
od zahy
dakujem.... skusil som 0.6mm dnes a vyzera to slusne :) este raz dakujem za rady :)

Re: frezka na vypenene PVC dosky (komatex, ongrofoam, atd...

Napsal: 17. 11. 2013, 11:49
od Hades
pokud jsi zvádl 0.6, zvládneš i tu 0.4...

chce to zkoušet, nebát se a trochu těch peněz obětovat.
Je to drahý, ale pak už ti ty zkušenosti nikdo nevezme, ani Fico :D

Re: frezka na vypenene PVC dosky (komatex, ongrofoam, atd...

Napsal: 17. 11. 2013, 11:56
od Hades
RaS píše:...mimochodem kdo dělá gravírovací frézy s vrcholovým úhlem 10st?...
no přece já sám...
teda, chodím si brousit ke kamarádovi, co má brusku, ale upřímně, 10st, je o ničem, stejně to brousím několikrát, než to bere materiál.

IMHO tak kolem 15st je to minimální optimum, co je pod 10st je o ničem, nic to nevydrží, a za tu námahu to nestojí