Odhad času běhu programu, resume po najetí na koncák

Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 3. 2014, 10:46

Potřeboval bych nějak, pokud možno přesně, předem zjistit dobu, po jakou poběží nějaký G-kód.
V LinuxCNC je možnost zobrazit odhad času ve File->Properties, ale je to děsně nepřesné. Je to ještě míň přesně, než pověstné sovětské hodinky Raketa.
Když to pustím na nějaký větší soubor pro 3D frézování, tak se to klidně sekne i o 50% (třeba místo 6 hodin, kolik to pak skutečně trvá, to odhadne na 4 hodiny). Mám LinuxCNC 2.5.2, v changelogu pro 2.5.3 jsem žádnou změnu kolem tohodle neviděl.
Přitom při načítání souboru LinuxCNC s Axis stejně ten průběh musí simulovat, aby mohl vykreslit obráběný tvar.
Nemáte někdo nějaký fígl na to, aby ten čas spočítal přesně, tj. včetně započítání kinematiky daného zařízení? Chtělo by to dokázat spustit nějaký "dry-run", tedy běh celého frézování "nasucho" bez generování STEP/DIR, ale s přesným započtením doby jejich běhu.
Nebo nevíte o nějakém simulátoru, kam by se daly parametry frézky co nejpřesněji zadat, aby se to dalo spočítat tam? Výpočet přes simulátor by ale stejně asi nemohl být úplně přesný, protože ten by musel nasimulovat nejen parametry konkrétní frézky, ale i kinematiky, kterou tomu LinuxCNC dá.

A ještě druhý dotaz: jak elegantně řešit pokračování ve frézování po falešném najetí na koncák?
Občas se mi stane, že mi frézka vyhlásí falešný poplach - nahlásí najetí na koncák, což znamená okamžitý stop obrábění. Stane se mi to buď blbostí obsluhy (např. při vysávání špon omylem drbnu do koncáku), případně tím, že mi koncák osy Z, který je přímo na motoru, někdy zafunguje jako "otřesové čidlo" a při větších vibracích stroj vypne. Po výmazu hlášky o najetí na koncák a opětovném spuštění mašiny mi to dovolí zase jen start od začátku programu, nikoli pokračování.
Není třeba mi říkat, že mám odstranit příčínu a ne řešit důsledek. Tomu drbnutí do switche se ve stísněném prostoru prostě občas nevyhnu, a zakrytovat to teď rychle neumím. A to "otřesové čidlo" měnit nechci, protože už mi několikrát prokázalo dobrou službu, když frézka zajela kam neměla, což se projevilo mimo jiné zvětšením vibrací.
Zatím to řeším tak, že prostě ručně poedituju G-kód, odmažu co už je hotovo, dopíšu roztočení motoru a najetí na pozici kde skončil a pokračování. Ale je to pracné.
Ideální řešení si představuju nějak tak, že by LinuCNC roztočil vřeteno, vyjel s osou Z do home-pozice, zase najel na poslední obráběnou pozici a pokračoval.
Dá se to prosím nějak zařídit?

Díky.
Naposledy upravil(a) Mex dne 3. 3. 2014, 3:50, celkem upraveno 1 x.
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 3. 2014, 7:12

Muzes spustit Gkod znovu treba od Xteho radku, jen musis spustit predem vreteno a chlazeni treba...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 3. 2014, 7:59

RaS píše:Muzes spustit Gkod znovu treba od Xteho radku, jen musis spustit predem vreteno a chlazeni treba...
Tomu jsem se raději vyhýbal, protože z nějakého nepochopitelného důvodu mi u dlouhých souborů občas nesedí číslo čádku, které zobrazuje Axis v LinuxCNX a editor Gedit. Je to divné, budu muzet prozkoumat, který z nich má vlastně pravdu.
Každopádně děkuji za tip. Mimo jiné z něho vyplývý, že asi nějaké jednoduché zázračné "jednočudlíkové" řešení se asi obecně není.
Díval jsem se, že snad v Glade se dá napsat vlastní sekvence kroků. Ale ještě jsem to nestačil nastudovat, takže nevím, jestli se z něho dá nějak vyzískat číslo řádku, kde program skončil, a aktuální pozice vřetene.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

3. 3. 2014, 2:51

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=34&t=5264" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 3. 2014, 3:28

Pokud to správně chápu, tak ten SimpleCycleTimer umí jen měřit čas reálného obrábění.
Já bych ale potřeboval zjistit čas obrábění předem. Při vlastním běhu už to můžu nakonec změřit i na běžných stopkách. Mám tam výstup, který se mi aktivuje po skončení programu (nebo při chybě), takže to můžu velmi snadno přivést na jakékoli externí stopky. Teď to mám udělané tak, že mi to po ukončení pošle SMS.
Dělám 3D věci, a to trvá občas fakt hodně dlouho, několik hodin. Tak by bylo fajn vědět předem, s čím můžu počítat.
Ale stejně díky za odkaz, nainstaluju si to tam taky.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

3. 3. 2014, 3:37

dokonalé to není, já si to spouštím jako simulaci, když chci vědět čas. Vím že je to zdlouhavé, ale o ničem lepším nevím.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“