Zapojení driverů

Odpovědět
Uživatelský avatar
Gustavson
Příspěvky: 260
Registrován: 20. 5. 2008, 8:02
Bydliště: Posázaví-Podveky

3. 6. 2008, 8:24

Nemlaťte mě za tento dotaz.:oops:
Když mám tříosou frézku,tak mám tři drivery.Jak je ke všem třem driverům připojen datový kabel od PC?Jsou zapojeny paralelně a jsou nějak adresovány,je to tak nebo jinak?
Díky za odpověď.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

3. 6. 2008, 9:11

Z PC vede jeden kabel, většinou k oddělovací desce např. http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=1389 (jsou tam optočleny na ochranu PC). Na té desce se taky rozeberou jednotlivé linky z datového kabelu a rozdělí do skupin pro každý motor. V zásadě potřebuje signál STEP a DIR + enable. K tomu se připojí ty drivery. Někdo to řeší samostatnými deskami, jinde je to celé na jedné.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22430
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2008, 8:12

jednoduse receno
tedy z pc jde hafo dratu a ty se deli do tri nezavislych sad dignalu pro kazdou osu jedna
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Gustavson
Příspěvky: 260
Registrován: 20. 5. 2008, 8:02
Bydliště: Posázaví-Podveky

4. 6. 2008, 8:34

Jojo tak tomu už rozumim.To bych měl už zvládnout zapojit.
Díky za odpovědi.
PavelZ
Příspěvky: 356
Registrován: 10. 3. 2008, 11:48
Bydliště: Praha

4. 6. 2008, 1:11

Záleží, jakou máš použitou elektroniku. Většinou to bývá LPT, ale jsou určitě drivery, které komunikují přes sériový port (signály STEP/DIR si vyrábějí sami dle pokynu z RS-ky). Pokud to je paralelní, tak je to přesně tak, jak bylo zmíněno výše. Jestli to používá sériovou komunikaci, tak každá osa se musí adresovat (nějčastěji DIP přepínačem) a driver musí mít vstupní i výstupní konektor ... princip daisy chaining. Podobně to má řešeno třeba Microcon na jejich řídících deskách, ale ty se nedaj použít na CNC frézky, páč se nedaj synchronizovat (alespoň jsem nepřišel nikdy na to, jak by to šlo udělat).
Uživatelský avatar
Gustavson
Příspěvky: 260
Registrován: 20. 5. 2008, 8:02
Bydliště: Posázaví-Podveky

4. 6. 2008, 4:50

Elektroniku ještě žádnou nemám.jen sbírám info.Chtěl bych to krmit přes LPT.Zdá se mi to takový celý jednodušší.
Ještě dotaz:Co by jste doporučili za program a jaký operační systém?Četl jsem tady že se některé CNC programy nemaj rádi s Win.XP.Já mám Win. 2000 professional a notebook IBM T41.
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

8. 6. 2008, 3:26

Programov su stofky. Co to bude za stroj ? freza ? ploter ? gravirka ? Pre zaciatok je dobry trebars mach3 demo. V nom sa da naucit a pochopit dost veci pre zaciatok, a ako to cele funguje. Dalej mozes postupovat ako ja, precitat cele forum, aj 2x, a nakoniec dojdes k modelovaniu toho co by si chcel obrabat/vyrobit, a zistis ze vytvorit nieco v 3D nieje tak jednoduche, a budes potrebovat CAD/CAM sotware. A ak chces nieco vyrobit a predat, tak tu uz sa neoplati rozmyslat a spekulovat ako co hobby postavit za par tisic, ked tak ci tak budes potrebovat soft za desiatky tisic, homologizacia vyrobku 20-50k a tu ti uz bude jedno tych 50k za hotovy postaveny hobby stroj s elektronikou
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Uživatelský avatar
Gustavson
Příspěvky: 260
Registrován: 20. 5. 2008, 8:02
Bydliště: Posázaví-Podveky

6. 1. 2009, 4:57

Nechci zakládat nové téma.
Chci se zeptat jestli windows 2000 profesional má přímej přístup na LPT.
Díky
Hlavně to chlapci tak nemažte,železo nepije.
PavelZ
Příspěvky: 356
Registrován: 10. 3. 2008, 11:48
Bydliště: Praha

6. 1. 2009, 7:15

Co myslíš přímý přístup? Jestli myslíš to, že třeba v céčku zadáš příkaz outp pro zápis hodnot na port, tak to máš smůlu, je potřeba to posílat prostřednictvím driveru toho portu (třeba funkce DeviceIOControl), ale dá se poměrně snadno na netu sehnat dll knihovna, v které je všechen nezbytnej marast kolem mapování handlu na driver atd. zapouzdřenej a použití je sndaný. Momentík, našel jsem něco na hardu, tak jestli to pomůže.
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2009, 7:21

Gustavson píše:Nemlaťte mě za tento dotaz.:oops:
Když mám tříosou frézku,tak mám tři drivery.Jak je ke všem třem driverům připojen datový kabel od PC?Jsou zapojeny paralelně a jsou nějak adresovány,je to tak nebo jinak?
Díky za odpověď.
tohle by vam mohlo pomoci:

http://www.cncnet.info/view.php?nazevcl ... 2008100001
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
Gustavson
Příspěvky: 260
Registrován: 20. 5. 2008, 8:02
Bydliště: Posázaví-Podveky

6. 1. 2009, 8:31

To Pavel Z:Jo to sem měl namysli.Takže se musí ještě přes dll.Moc se v tom nevyznám.Jsem spíš strojař.
To RadekCX:Díky za odkaz,užjsem to pochopil.Díky kluci.
Hlavně to chlapci tak nemažte,železo nepije.
PavelZ
Příspěvky: 356
Registrován: 10. 3. 2008, 11:48
Bydliště: Praha

6. 1. 2009, 8:53

To Gustavson:
Ale nemusí se používat dll, v příloze je zdroják pro inpout32.dll, který se může použít přímo ve zdrojáku aplikace a netřeba dll vůbec volat. Ze zdrojáku je patrné, jak se na paralelní port v NT přistupuje. Je to ošetřený i pro Win95 a 98, které dovolovaly volat přímo port outp().
Je to ale spíše pro info.

Ještě jsem zapomněl dodat, že ve zdrojáku by se mohl nahradit dotazovaný ovladač hwinterface (který je extra vyrobený pro tyto účely autorem) ovladačem microsofťáckým parport.sys, ale nejsem si tím zcela jistý, raději použiju přímo tu dll (která si sama zavede do paměti ten jejich ovladač hwinterface.sys).
Uživatelský avatar
Gustavson
Příspěvky: 260
Registrován: 20. 5. 2008, 8:02
Bydliště: Posázaví-Podveky

6. 1. 2009, 9:14

Jo tak tohle mi už bedna moc nebere.Tak hluboko do toho zas nevidim.To by bylo nadlouho.Kdyžtak pořešíme až jestli mi s tim nastanou problémy a víc se do toho zasvětim.Zatim díky
Hlavně to chlapci tak nemažte,železo nepije.
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2009, 10:27

neviem ci Vam to pomoze, ale na XP ak chcem pouzit LPT tak si spustim program UserPort a potom na port pristupujem este zo staruckeho TurboC
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“